W.HAUTAU GmbH – nowości w systemie okuć budowlanych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Firma HAUTAU GmbH-Kirchhorsten jako jedna z pierwszych na rynku europejskim (od 1910 r.) rozpoczęła produkcję systemów do okien. Pierwsze systemy okuć wykorzystywane były głównie do okien uchylnych drewnianych i stalowych. W ciągu ponad 90-ciu lat istnienia firma doskonaliła i doskonali oferowane przez siebie okucia.

Hautau GmbH jest niekwestionowanym liderem w zakresie rozwoju i produkcji systemów okuć. Dysponuje nowoczesną bazą maszynową, technologiczną, konstrukcyjną i badawczą. Każdy z pracowników posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby sprostać oczekiwaniom Państwa - producentów stolarki. Pragniemy zapoznać Państwa z ofertą firmy Hautau, głównie w zakresie nowości.

Zaczniemy od prezentacji produktu, gdzie wydawało się że osiągnięto już wszystko – a jednak. Od połowy bieżącego roku wprowadzono na rynek europejski i światowy w miejsce Primata FL 180 zupełnie nowy uchylasz naświetla Primat FL – 190, w taki sposób aby pozostał kompatybilny z akcesoriami, które nie uległy zmianą konstrukcyjnym, w tym również szablonem wiertarskim. Najistotniejszym atutem Primata FL – 190 są nożyce uchylania z trzema punktami ryglowania...

Trzeci punkt ryglowania wprowadzono w pobliżu wspornika skrzydła, co znakomicie pozwala regulować siłę docisku skrzydła do ościeżnicy, ponadto poprawia także odporność uchylacza naświetli na próbę włamania. Ciężar wypełnienia (pakiet szkła) wynosi max 40 kg/m2 w porównaniu do wersji poprzedniej, która dopuszczała 30 kg/m2.

Dalsze nowatorskie rozwiązania to mechanizm HKS do drzwi i okien w funkcji uchylno-przesuwnej, zarówno sterowane ręcznie jak również automatycznie, poprzez obrót klamki sterującej. W rozwoju tych konstrukcji firma Hautau od wielu lat była i jest twórcą wielu oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych. O nowatorskiej myśli technicznej świadczą rozwiązania mechanizmów uchylno-przesuwnych do lekkich skrzydeł drewna i PCV HKS-80 S/E, oraz systemów aluminiowych ALU – HKS 80 SL, gdzie elementy okucia w górnym poziomym pasie okuwania, pozostają niewidoczne ponieważ umieszczone są w przestrzeni między wewnętrzną, poziomą płaszczyzną ościeżnicy i skrzydła (przestrzeń międzywrębowa luz 12 mm). Mechanizmy uchylno-przesuwne HKS 80/SE, 130 S/E, 150 ZE. Oraz ALU HKS 80 SL w dolnym poziomym pasie okuwania zaprojektowano tak, że szyna i wózki jezdne można było montować na standartowych profilach okiennych ościeżnic i skrzydeł.

Unika się dzięki temu konieczności poszerzania dolnej części ościeżnicy. Wartości liczbowe 80,130,150 poprzedzające oznaczenia HKS ….S/E lub HKS…Z/E również ALU HKS …SL informują o max ciężarze skrzydła i sposobie sterowania funkcją okucia.

Aby sprostać wymogom naszych klientów Firma Hautau oferuje systemy okuć HKS również w wersji ciężkiej z wielopunktowym zabezpieczeniem przeciw - wyważeniowym i sterowaniem automatycznym funkcji uchyłu i suwu poprzez obrót klamki.

W zależności od ilości punktów przeciwwyważeniowych rozmieszczonych na obwodzie ościeżnicy, okucia systemowe są oznaczone:

  • HKS 180 Z/E wykonanie standardowe dwa pkt przeciwwyważeniowe
  • HKS 180 Z/AHS wykonanie z czteroma pkt przeciwwyważeniowymi.
  • HKS 180/AHS extra wykonano na całym obwodzie ryglowania zabezpieczenia przeciwwyważeniowe
  • HKS 180Z/WK2 wykonano zabezpieczenia przeciwwyważeniowe na całym obwodzie ryglowania, przy czym narożniki transmisyjne górne i dolne posiadają specjalne wzmocnienia a każdy z nich w płaszczyźnie pionowej po dwa pkt. przeciwwyważeniowe. Jednocześnie przekładnia zasuwnicy osłonięta jest stalową obudową.

Nowością konstrukcji mechanizmów ALU-HKS 180 ZLK do systemów aluminiowych, jest fakt mocowania całości we wrębie okuciowym skrzydła za pomocą 3 szt. wkrętów M 6.

Uzupełniając informację dotyczącą systemów okuć HKS zestawy ich pozwalają konstruować okucia i drzwi ze słupkiem ruchomym, jedno i dwuskrzydłowe.

Firma HAUTAU od wielu lat produkuje i ciągle udoskonala okucia do okien obrotowych prostokątnych, wielokątnych o parzystej ilości boków, okrągłych, eliptycznych, owalnych o nazwie roboczej TORNADO.

Pisaliśmy o tym w kwartalniku OKNO wydanie 25 str. 178,179. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej ekspozycji w Pawilonie nr 8 na Targach Budownictwa BUDMA 2003 w Poznaniu.

Opracował
mgr inż. Jerzy Witasik

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Marka Yale celebruje swoje 175 urodziny

Marka Yale celebruje swoje 175 urodziny

Jest rok 1843, do księgarni trafia właśnie...

Umowa KI – rynkowa cena odpadu przez cały rok

Umowa KI – rynkowa cena odpadu przez cały rok

METAL-PLAST opracował bardzo przejrzysty i korzystny dla...

Ponad 10 mln okien i drzwi trafiło na eksport w 2017 roku

Ponad 10 mln okien i drzwi trafiło na eksport w 2017 roku

W trakcie konferencji szczegółowo omówiono wyniki...

Schüco: okna to inwestycja na lata

Schüco: okna to inwestycja na lata

Eksperci Schüco tłumaczą, na co zwrócić uwagę przy...

Monter stolarki budowlanej – zawód z przyszłością

Monter stolarki budowlanej – zawód z przyszłością

Związek POiD zorganizował konkurs dla klas patronackich...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria