Systemy drzwi automatycznych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Drzwi automatyczne są dzisiaj standardem w wielu obiektach, z którymi spotykamy się na każdym kroku np. centra handlowe, biura, hotele, czy obiekty służby zdrowia. Istniejące obecnie rozwiązania techniczne pozwalają dobrać odpowiedni typ drzwi do wymagań użytkownika, takich jak: przepustowość, estetyka, bezpieczeństwo, funkcjonalność itp. Systemy drzwi automatycznych klasyfikowane są w zależności od budowy i ruchu skrzydeł.

Drzwi przesuwne
Stosuje się w przejściach o dużym natężeniu ruchu np. centrach handlowych, biurowcach, a także w szpitalach na oddziałach ratownictwa, gdzie mamy do czynienia z chwilowym dużym natężeniem ruchu. Składają się z jednego lub dwóch skrzydeł rozsuwających się na boki przy otwieraniu. Światło przejścia wynosi od 900 do 3000 mm przy ciężarze skrzydła do 100-140 kg. Automat jest mocowany do nadproża lub belki montażowej. Skrzydła mogą być wykonane z profili aluminiowych wypełnionych szkłem, panelami metalowymi lub całkowicie ze szkła np. system drzwi ADS Transparent lub ADS SemiTransparent. Drzwi automatyczne muszą posiadać Aprobatę Techniczną np. COBR "METALPLAST", ważna jest również możliwość instalacji takich drzwi na drogach ewakuacyjnych oraz podłączenia do systemu przeciwpożarowego.

W warunkach awaryjnych, drzwi powinny umożliwić ludziom bezpieczne opuszczenie obiektu. Można to osiągnąć stosując system otwierania awaryjnego, który w razie zaniku napięcia automatycznie rozsuwa skrzydła. Natomiast montaż okuć antypanicznych umożliwia ewakuację przez ręczne "wyłamanie" skrzydeł i naświetli. Bezpieczeństwo użytkownika zwiększają zastosowane na skrzydłach drzwi fotokomórki, które w razie wykrycia przeszkody powodują ich samoczynne rozsunięcie się. Odmianami drzwi przesuwnych są drzwi teleskopowe oraz łukowe. Systemy teleskopowe składają się ze skrzydeł zachodzących na siebie (2 lub 4 skrzydła), pozwala to maksymalnie wykorzystać istniejącą przestrzeń, a światło przejścia w tym wypadku można zwiększyć do 4000 mm, przy maksymalnym ciężarze skrzydła do 75-100 kg. Drzwi przesuwne łukowe ze względu na swoje walory estetyczne są stosowane w obiektach, gdzie ważne jest podkreślenie prestiżu wejścia np. biurowce lub hotele. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dwóch par takich drzwi w kolisty wiatrołap, co może zapewnić ograniczenie strat ciepła, przy zachowaniu reprezentacyjnego wyglądu wejścia. Aktywacja (otwieranie i zamykanie) drzwi automatycznych może być realizowana za pomocą czujników ruchu. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są radary kierunkowe - rozpoznające kierunek ruchu. Istnieje również cała gama ręcznych i zdalnych aktywatorów, takich jak: przyciski łokciowe, ręczne, maty, stacyjki kluczykiem oraz sterowanie sygnałem z pilota. Można również zintegrować drzwi automatyczne z systemem kontroli dostępu np. wyjście aktywowane radarem, a wejście zbliżeniową kartą magnetyczną.

Drzwi przymykowe
Mogą ułatwiać poruszanie się osobom niepełnosprawnym, dlatego też są stosowane m.in. przez ośrodki zdrowia i domy pomocy społecznej, mają również zastosowanie jako drogi ewakuacyjne przy drzwiach obrotowych. Maksymalne światło przejścia wynosi do 3200 mm, przy ciężarze skrzydła do 80 kg. Sercem takich drzwi jest automat elektro-hydrauliczny, otwieranie następuje poprzez pracę siłownika hydraulicznego, a zamykanie dzięki sprężynie. Automat przymykowy PowerSwing może być wyposażony w system ramion pchających lub ciągnących. Prędkość otwierania i zamykania oraz czas otwarcia są regulowane. Drzwi posiadają regulowany kąt otwarcia (max. do 120o) oraz koordynację zamykania skrzydeł. W razie pożaru drzwi działają jako samozamykacze, w celu ich otwarcia i pozostania w tej pozycji należy doprowadzić napięcie AC 230 V. Zapewnienie bezpieczeństwa osobom przechodzącym jest możliwe dzięki listwom sensorowym, które wykrywają przeszkody na drodze skrzydła.

Drzwi balansowe
Łączą w sobie zalety drzwi przesuwnych oraz rozwieranych i doskonale nadają się do wąskich przejść. Zastosowany automat PowerSwing jest identyczny ze stosowanym w drzwiach rozwieranych. Maksymalne światło przejścia wynosi ok. 2000 mm, a ciężar skrzydła do 80 kg. Drzwi balansowe są odporne na działanie silnych wiatrów i przeciągi, dzięki czemu zapewniają łatwe otwieranie i zamykanie nawet w ciężkich warunkach atmosferycznych.

Drzwi obrotowe
Ze względu na atrakcyjny wygląd i dużą przepustowość doskonale nadają się na wejścia główne do hoteli, biurowców, galerii handlowych, banków itp. Duże wymiary np. drzwi typu RDB lub CLB oraz różne tryby pracy sprawiają, że można przez nie łatwo przejść z wózkami zakupowymi, a osoby niepełnosprawne mogą bez przeszkód dostać się do budynku. Drzwi obrotowe, dzięki swojej konstrukcji, znacznie ograniczają straty cieplne. W zależności od ilości skrzydeł wyróżniamy drzwi: dwuskrzydłowe np. RDB, oraz trzy i czteroskrzydłowe np. CLB, KDB i KDBC. W celu zabezpieczenia drzwi na noc stosuje się łukowe drzwi przesuwne z zamkiem. Średnice zewnętrzne drzwi obrotowych wahają się od 1888 mm przy świetle przejścia 1200 mm, do średnicy 6288 mm i świetle przejścia 2973 mm. Zastosowanie systemu wyłamywanych skrzydeł sprawia, że można zintegrować je z systemem przeciwpożarowym i umieszczać na drogach ewakuacyjnych. Drzwi obrotowe posiadają cały szereg zabezpieczeń: układ awaryjny z własnym zasilaniem do ciągłego monitorowania pracy, czujniki bezdotykowe i kontaktowe zabezpieczające wszystkie płaszczyzny ruchu skrzydeł (RDB, CLB). Dodatkowo wszystkie typy drzwi wyposażone są w wyłączniki mechaniczne oraz czujniki przeciążeniowe.

Serwis i konserwacja drzwi automatycznych
Drzwi automatyczne składają się z ruchomych części mechanicznych, które ulegają naturalnemu zużyciu np. klocki prowadzące, bieżnie i zębate paski oraz elementy napędowe (silniki elektryczne i siłowniki hydrauliczne). Systemy sterowania składają się z mikroprocesorowych układów logicznych, czujników i programowanych przełączników, które należy poddawać okresowej kontroli poprawności ich działania. Złożona budowa drzwi automatycznych wymaga dokonywania okresowych przeglądów konserwacyjnych przez wykwalifikowany zespół techników, posiadających odpowiednie przygotowanie i specjalistyczną wiedzę techniczną Umowa serwisowa na automaty-kę drzwiową gwarantuje bezpieczeństwo i niezawodną pracę drzwi oraz szybką reakcję serwisu na nieprawidłowości w działaniu urządzeń. W celu wydłużenia żywotności drzwi automatycznych przeglądy konserwacyjne należy wykonywać, co 3-4 miesiące (tj. co ok. 1000 godzin pracy), w zależności natężenia ruchu w obiekcie.

Źródło
Miesięcznik ŚWIAT SZKŁA

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Drzwi w kolorze

Drzwi w kolorze

Jasne czy ciemne? Okleina w kolorze drewna? Gładka czy z...

FEN82 HST – nowe drzwi tarasowe marki KRISPOL

FEN82 HST – nowe drzwi tarasowe marki KRISPOL

KRISPOL, wiodący producent kompletu stolarki dla domu,...

New IDRA – stalowe drzwi przeciwpożarowe od DIERRE

New IDRA – stalowe drzwi przeciwpożarowe od DIERRE

Poproszę o zamieszczenie poniższych informacji na temat...

Twój dom – twoja twierdza

Twój dom – twoja twierdza

Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to podstawa...» Więcej na subportalu drzwi