Nierdzewne wkręty do aluminium i stali Olfor

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Aluminium w normalnych warunkach atmosferycznych charakteryzuje się stosunkowo wysoką odpornością na rdzę, w związku z czym mogłoby się wydawać, że korozja nie jest zagrożeniem dla drzwi czy innych konstrukcji wykonanych z aluminium. Jest jednak mały element, który może całą ciężką pracę, jaką wkładamy w odpowiedni wygląd naszych aluminiowych elementów zepsuć – są to łączniki gwintowane, czyli głównie wkręty.

W przypadku stolarki aluminiowej najbardziej negatywnym skutkiem działania korozji jest efekt estetyczny. Korozja metali najczęściej objawia się poprzez powierzchniowe ubytki metalu, czyli plamy i wżery, bądź przez obniżenie wytrzymałości metali. Skorodowane elementy mogą odstraszyć potencjalnych klientów i psują markę producenta. Rzecz w tym, ze rdza zaczyna się od gwintu łącznika, czyli w tym przypadku wkręta. Powodem tego jest fakt, że pomiędzy zwojami gwintu zatrzymuje się woda lub para wodna. Dlatego zawsze korozja zaczyna się od łączników gwintowanych, a żeby temu zapobiec na wkrętach stosuje się różnego rodzaju ochronę antykorozyjną.

Najpopularniejszą ochroną przed rdzą jest powłoka cynkowa. Ale czy jest wystarczająca? Badania przeprowadzane przez różne instytucje (np. American Iron and Steel Institute – Amerykańskiego Instytutu Żelaza i Stali) wykazują, że powłoka cynkowa wytrzymuje w atmosferze przemysłowej ok. 2,5 roku, natomiast w atmosferze morskiej (woda) – ok. 5 lat. Możemy się zabezpieczyć przed korozją na tak krótki czas, w końcu rdza zacznie się już po gwarancji, ale czy można cokolwiek zrobić, żeby ten czas ochrony przed rdzą wydłużyć? Oczywiście że tak – głównie przez zastosowanie wkrętów ze stali nierdzewnych. Przyjmuje się bowiem, że stal nierdzewna nie koroduje w atmosferze morskiej przez minium 50 lat. W warunkach domowych jest to wręcz niemożliwe by wkręty wykonane ze stali nierdzewnej skorodowały kiedykolwiek. - mówi szef firmy Olfor - Marek Łangalis

Jednak trzeba od razu zaznaczyć, że koszt stali nierdzewnej jest ok. pięciokrotnie wyższy od zwykłej stali węglowej. Tylko, że koszty wkręta są najczęściej tym najmniejszym kosztem spośród wydatków na materiały. Dlatego też stosowanie wkrętów nierdzewnych spowoduje nieznaczny wzrost ceny konstrukcji, ale zapewni pewność i estetykę połączeń.

W konstrukcjach aluminiowych duże znaczenie zyskały wkręty nierdzewne samowiercące do aluminium (foto F1). Ich łatwe zastosowanie (wkręcanie bez potrzeby wiercenia) znacznie skraca czas montażu. Jednakże w przypadku montażu elementów aluminiowych (np fasady budynków) do konstrukcji stalowej istnieje problem z użyciem typowego wkręta samowiercącego nierdzewnego. W twardszych materiałach następuje uszkodzenie gwintu wkręta co nie zapewnia poprawnego montażu. Firma Olfor proponuje zupełną nowość na rynku – wkręt nierdzewny samowiercący do stali (foto F3). Wykonane ze stali węglowej wiertełko, które pokryte jest powłoką 25 mikronowego ocynku (co daje z jednej strony efekt wymaganej twardości, a z drugiej odpowiednią ochronę przed korozją) i połączone z gwintem i łbem wykonanymi ze stali nierdzewnej, powoduje że wkręty te swobodnie można wkręcać w stal, a jeszcze prościej w aluminium. Zastosowanie takiego wkręta do aluminium znacznie skraca czas wwiercania, co pozwala z jednej strony znacznie zaoszczędzić roboczogodziny montera, a z drugiej zapewnia bezpieczeństwo przed korozją. W przypadku, gdyby wymagane byłoby odpowiednie zapewnienie szczelności firma poleca wkręt nierdzewny samowiercący do stali z podkładką i nawulkanizowaną uszczelką EPDM (foto F2 i F3).

www.olfor.pl

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Marka Yale celebruje swoje 175 urodziny

Marka Yale celebruje swoje 175 urodziny

Jest rok 1843, do księgarni trafia właśnie...

Umowa KI – rynkowa cena odpadu przez cały rok

Umowa KI – rynkowa cena odpadu przez cały rok

METAL-PLAST opracował bardzo przejrzysty i korzystny dla...

Ponad 10 mln okien i drzwi trafiło na eksport w 2017 roku

Ponad 10 mln okien i drzwi trafiło na eksport w 2017 roku

W trakcie konferencji szczegółowo omówiono wyniki...

Schüco: okna to inwestycja na lata

Schüco: okna to inwestycja na lata

Eksperci Schüco tłumaczą, na co zwrócić uwagę przy...

Monter stolarki budowlanej – zawód z przyszłością

Monter stolarki budowlanej – zawód z przyszłością

Związek POiD zorganizował konkurs dla klas patronackich...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria