Targowe hity Winkhausa

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

W okuciu activPilot regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy dokonuje się przez obrót grzybkorolki - bez użycia narzędzi.

fot. Winkhaus

W okuciu activPilot regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy dokonuje się przez obrót grzybkorolki - bez użycia narzędzi.


Zobacz również:

oknoad

ECO-TERM – nowe profile montażowe od METAL-PLAST

Ekspert Stolarki

System EJOT Wimount

Konfigurator wkładek bębenkowych

ORGADATA REKRUTUJE !


activPilot do okien ze słupkiem ruchomym wyposażony jest w elegancką dźwignię z przyciskiem. Naciśnięcie przycisku powoduje wysunięcie dźwigni.

fot. Winkhaus

activPilot do okien ze słupkiem ruchomym wyposażony jest w elegancką dźwignię z przyciskiem. Naciśnięcie przycisku powoduje wysunięcie dźwigni.

Uniwersalny zaczep typu K-SEF do okien prawych i lewych współpracuje z grzybkorolką. Kombinacja ta spełnia standardy bezpieczeństwa WK.

fot. Winkhaus

Uniwersalny zaczep typu K-SEF do okien prawych i lewych współpracuje z grzybkorolką. Kombinacja ta spełnia standardy bezpieczeństwa WK.

Mechanizm wielofunkcyjny - to hybryda, która łączy w sobie funkcje blokady obrotu klamki, wślizgu i zatrzasku balkonowego.

fot. Winkhaus

Mechanizm wielofunkcyjny - to hybryda, która łączy w sobie funkcje blokady obrotu klamki, wślizgu i zatrzasku balkonowego.

fot. Winkhaus

fot. Winkhaus

fot. Winkhaus

Konstruktorzy activPilota opierali się na 3 założeniach. Nowe okucie miało składać się z mniejszej liczby elementów. Należało wyeliminować artykuły specjalne i podnieść funkcjonalność części standardowych. I po trzecie - okucie powinno podobać się użytkownikom okien.Czy prezentowany w Norymberdze prototyp activPilota spełnia te wymagania?

Więcej funkcji
activPilot posiada szereg nowych lub w dużym stopniu zmodyfikowanych elementów, które zwiększają funkcjonalność okucia uchylno-rozwieranego. Zupełną nowością jest hybryda łącząca w sobie funkcje blokady obrotu klamki, wślizgu i zatrzasku balkonowego. Ten wielofunkcyjny mechanizm nie wymaga stosowania żadnych specjalnych elementów ramowych. Działa w połączeniu ze standardowym zaczepem antywłamaniowym (SEF), uzupełnionym o uniwersalny adapter.

Z kolei nowy mechanizm wielostopniowego uchyłu MSL-OS można stosować w activPilocie do wszystkich rozmiarów rozwórek, także do okien wąskich. Pamiętając o użytkownikach okien, konstruktorzy zadbali też o prosty montaż tego elementu - bez użycia narzędzi.

Mniej elementów
Głęboką metamorfozę przeszły elementy ramowe. Najistotniejsze przeobrażenia - z punktu widzenia producenta okien - dotyczą zaczepu K-SEF. Gdy activPilot trafi na rynek, będzie można stosować ten sam zaczep do okien prawych i lewych. Składa się on z uniwersalnej części stalowej i dostosowanego do profilu elementu tworzywowego. Producent okien będzie otrzymywał zaczepy oczywiście w formie zmontowanej.

Bezsprzeczną innowacją jest unifikacja narożników. W activPilocie do okna uchylno-rozwieranego będziemy montować trzy identyczne narożniki zamiast trzech narożników różnego typu, które stosujemy obecnie.

Grzybek czy rolka?
Wyróżnikami nowego okucia na rynku są nowatorskie rozwiązania detali. Nowy system ryglowania, oparty na ośmiokątnym grzybku, spełnia wymagania bezpieczeństwa określone w normach DIN V ENV 1627-1630. Jest to jedyne rozwiązanie, które łączy bezpieczeństwo ryglowania (grzybek) z ręczną regulacją docisku skrzydła do ościeżnicy, działającą podobnie jak w rolce ryglującej. Dlatego ochrzczono je grzybkorolką.

Dzięki modułowej konstrukcji zaczepów (tylko 3 typy) producent okien będzie mógł dowolnie konfigurować klasy bezpieczeństwa sprzedawanego okna w zależności od zastosowanego elementu ramowego. Standard bezpieczeństwa WK 2 uzyska przez zmianę zaczepów oraz dołożenie tylko dwóch elementów do kompletu okucia uchylno-rozwieranego.

W zaczepie bezpiecznym SEF zmianie uległ system mocowania. Dzięki tej modyfikacji zaczep zawsze mocowany jest we wzmocnienie profilu ościeżnicy. Wszystkie nowe elementy ramowe współpracują poprawnie z grzybkorolką w zakresie luzu wrębowego od 9,5 do 14,5 mm.

Zawiasy z hamulcem
Bardzo istotne zmiany zaszły również w zawiasowaniu. Zawias rozwórki został wyposażony w specjalną tuleję tworzywową. Detal ten bardzo pozytywnie wpływa na stabilność pozycjonowania skrzydła względem ościeżnicy. Jednocześnie umożliwia uzyskanie funkcji hamowania otwartego skrzydła. Zawiasowanie dolne będzie dostępne w trzech wariantach nośności, w tym również do skrzydeł ciężkich (do 150 kg). Zawiasy mają w dalszym ciągu szerokie pole regulacji w dwóch płaszczyznach oraz dodatkowo regulację docisku skrzydła

do ościeżnicy.

Reklama

Wdzięk i bezpretensjonalność
Sądząc z opinii klientów zwiedzających targi w Norymberdze, konstruktorom activPilota z pewnością udało się wprowadzić w życie trzeci postulat. Nowa elegancka przekładnia do okien ze słupkiem ruchomym zrobiła na targach furorę. Mechanizm okucia jest zlicowany z płaszczyzną wrębu okuciowego. Dźwignię służącą do otwierania skrzydła wyposażono w zgrabny przycisk. Naciśnięcie przycisku powoduje wysunięcie dźwigni. Zwiedzający targi z zapałem testowali to rozwiązanie, choć nie jest to jedyny element nowego okucia atrakcyjny wizualnie. Kształt zaczepów w activPilocie nawiązuje do najnowszych trendów wzornictwa przemysłowego. Czy spodoba się użytkownikom, okaże się, gdy produkt wejdzie na rynek.
Jeśli zadamy sobie trud policzenia elementów nowego okucia, stwierdzimy, że następca autoPilota znacznie "wyszczuplał" w porównaniu ze swym świetnym poprzednikiem. I ta "dieta" wyszła mu na zdrowie. Nie tylko zajmie mniej miejsca w magazynie i łatwiej nim będzie operować w produkcji. Ten "szczuplejszy" produkt da się zgrabniej zestawiać w komplety odpowiadające indywidualnym życzeniom kupujących okna. Chodzi tu zarówno o poziom bezpieczeństwa jak i ilość funkcji okna. Blokadę obrotu klamki, wślizg czy zatrzask balkonowy znamy od dawna. Kluczem jest tu odkrywczy sposób zaprojektowania tych funkcji w activPilocie. Chylimy czoła przed konstruktorami nowego okucia: Dobra robota, panowie!

Nowy sposób przewietrzania
autoPilot Comfort z funkcją odstawienia skrzydła
Gdy patrzymy z zewnątrz, okno wygląda jak zamknięte. Tymczasem zaryglowane skrzydło jest lekko odsunięte od ramy, a mieszkanie wietrzy się w najlepsze!  Nowe okucie autoPilot Comfort było przebojem targów w Norymberdze.

Wietrzyć bezpiecznie
W oknie z okuciem autoPilot Comfort uzyskujemy aż 4 funkcje: zamykanie, rozwieranie, uchylanie i odstawienie skrzydła. Gdy przekręcamy klamkę pionowo do góry, pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem powstaje 6-milimetrowa szczelina. Umożliwia ona wentylację przy zaryglowanym oknie. Dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań technicznych skrzydło okna na całym obwodzie jest równolegle odstawione od ościeżnicy.
Odstawienie skrzydła nie jest widoczne od zewnątrz, co skutecznie ogranicza możliwość wizyty nieproszonych "gości". Pozycja klamki również nie zdradza, że okno jest rozszczelnione. Specjalne zaczepy montowane w każdym narożniku okna znacznie utrudniają wyważenie skrzydła z ościeżnicy. autoPilot Comfort spełnia w funkcji odstawienia standard bezpieczeństwa zgodny z DIN V ENV 1627-1630 w klasie odporności WK1 - taki sam jak przy zamkniętym oknie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy pozwolić sobie na przewietrzanie pomieszczeń w czasie naszej nieobecności.

Fizyka w służbie komfortu
autoPilot Comfort zapewnia naturalne przewietrzanie pomieszczeń. Przy odstawionym skrzydle świeże powietrze napływa dołem a zużyte - jest wypychane górą. Każdy, kto choć odrobinę liznął fizyki, zdaje sobie sprawę, iż jest to optymalny sposób przewietrzania. Idealnie nadaje się do kuchni, łazienki, sypialni, gdzie często mamy do czynienia z nadmierną wilgotnością. Dzięki prawidłowemu przewietrzaniu w pomieszczeniach tych nie tworzy się wilgoć i grzyb. autoPilot Comfort zapewnia zdrowy klimat - tak ważny dla naszego zdrowia. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość wietrzenia bez przeciągów i zatrzaskujących się okien. Poza tym odstawione skrzydło stanowi dużo lepszą barierę dla opadów w porównaniu ze skrzydłem uchylonym.

Już w sprzedaży
W przeciwieństwie do prototypowego activPilota okucie z dodatkową funkcją odstawienia skrzydła jest już dostępne w sprzedaży. autoPilot Comfort został opracowany dla systemów profilowych z rozstawem osi wrębu okuciowego do krawędzi ościeżnicy 13 mm. Obecnie dostępne są elementy ramowe do 4 systemów profilowych: Aluplast 6000, KBE, Salamander i Veka. W najbliższym czasie planowane jest rozszerzenie asortymentu o kolejne profile.


Zainteresowany? Poproś o ofertę!Inteligentne okna – proste rozwiązanie dla nowoczesnego domu

Inteligentne okna – proste rozwiązanie dla nowoczesnego domu

Siłowniki okienne to proste rozwiązanie, które bez...

Dom z widokiem na Zatokę Gdańską

Dom z widokiem na Zatokę Gdańską

Zaprojektowana przez architektów z pracowni Arch-Deco...

TVN Turbo z wizytą w Mobilnym Laboratorium Techniki Budowlanej

TVN Turbo z wizytą w Mobilnym Laboratorium Techniki Budowlanej

Program "Polak potrafi" pokazuje przekrój możliwości...

Klamki dekoracyjne w nowej odsłonie

Klamki dekoracyjne w nowej odsłonie

W ofercie firmy NOVET można znaleźć mnóstwo...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria