rozwiń

Jakie okna do piwnicy?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

fot. Oknoplast

Oknoplast

Zobacz również:

oknoad

Brama automatyczna Nice w cenie ręcznej

Masz problemy ze sprzedażą?

Skrzynki fasadowe

Jesienią i zimą najcieplej pod oknami FAKRO

Harmonijny wygląd Twojego domu?


fot. Oknoplast

Piwnica najczęściej kojarzy się z zimnym i ciemnym pomieszczeniem. Możemy to zmienić dzięki odpowiedniej stolarce. O tym, jak dobrać właściwe okna do tych często zapomnianych pomieszczeń, opowiada ekspert z firmy Oknoplast – Grzegorz Bułat.

Wybierając okna do piwnicy, powinniśmy uwzględnić jej usytuowanie. Pomieszczenia te nie są bowiem takie same w każdym domu – jedne znajdują się całkowicie pod powierzchnią ziemi, inne natomiast tylko częściowo.

Podpiwniczenia, których fragmenty znajdują się ponad powierzchnią gruntu bez problemu można wyposażyć w okna. Jednak jeśli piwnica znajduje się pod ziemią, konieczne będzie odkopanie części ściany i zbudowanie studzienki, dzięki której zapewnimy dostęp światła. Warto pamiętać, że jej powierzchnia musi być co najmniej taka, jak wielkość okna. Przy budowie studzienki musimy także koniecznie zadbać o to, aby nie zbierała się w niej woda opadowa. Dlatego jej dno powinno znajdować się 20 cm niżej niż dolna krawędź okna, a do tego powinno być wykonane tak, aby miało chociaż lekki spadek w kierunku rury spustowej.

Okna na miarę

Podobnie jak przy projektowaniu okien w innych częściach domu, w piwnicy również warto kierować się sprawdzonymi zasadami. Jeśli chcemy urządzić w niej pokój czy pracownię, to powinniśmy pamiętać, że powierzchnia przeszkleń w takich wnętrzach nie może być mniejsza niż 1/8 podłogi. Wówczas dotrze do nich odpowiednia ilość światła dziennego. Jeśli jednak postanowimy urządzić w piwnicy pomieszczenie, w których nie zamierzamy długo przebywać, to okna mogą być mniejsze i mierzyć 1/12 wielkości podłogi.

Przy adaptacji piwnicy do celów mieszkalnych może się zatem okazać, że należy zwiększyć rozmiar okien. Przy zmianie wielkości otworów okiennych powinniśmy starać się zachować istniejące nadproża. Zdecydowanie mniej problematyczne jest odsłonięcie fragmentów ściany i rozkucie ich poniżej linii dotychczasowych okien. Nadproża bowiem muszą mieć odpowiednią nośność, aby utrzymać konstrukcję domu. Na tę cechę wpływa wiele czynników, między innymi rodzaj muru, ilość kondygnacji budynku i budowa dachu. 

Ciepło i bezpiecznie

Do piwnicy warto wybrać okna o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw. Aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo domowników, należy osłonić studzienki kratami zabezpieczającymi, które uniemożliwią przypadkowe wpadnięcie i utrudnią dostanie się do piwnicy włamywaczom.

Warto tutaj wspomnieć, że OKNOPLAST posiada w swojej ofercie okna antywłamaniowe, które zostały wyposażone w okucia w Multi–Matic z zaczepami antywyważeniowymi przykręconymi do stalowego zbrojenia oraz czopy i.S (niem. inntelligente Sicherheit – inteligentne zabezpieczenie). Okno posiada również klamkę z kluczem i antyrozwierceniową wkładkę uniemożliwiającą rozwiercenie trzpienia klamki, a także laminowaną szybę antywłamaniową.

Magdalena Parzonka

tel. 602 698 649
e-mail: magda.p@oknonet.pl

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

O firmie | Cała oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

OKNOPLAST Sp. z o.o.
32-003 Podłęże
Ochmanów 117
tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
e-mail: biuro@oknoplast.com.pl
http://www.oknoplast.com.plWięcej światła w domu – drzwi tarasowe od Stolbud Włoszczowa

Więcej światła w domu – drzwi tarasowe od Stolbud Włoszczowa

Duże przeszklenia lubimy za światło i ciepło, które...

Montaż systemem KIK poddany próbie ciśnieniowej

Montaż systemem KIK poddany próbie ciśnieniowej

Jednym z pierwszych inwestorów, którzy zdecydowali się...

OKNOTERM.pl nową marką salonów okiennych na Śląsku

OKNOTERM.pl nową marką salonów okiennych na Śląsku

Na rynku stolarki okiennej i drzwiowej zamajaczyła nam...

Coraz więcej okien DRUTEX-u w Meksyku

Coraz więcej okien DRUTEX-u w Meksyku

Udział rynku meksykańskiego w strukturze sprzedaży...

NIWA – metamorfoza autoryzowanego salonu OknoPlus

NIWA – metamorfoza autoryzowanego salonu OknoPlus

NIWA jest autoryzowanym salonem OknoPlus, który...» Więcej na subportalu okna