Estetyka i funkcjonalność

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Nowoczesna architektura, której wyrazem stało się szkło w elewacjach, konstrukcjach przeszklonych wejść do budynków, ścian działowych i drzwi do pomieszczeń, nie może obyć się bez odpowiednich okuć. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu asortymentowi wyrobów powoli wyrastającemu na ważną dziedzinę produkcji, opartej na znakomitej technice i wysokim poziomie wzornictwa. Rozwój firm oferujących wiodące w branży rozwiązania, z których wiele jest międzynarodowymi koncernami, świadczy o tym, że produkcja i dystrybucja okuć dla budownictwa stały się dziedziną wysoce specjalistyczną i awangardową.

Okucia do konstrukcji i drzwi całoszklanych

Aby swobodnie stosować szkło hartowane w wielkich płaszczyznach, które muszą być odpowiednio grube i ciężkie, trzeba zastosować niezwykle wytrzymałe i sprawnie działające okucie. Ten produkt jest obecny w takich dziedzinach, jak techniki drzwiowe, okucia do ścianek i szklanych drzwi bezprofilowych, automatyka drzwiowa. Sprawność techniczna, przystosowana do wielu skomplikowanych funkcji idzie w parze z perfekcyjnym wykonaniem i szczególną dbałością o piękno form i wykończenia okuć, bowiem od tego zależy powodzenie użycia szkła. Jest ono przejrzyste, nie można więc "ukryć" żadnych mechanizmów, które umożliwiają funkcjonowanie i bezpieczne użytkowanie konstrukcji szklanych. Zatem walory estetyczne okuć nie tylko uzupełniają ale wręcz zdobią przeszkolone budynki i wnętrza, zwłaszcza w przypadku wejść do biurowców czy centrów handlowych. Okucia, to systemy zapewniające automatyczne otwieranie bądź rozsuwanie drzwi, przez które przechodzi wielka liczba użytkowników. Te same mechanizmy muszą jednocześnie zabezpieczać dostęp i chronić przed włamaniem. W szczególnych przypadkach wymagana jest funkcja antypaniczna zamka, umożliwiająca otwarcie zaryglowanych drzwi od strony wewnętrznej. W przypadku mniej nasilonego ruchu, drzwi szklane mogą być otwierane przez użytkowników za pomocą uchwytów i pochwytów metalowych, których piękne formy stanowią dodatkową ozdobę zharmonizowaną z innymi detalami architektury.

Okucia do drzwi i okien

Nowoczesne klamki w wyniku postępu elektroniki mogą być zaopatrzone w klawiatury czy głowice czytające umożliwiające kontrolę dostępu do pomieszczeń. Wszelkie zamknięcia mogą być zintegrowane z centralnymi systemami kontroli budynków, co ułatwia automatyczne otwieranie drzwi w przypadkach ewakuacji. Poza stroną praktyczną pozostają jednak najważniejsze funkcje: użytkowa i estetyczna. Formy klamek drzwiowych świadczą o ogromnym znaczeniu, jakie współczesne wzornictwo nadaje tym niewielkim formom użytkowym. Klamki muszą być wygodne w użytkowaniu. Ergonomia wymaga dostosowania do anatomii ręki, łatwości manipulacji, lekkości nacisku przy otwieraniu i zamykaniu drzwi, co musi iść w parze z perfekcyjnym wykończeniem - trwałym i odpornym na ścieranie. Klamki użytkowane są przez wiele lat.

Jako formy - stylowe czy nowoczesne - dobierane są do stylu wnętrz, mają w znacznym stopniu podnieść estetyczne walory drzwi i okien i stanowić ważny element zdobiący całość wnętrza.

Asortyment klamek do drzwi i okien oferowanych na naszym rynku, po latach ogromnych zaniedbań, nareszcie jest bardzo bogaty i wszechstronny. Dziesiątki firm polskich i zagranicznych oferuje szeroki ich wybór. Wspomniane bogactwo stylistyczne - rozmaitość kształtów i zdobień - uzupełniane i wzbogacane są przez nowe materiały i powłoki wykończeniowe, zawsze odporne na ścieranie i odbarwianie. Prawdziwą "rewolucję" spowodowało użycie aluminium, tak modnego również w innych elementach wystroju wnętrz i sprzętach. Dzięki nowatorskim metodom elektrolitycznego barwienia można uzyskać piękną gamę barw i odcieni wyrobów, a także znakomite efekty fakturalne.

Najwięksi projektanci wzornictwa dostarczają wiodącym producentom okuć znakomite wzory, bowiem, mimo wielkiej różnorodności oferty rynkowej, wciąż stanowią tak interesujące zadanie projektowe, że wciągają wybitnych dizajnerów do swego rodzaju współzawodnictwa. Asortyment klamek drzwiowych i okiennych wzbogacany jest nie tylko o formy związane z nowymi trendami ale również o formy łączone z najrozmaitszych materiałów.

I tak, spotykamy klamki i uchwyty łączone ze szkłem, często kryształowym, porcelaną, również barwnie zdobioną, drewnem, tworzywami sztucznymi o niezwykłych barwach itp. Dla miłośników tradycji bogatą ofertę dawnych okuć wykonuje się nadal z mosiądzu czy brązów przy zastosowaniu technik odlewniczych, repuserskich i wszelkich metod rzemiosła artystycznego dawnych epok. Tyle, że przy masowej produkcji bywają one znacznie tańsze, niż wytwarzanie przez dawnych artystów.

Okucia meblowe

Osobnym asortymentem są okucia meblowe. Ale tylko pozornie, bowiem moda na używanie szkła jako materiału wykończeniowego, a niekiedy podstawowego w meblarstwie również wywołała rozwój okuć uwzględniających specyfikę montażu i użytkowania płaszczyzn szklanych.

Także asortyment tradycyjnych mebli wymaga bogatej oferty okuć, które z kolei oferowane są w podobnej stylistyce jak okucia i uchwyty do drzwi i okien. Szczególnie nowe trendy wzornictwa szybko są podchwytywane przez producentów zarówno okuć do stolarki okiennej i drzwiowej jak i do mebli.

Współczesne koncepcje projektowe uwzględniają również potrzeby osób niepełnosprawnych. W miejscach użyteczności publicznej, wszelkich przychodniach, lecznicach czy sanatoriach świadomi projektanci starają się o takie formy klamek, aby mogły być użytkowane przez osoby o ograniczonej sprawności rąk - stąd pomysły na formy coraz bardziej ergonomiczne z natury większe, o obłych, zmiękczonych kształtach, oraz sprawne mechanizmy zamków i zawiasów do minimum zmniejszające opór i ułatwiające lekkie otwieranie drzwi.

Przyglądając się ofercie rynkowej i katalogom znanych producentów, musimy zauważyć, jak niezwykle różnorodne i często niezwykle piękne są ich propozycje. Wiele wzorów, z racji wysokiego standardu projektowego i jakościowego to wyroby kosztowne. Ale czy nie warto wziąć pod uwagę faktu, że klamki i okucia służą nam latami? A że ich piękno znacząco podnosi walory estetyczne wnętrz warto z pewnością wybrać je do naszych domów.

Ewa Mickiewicz

Ilustracje: DORMA, FAM, IMPEXMEBEL, LINEA CALI, STREMLER, TKZ POLN'A, WINKHAUS

Źródło: Miesięcznik Świat Szkła

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Nowa oferta FAKRO pod hasłem: 3x3 – mnożymy korzyści

Nowa oferta FAKRO pod hasłem: 3x3 – mnożymy korzyści

3-szybowe okna dachowe, z 3 kolorami oblachowania do...

Okna Królewskie – okna z historią

Okna Królewskie – okna z historią

Okna Królewskie na polskim rynku stolarki są obecne od...

LUNAR – okno nowej generacji od Grupy OKNOPLAST

LUNAR – okno nowej generacji od Grupy OKNOPLAST

Okno LUNAR ma stanowić prawdziwą rewolucję w świecie...

DRUTEX partnerem II Konferencji Studentów i Doktorantów BalCon2018

DRUTEX partnerem II Konferencji Studentów i Doktorantów BalCon2018

W dniach 20-23 kwietnia 2018 roku odbędzie się...

Nowa kolekcja rolet zaciemniających Disney & VELUX Dobranoc

Nowa kolekcja rolet zaciemniających Disney & VELUX Dobranoc

Od końca marca na polskim rynku dostępne są nowe wzory...» Więcej na subportalu okna