W.HAUTAU GmbH – nowości w systemie okuć budowlanych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Firma HAUTAU GmbH-Kirchhorsten jako jedna z pierwszych na rynku europejskim (od 1910 r.) rozpoczęła produkcję systemów do okien. Pierwsze systemy okuć wykorzystywane były głównie do okien uchylnych drewnianych i stalowych. W ciągu ponad 90-ciu lat istnienia firma doskonaliła i doskonali oferowane przez siebie okucia.

Hautau GmbH jest niekwestionowanym liderem w zakresie rozwoju i produkcji systemów okuć. Dysponuje nowoczesną bazą maszynową, technologiczną, konstrukcyjną i badawczą. Każdy z pracowników posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby sprostać oczekiwaniom Państwa - producentów stolarki. Pragniemy zapoznać Państwa z ofertą firmy Hautau, głównie w zakresie nowości.

Zaczniemy od prezentacji produktu, gdzie wydawało się że osiągnięto już wszystko – a jednak. Od połowy bieżącego roku wprowadzono na rynek europejski i światowy w miejsce Primata FL 180 zupełnie nowy uchylasz naświetla Primat FL – 190, w taki sposób aby pozostał kompatybilny z akcesoriami, które nie uległy zmianą konstrukcyjnym, w tym również szablonem wiertarskim. Najistotniejszym atutem Primata FL – 190 są nożyce uchylania z trzema punktami ryglowania...

Trzeci punkt ryglowania wprowadzono w pobliżu wspornika skrzydła, co znakomicie pozwala regulować siłę docisku skrzydła do ościeżnicy, ponadto poprawia także odporność uchylacza naświetli na próbę włamania. Ciężar wypełnienia (pakiet szkła) wynosi max 40 kg/m2 w porównaniu do wersji poprzedniej, która dopuszczała 30 kg/m2.

Dalsze nowatorskie rozwiązania to mechanizm HKS do drzwi i okien w funkcji uchylno-przesuwnej, zarówno sterowane ręcznie jak również automatycznie, poprzez obrót klamki sterującej. W rozwoju tych konstrukcji firma Hautau od wielu lat była i jest twórcą wielu oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych. O nowatorskiej myśli technicznej świadczą rozwiązania mechanizmów uchylno-przesuwnych do lekkich skrzydeł drewna i PCV HKS-80 S/E, oraz systemów aluminiowych ALU – HKS 80 SL, gdzie elementy okucia w górnym poziomym pasie okuwania, pozostają niewidoczne ponieważ umieszczone są w przestrzeni między wewnętrzną, poziomą płaszczyzną ościeżnicy i skrzydła (przestrzeń międzywrębowa luz 12 mm). Mechanizmy uchylno-przesuwne HKS 80/SE, 130 S/E, 150 ZE. Oraz ALU HKS 80 SL w dolnym poziomym pasie okuwania zaprojektowano tak, że szyna i wózki jezdne można było montować na standartowych profilach okiennych ościeżnic i skrzydeł.

Unika się dzięki temu konieczności poszerzania dolnej części ościeżnicy. Wartości liczbowe 80,130,150 poprzedzające oznaczenia HKS ….S/E lub HKS…Z/E również ALU HKS …SL informują o max ciężarze skrzydła i sposobie sterowania funkcją okucia.

Aby sprostać wymogom naszych klientów Firma Hautau oferuje systemy okuć HKS również w wersji ciężkiej z wielopunktowym zabezpieczeniem przeciw - wyważeniowym i sterowaniem automatycznym funkcji uchyłu i suwu poprzez obrót klamki.

W zależności od ilości punktów przeciwwyważeniowych rozmieszczonych na obwodzie ościeżnicy, okucia systemowe są oznaczone:

  • HKS 180 Z/E wykonanie standardowe dwa pkt przeciwwyważeniowe
  • HKS 180 Z/AHS wykonanie z czteroma pkt przeciwwyważeniowymi.
  • HKS 180/AHS extra wykonano na całym obwodzie ryglowania zabezpieczenia przeciwwyważeniowe
  • HKS 180Z/WK2 wykonano zabezpieczenia przeciwwyważeniowe na całym obwodzie ryglowania, przy czym narożniki transmisyjne górne i dolne posiadają specjalne wzmocnienia a każdy z nich w płaszczyźnie pionowej po dwa pkt. przeciwwyważeniowe. Jednocześnie przekładnia zasuwnicy osłonięta jest stalową obudową.

Nowością konstrukcji mechanizmów ALU-HKS 180 ZLK do systemów aluminiowych, jest fakt mocowania całości we wrębie okuciowym skrzydła za pomocą 3 szt. wkrętów M 6.

Uzupełniając informację dotyczącą systemów okuć HKS zestawy ich pozwalają konstruować okucia i drzwi ze słupkiem ruchomym, jedno i dwuskrzydłowe.

Firma HAUTAU od wielu lat produkuje i ciągle udoskonala okucia do okien obrotowych prostokątnych, wielokątnych o parzystej ilości boków, okrągłych, eliptycznych, owalnych o nazwie roboczej TORNADO.

Pisaliśmy o tym w kwartalniku OKNO wydanie 25 str. 178,179. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej ekspozycji w Pawilonie nr 8 na Targach Budownictwa BUDMA 2003 w Poznaniu.

Opracował
mgr inż. Jerzy Witasik

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Lista 100 Najbogatszych Polaków 2018 a branża stolarki otworowej

Lista 100 Najbogatszych Polaków 2018 a branża stolarki otworowej

Aby znaleźć się na Liście 100 Najbogatszych Polaków...

Ważna wiadomość dla polskich eksporterów stolarki otworowej do Szwecji

Ważna wiadomość dla polskich eksporterów stolarki otworowej do Szwecji

Władze Szwecji z własnej inicjatywy zaostrzyły...

Forum Wiedzy Inoutic rozpoczęło sezon 2018

Forum Wiedzy Inoutic rozpoczęło sezon 2018

W ramach inicjatywy „Forum wiedzy Inoutic” sezon 2018...

Okno przeciwpożarowe MB-86EI – nowość w ofercie ALUPROF

Okno przeciwpożarowe MB-86EI – nowość w ofercie ALUPROF

Najnowszy system przeciwpożarowy MB-86EI dedykowany jest...

Mobilna Akademia fischer rusza w Polskę

Mobilna Akademia fischer rusza w Polskę

Już 2 marca w trasę wyruszy fischerTRUCK –...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria