Podejście Polaków a Wyspiarzy do zakupu stolarki otworowej

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Rozwijający się w ostatnich latach eksport naszych okien i drzwi do Wielkiej Brytanii sprzyja obserwacjom kulturowym w zakresie różnic pomiędzy oczekiwaniami i preferencjami klientów polskich i brytyjskich. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się Pan Marcin Frenkel z MAXBUD-u.

W podejściu Wyspiarzy do stolarki otworowej dominuje pragmatyzm. Wyrób musi spełniać określone parametry techniczne, a w ślad za tym ma stanowić przewidzianą dla okna czy drzwi funkcję użytkową. Bardzo istotny jest też szacunek dla tradycji i dopasowanie do ogólnej koncepcji estetycznej budynku, a nawet całej okolicy. Stąd wykonywane przez Maxbud produkty, przy zachowaniu współczesnych standardów energooszczędności, często do złudzenia przypinają wzory sprzed 100 i więcej lat. Stosowanie najnowszej generacji szyb czy okuć z reguły pociąga za sobą poszerzanie ramiaków. Wyzwanie pojawia się wtedy, gdy to nowoczesne wyposażenie trzeba zainstalować w wąskich ramach o przekrojach z zamierzchłej przeszłości. Nie jest to jednak nic takiego, z czym polski stolarz nie umiałby sobie poradzić. 

Brytyjczycy kochają stare domy –  liczy się bowiem nie tylko wygląd, ale też dusza i historia tkwiąca w murach. Manifestowanie nowości i bogactwa jest postrzegane jako przejaw złego gustu. Dotyczy to nie tylko samego budynku, lecz również poszczególnych elementów wyposażenia – w tym stolarki otworowej. Nadmierna gładkość i jednolitość wykończenia budzi niechciane skojarzenia (new money). 

Szczęśliwie, trend do poszanowania tradycji budowlanej danego regionu staje się również coraz bardziej obecny w Polsce. Sprzyjają temu miejskie i unijne programy wsparcia finansowego dla rewitalizacji obiektów zabytkowych, w których kładziony jest duży nacisk na zachowanie oryginalnego wyglądu stolarki. Nie bez znaczenia jest również popularność wzornictwa skandynawskiego i industrialnego, gdzie ślady naturalnego zużycia przedmiotów stają się modnym atutem.    

Jeśli miałbym dodać łyżkę dziegciu do opisu rynku krajowego, to wskazałbym na widoczne, tu i ówdzie, traktowanie zakupów w kategoriach godnościowych i wizerunkowych. Wybór okien czy drzwi drewnianych postrzegany jest jako decyzja na rzecz produktu luksusowego, który ma również funkcję demonstracji statusu materialnego. Jednocześnie zapomina się, że o pięknie drewnianej stolarki świadczy niepowtarzalność rysunku drewna na poszczególnych elementach czy wręcz drobne niedoskonałości i różnice kolorystyczne, będące czymś całkowicie naturalnym dla tego surowca. Tymczasem zdarzają się jeszcze odbiorcy oczekujący jednolitości i powtarzalności usłojenia – takiego, jakie występuje w oknach PVC, gdzie ten efekt jest osiągnięty w sposób sztuczny. Przypomina mi to anegdoty o dosładzaniu „nieoswojonego” jeszcze cabernet na przyjęciach sprzed lat.   

Niewątpliwie godna zauważenia na rynku krajowym jest coraz większa otwartość na nowoczesną stylistykę i dodatkowe funkcje produktów. Podczas gdy Brytyjczycy są wciąż wierni oknom gilotynowym (sash) i otwieranym na zewnątrz, Polacy w ostatnim ćwierćwieczu przejęli od Niemców system rozwierno-uchylny (do środka mieszkania), mający lepsze parametry szczelności niż systemy angielskie. Należy oczywiście pamiętać, że wpływ na to ma brak jednej, dominującej tradycji okiennej w Polsce, jak i nieco ostrzejszy klimat niż na Wyspach.  

Podsumowując, można stwierdzić, że polscy klienci przywiązują dużą uwagę do wyglądu konkretnego produktu, jak i jego dodatkowych funkcji, podczas gdy dla Brytyjczyków ważniejsze jest okno jako element pasujący do większej całości, nawet gdy oznacza to pewne ograniczenia wynikające z wierności tradycji. 
Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Otwarte okna przyczyną co piątego włamania

Otwarte okna przyczyną co piątego włamania

Co ciekawe, taka blokada spełnia swoje zadanie również...

Ciepło i sucho dzięki taśmom

Ciepło i sucho dzięki taśmom

Bez względu na to, czy do swojego domu lub mieszkania...

Honda na Mallorca, czyli dumny ojciec na drodze T21

Honda na Mallorca, czyli dumny ojciec na drodze T21

Szczytną inicjatywę poparła także firma FAKRO,...

Widok bardzo panoramiczny. Okpol prezentuje okno kolankowe IKDU I3

Widok bardzo panoramiczny. Okpol prezentuje okno kolankowe IKDU I3

Okno kolankowe to niebanalny i designerski sposób na...

Magnetyczna blokada okienna

Magnetyczna blokada okienna

Magnetyczna blokada uchyłu okna oraz drzwi balkonowych,...» Więcej na subportalu okna