Znakowanie stojaków okiennych chipami RFID

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Chip RFID (tag RFID)

fot. PWSK

Chip RFID (tag RFID)


Chip RFID (tag RFID)

fot. PWSK

Chip RFID (tag RFID)

Chip RFID (tag RFID)

fot. PWSK

Chip RFID (tag RFID)

Branża okienna od lat zmaga się z problemem, jakim jest deficyt stojaków transportowych. Powodem powstawania braków w asortymencie są… kontrahenci, którzy często je u siebie przetrzymują, oraz brak skutecznego systemu zarządzania pojemnikami zwrotnymi.


Liczby muszą się zgadzać, a produkcja i transport nie mogą stanąć w miejscu. Pracownicy i kierownictwo firmy potrzebują więc nowych rozwiązań, pozwalających zaoszczędzić czas, pieniądze i umożliwiających wyciągnięcie stosownych konsekwencji wobec tych, którzy dopuszczają się zaniedbań. 

Jak kontrolować zasoby firmy tak, aby dokładnie wiedzieć, jaką ilością w danej chwili dysponujemy? W jaki sposób sprawdzać dostępność stojaków okiennych, z podziałem na typy: A i L, drewniane i metalowe, bez konieczności ręcznego liczenia? I wiedzieć, gdzie znajdują się wypożyczone elementy? Rad udziela Jacek Krywult z PWSK.

Kontrola zasobów stelaży z technologią RFID


Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi technologia RFID (Radio-frequency identification), wykorzystująca sygnał radiowy do zdalnego odczytu i aktualizacji informacji. W połączeniu z bazami danych i systemami czujników otrzymujemy system, który zadba o każdy szczegół, zbierze rekordy i powiadomi o nieprawidłowościach – przy stosunkowo niewielkim zaangażowaniu zasobów ludzkich, co znacznie usprawni i przyspieszy pracę. Ograniczy też zagrożenie wynikające z błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim.

Znakowanie stelaży okiennych tagami RFID


Dzięki wykorzystaniu specjalnych chipów RFID (tagów RFID) możliwe jest kontrolowanie procesu wykorzystania każdego oznaczonego stelaża lub stojaka do transportu okien. Jak to działa? Specjalny chip RFID umieszczamy na stojakach. Układ elektryczny reaguje na obecność czytników (w formie bramki lub kolektora danych), wysyłając sygnał radiowy, który aktualizuje informacje zawarte w bazie danych.

W przypadku metalowych stojaków do transportu okien zastosować należy specjalne tagi RFID na metal, które przytwierdza się nitami lub opaskami zaciskowymi (popularne trytytki). Tego typu tagi (chipy RFID) można też wykorzystywać przy konstrukcjach drewnianych i wykonanych z tworzywa sztucznego, choć równie dobrze sprawdzą się tańsze chipy DogBone. Odpowiednio rozmieszczając czujniki, dokładnie wiemy, ile stojaków okiennych wjechało na teren zakładu, ile pobrano i gdzie zmierzają. 

Jeśli oznaczymy tagami samochody dostawców/klientów oraz uniformy pracowników, uzyskamy również dane dotyczące tego, kto dokładnie jest w posiadaniu konkretnych stojaków. Ta skuteczna metoda pozwala na kontrolę terminów dostaw i zwrotów, a także rozliczanie z nich kontrahentów. Bywa także przydatna, gdy trzeba przeprowadzić remanent. Systemy RFID zapewniają nie tylko szybką inwentaryzację (nawet kilkaset rekordów równocześnie), ale także informują o brakach w asortymencie.


Zalety znakowania stojaków transportowych chipami RFID


Kluczowym argumentem za stosowaniem chipów RFID jest fakt, że cały proces odbywa się „na dystans”. Czytniki mobilne i bramki RFID odczytują sygnały radiowe z chipów, samodzielnie aktualizując dane, które odczytuje operator sprzętu. Technologia RFID pozwala również na równoczesną identyfikację nawet kilkuset chipów równocześnie, co sprawia, że kontrola i sprawdzenie nawet dużej grupy stelaży do transportu okien trwa zaledwie kilka sekund. Eliminujemy konieczność ręcznego zliczania stojaków okiennych pojedynczo lub skanowania kodów kreskowych. Poddane ścisłej ewidencji opakowania transportowe oraz kontrola kontrahentów eliminują ryzyko przestojów w produkcji, wydłużenia czasu dostawy do klienta czy strat wywołanych zaginięciem kosztownego sprzętu.

Wady technologii RFID w przemyśle okiennym


Na terenie hal produkcyjnych i magazynowych może czasami dochodzić do zakłóceń elektromagnetycznych spowodowanych odbijaniem się sygnałów radiowych od metalowych maszyn i konstrukcji. Bramki RFID i kolektory danych (ręczne czytniki) mają także ograniczony zasięg działania (ok. 2-10 m), ale i tak znacznie większy niż kod kreskowy.

źródło: PWSK.pl

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Centrum obróbcze ACCORD 25 F/X z nowymi rozwiązaniami

Centrum obróbcze ACCORD 25 F/X z nowymi rozwiązaniami

ACCORD 25 F/X jest nowym modelem CNC reprezentującym...

Opaski magnetyczne Trzecia Ręka od OknoBest

Opaski magnetyczne Trzecia Ręka od OknoBest

Zgodnie ze swoim mottem „…aby się lepiej...

Jak usprawnić produkcję? Jak obniżyć koszty produkcyjne?

Jak usprawnić produkcję? Jak obniżyć koszty produkcyjne?

Podczas FlexLink Industrial Innovation Days (17-19...

Jak chwytak podciśnieniowy wpłynął na produkcję okien w firmie Biegus

Jak chwytak podciśnieniowy wpłynął na produkcję okien w firmie Biegus

Gdy właściciel firmy Biegus, Pan Edward (ojciec...

Czarne okna na topie

Czarne okna na topie

Od kilku lat w modzie są przede wszystkim odcienie...» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni