Listwa wentylacyjna czy nawiewnik?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Listwa wentylacyjna czy nawiewnik?

System wentylacji okiennej jest jednym z najlepszych rozwiązań do masowego upowszechnienia w XXI wieku. W rozwiązaniach modelowych tzw. „passive houses” (domach pasywnych) – gdzie realizacja naczelnej przesłanki oszczędności energii i ochrony środowiska naturalnego człowieka nie powoduje obniżenia poziomu zdrowotności ich użytkowników - systemy migracji powietrza poprzez regulowane szczeliny stanowiące element okna sprawdzają się doskonale – szczególnie w połączeniu z naturalnymi źródłami ciepła - wymiennikami gruntowymi.

Niewątpliwie najbardziej „przekonującymi” konstrukcjami są wszelkiego rodzaju systemy mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła tzw. rekuperatorami (Rys.1). Wymagają one jednak w przeciwieństwie do tzw. „wentylacji okiennej” prowadzenia rozbudowanego systemu połączeń kanałowych wewnątrz budynku – co dość poważnie podraża koszt inwestycji i poza tym systemy takie wymagają stałej opieki technicznej (czyszczenie filtrów, przeglądów wentylatorów i automatyki itp.)

Niebagatelną wydaje się też sprawa szumów, których w choćby najbardziej starannie zaprojektowanej i wykonanej instalacji wentylacji mechanicznej do końca uniknąć się nie da.

Reasumując, przyszłość „powszechnej wentylacji” leży po stronie ...okna.

W Europie prowadzone są aktualnie badania, często finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Ramowych Programów Badawczych, których celem jest określenie miejsca wentylacji okiennej w przyszłych koncepcjach rozwoju technologicznego w obszarze budownictwa i oszczędności energii.

W nowoczesnych krajach, które wcześniej niż Polska zdały sobie sprawę z konieczności oszczędzania energii powszechnie stosowane są okienne LISTWY WENTYLACYJNE – potocznie zwane nawiewnikami choć niesłusznie!

Zasadniczo budynek wentylować możemy tylko na dwa sposoby:

  • powietrze możemy „wypompowywać” z przestrzeni budynku na zewnątrz tak jak to czynimy z wodą, która nam zalewa piwnicę! Usuwamy je wówczas poza budynek centralnie - z wykorzystaniem jednego „ujścia”, którym jest najczęściej komin wentylacyjny, a dostarczamy poprzez wiele szczelin. Mówimy wówczas, że mamy do czynienia ze zjawiskiem podciśnienia, które sprawia, że świeże powietrze dostaje się „automatycznie” do wnętrza budynku (jak przytoczona tu woda do piwnicy) Rys. 2.

  • powietrze możemy jednakże do budynku także „wtłoczyć” – centralnie za pomocą jednego urządzenia (np. wentylatora nawiewnego) usunąć zaś z niego poprzez wiele punktów rozproszonych w przegrodach zewnętrznych (najwygodniej w konstrukcji okien!) wykorzystując efekt nadciśnienia rys. 3.

I o ile w pierwszym przypadku miejscami przedostawania się powietrza do wnętrza budynku są okienne szczeliny wentylacyjne wyposażone w nawiewniki okienne (lub potoczne szpary w oknach!), to w drugim powietrze uchodzi na zewnątrz dokładnie w tych samych miejscach, w których w przypadku pierwszym do niego się dostawało. Urządzeniami przez które uchodzi są tym razem okienne listwy wentylacyjne, których funkcja jest odwrotna do nawiewników, gdyż są miejscem ujścia powietrza na zewnątrz budynku. Cechą zarówno nawiewników jak i listew wentylacyjnych jest możliwość kontrolowania ilości przepuszczanego powietrza (ręczna lub automatyczna).

Oba sposoby są dokładnie przeciwstawne, ale oba równie możliwe i stosowane (ten drugi zdecydowanie częściej w obiektach komercyjnych – ze względu na pewien stereotyp, który ukształtował się wskutek wielowiekowego wykorzystywania „darmowego” zjawiska wentylacji grawitacyjnej w tzw. wentylacji domowej, gdzie ciepłe-lżejsze powietrze przemieszcza się ku górze, chłodne - cięższe opada ku dołowi.

Dziś w epoce bardzo drogiej energii ranga wentylacji rośnie w sposób dramatyczny. Udział start energetycznych na wentylacji sięga 60 % całkowitego zapotrzebowania budynku na energię.

We współczesnym budownictwie mieszkaniowym nadszedł czas na rozwiązania nowoczesne, ekonomiczne i zdrowe. Jeśli mówimy o zdrowiu to system mechanicznej wentylacji nadciśnieniowej z wykorzystaniem listew wentylacyjnych może okazać się bardzo atrakcyjnym, gdyż oprócz funkcji cyrkulacji powietrza pozwala na tanie i efektywne jego oczyszczenie przed wprowadzeniem do wnętrza budynku poprzez założenie jednego filtra powietrza na kanale czerpnym. Takiej filtracji powietrza niestety nie można zrealizować w przypadku tradycyjnej wentylacji podciśnieniowej z wykorzystaniem nawiewników okiennych.

Tak czy owak, nawiewnik czy listwa, ważne aby przede wszystkim pamiętać o tym, że chcąc oszczędzać nie możemy uciec od wentylacji, gdyż procesy fizjologiczne organizmu człowieka na to nie pozwolą, nawet gdyby on sam bardzo tego chciał...

Janusz Kopecki
2003.05.19Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

FLOP SYSTEM sp. z o.o.

51-315 Wrocław
ul. Kiełczowska 64
tel.: 71 325 14 20
tel.: 601 703 585
tel.: 603 703 585
Fax: 71 325 34 00
e-mail: biuro@flopsystem.pl
http://www.flopsystem.plFasada w stylu high-tech – laboratorium Grupy Otto Fuchs

Fasada w stylu high-tech – laboratorium Grupy Otto Fuchs

Wysoką funkcjonalność budynku laboratorium Otto Fuchs...

Zawias Exacta wyróżniony w konkursie Wyrób Roku

Zawias Exacta wyróżniony w konkursie Wyrób Roku

Zawias wkręcany Exacta został doceniony przez klientów...

Napędy D+H w najwyższym biurowcu w Polsce

Napędy D+H w najwyższym biurowcu w Polsce

W nowoczesnym biurowcu zastosowano napędy DDS 54/500,...

Winkhaus po raz siódmy nagradza Mistrzów Innowacji

Winkhaus po raz siódmy nagradza Mistrzów Innowacji

Gala Mistrzów Innowacji Winkhaus odbyła się 20...

Aluminiowa przestrzeń dla kultury

Aluminiowa przestrzeń dla kultury

Centrum Kongresowe ICE w Krakowie to obiekt o...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria