rozwiń

Oknoplast Kosiński Witold - wielkie tradycje

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

„OKNOPLAST” Kosiński Witold to pierwsza firma na Podkarpaciu, która zajęła się produkcją okien z PCW. Dziś firma ma wielkie doświadczenie, które zaprocentowało wyrobem godnym polecenia. Osobiście wymyślona nazwa OKNOPLAST, także pierwszy raz została wykorzystana przez Pana Witolda. Przedstawiamy państwu rozmowę z człowiekiem, który w branży okiennej działa od bez mała 25 lat.

Jak powstała firma „Oknoplast" Kosiński Witold? Jak przedstawia się jej historia?


Firma, którą założyłem jest pierwszą prywatną firmą na Podkarpaciu i jedną z pierwszych w Polsce, prowadzącą działalność produkcyjną stolarki PCW. Wcześniej pracowałem na stanowisku decyzyjnym w przedsiębiorstwie, która również produkowała stolarkę z PCW. Była to największa tego typu firma w Polsce, a ja byłem jej dyrektorem. Było tam do zrobienia wiele, i chyba jakoś sobie z tym radziłem, bo kiedy odchodziłem, załoga pod sztandarami NSZZ Solidarność  ogłosiła strajk - żebym wrócił.
 Kiedy otwierałem własną działalność w 1990 roku, dostęp do materiałów był bardzo ograniczony – były problemy dosłownie z wszystkim. Dziś dostaje się gotową technologię, pieniądze na reklamę często i na  rozkręcenie biznesu. Ja musiałem startować z dokładnie odwrotnej pozycji. Dziś na pewno konkurencja jest większa, ale wszystko ma swoje dobre i złe strony. W dużej mierze pomogli mi koledzy z krakowskiego PETROSOLU. Kupowałem od nich zgrzane ramy, następnie je obrabiałem, okuwałem i szkliłem. Oczywiście robili je na moje zamówienie w różnych wymiarach. Na początku wykonywaliśmy głównie okna typowe o standardowych wymiarach.

Siedziba firmy była od samego początku w Łańcucie?

Nie. Początkowo była ona w moim rodzinnym domu w Jaśle. Do dyspozycji miałem ok. 100 metrów kwadratowych, a park maszynowy był niewielki – zaczynaliśmy od prostych elektronarzędzi i własnoręcznie wykonanych stołów montażowych. Po pewnym czasie przeprowadziliśmy się do Łańcuta, gdzie kupiłem starą halę produkcyjno-magazynową  i tam przeniosłem produkcję. Natomiast w Jaśle, w obecnym czasie, jest jeden z naszych punktów handlowych, bo drugi mamy w Rzeszowie.

Jak obecnie wygląda linia produkcyjna?

Hala została wyremontowana i znacznie rozbudowana. Jeśli chodzi o park maszynowy to oczywiście łuków nie gniemy i nie oklejamy profili kolorowymi foliami – dajemy zarobić innym (śmiech) -na to niestety jest za mało miejsca. Do produkcji mamy odpowiednie maszyny renomowanych zachodnich firm głównie U-R-B-A-N i RAPID, ( również wyposażone w sterowanie CNC), które umożliwiają nam wyprodukowanie najbardziej wymyślnych wyrobów od początku do końca.

Oczywiście mieć możliwości techniczne wykonania to nie znaczy, że wszystko co artysta sobie wymyśli  wolno zrobić! Stolarka otworowa jako -wyroby  budowlane,  muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania jakościowe, w tym bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa wymagania wytrzymałościowe. Stąd wynikają pewne ograniczenia co do kształtów,  sposobu otwierania czy maksymalnych wymiarów. Duże okno to jak żagiel małego jachtu, więc nie trudno sobie wyobrazić jakie siły na nie działają np. na 10-tym piętrze wieżowca podczas silnej burzy, gdzie wiatr wieje z prędkością  100 km/godz a bywa że i więcej. Przy taki wietrze jachty się na jeziorze wywracają a czasem i załoga ginie, -a  okno musi wytrzymać wiele takich burz.
Wykonanie okien poza standardowych poprzedzone być musi  obliczeniami statycznymi, których wyniki narzucają określone wymagania wytrzymałościowe  użytych materiałów, np. grubość szyb, czy przekrojów elementów dosztywniających, a bywa i tak, że czasami musimy odmówić klientowi wykonania wyrobu w kształcie i wymiarze przez niego oczekiwanym, okno przede wszystkim musi być bezpieczne i trwałe.
By jednak poszerzać dopuszczalne granice wdrażamy, różne nowe technologie, np. klejenie pakietów szyb do profilu skrzydła dzięki czemu zwiększa o ok. 10% graniczne wymiary skrzydeł okien i drzwi balkonowych.
Ta technologia m.in. umożliwiła poprawne wykonanie dużych łukowych dwuskrzydłowych drzwi balkonowych , ze słupkiem ruchomym.
Nawiasem mówiąc za które otrzymaliśmy złoty medal na Międzynarodowych Targach Rzeszowskich  we wrześniu 2008roku. … ale trochę odbiegliśmy od tematu lina produkcyjna.


Co wyróżnia Was i Wasze produkty na rynku?

W branży jest mnóstwo firm, więc wyróżnić się jest raczej trudno. Moje ambicje, jeśli chodzi o bycie szefem dużej firmy, zostały zaspokojone, bo byłem dyrektorem największej fabryki produkującej okna z PCW w Polsce, choć jakość produktów oferowanych w tamtym czasie była niekoniecznie taka, jaka być powinna. Będąc tam, 80% mojej energii włożyłem w modernizację parku maszynowego, ale to dawne dzieje.
W Oknoplaście początkowo robiliśmy okna na profilu Poltrocal, a potem Panorama. Czy z nich można zrobić dobre okna? Okazało się, że tak. Tak więc znając mocne i słabe strony profilu można zrobić dobry wyrób, natomiast przy braku doświadczenia nawet z najlepszego profilu można zrobić kiepskie okna. My owe doświadczenie posiadamy i to w dużej mierze nas wyróżnia. Dziś stosowanie do produkcji dobrych materiałów jest niezmiernie ważne, ale samo to jeszcze nie daje gwarancji uzyskania wyrobu o najwyższej jakości. Potrzebne są również wysokie kwalifikacje i odpowiedzialność pracowników, pewna powtarzalna technologia, nowoczesny i sprawny park maszynowy oraz ciągła kontrola jakości produkcji. Dokładamy wszelkich starań, by te warunki ciągle były spełniane – co potwierdzają opinie naszych Klientów. Nasze wyroby, dzięki ciągłemu poszerzaniu asortymentu oraz wprowadzanym udoskonaleniom, cieszą się dobrą opinią na rynku. Dowodem na to było zdobycie w 1999 i 2003 roku znaku "Najlepszy Produkt Podkarpacia", również dwukrotnie zdobyliśmy miano Przedsiębiorstwa Fair Play, i inne wyróżnienia.

Do kogo kierujecie ofertę? Czy to są klienci indywidualni czy instytucje?

Nie ograniczamy wachlarza klientów. Skłaniamy się raczej w stronę indywidualnych odbiorców, którzy kierują do nas zapytania telefonicznie bądź odwiedzają Nasze punkty sprzedaży. Coraz częściej trafiają do nas klienci przez Internet. Współpracujemy z kilkoma firmami budowlanymi, które wykonują mniejsze lub większe roboty, najczęściej u nas zamawiając okna.  Nieduży procent naszej produkcji kierujemy na eksport, ale staramy się go zwiększyć i objąć sprzedażą także takie kraje jak Francja czy Włochy.

Zauważa Pan jakieś nowe trendy na rynku?

Rewolucja jest ciągła. Okna w tej chwili są coraz cieplejsze – jak zaczynaliśmy profil 3- komorowy o szerokości zabudowy 60mm  uznawany był za bardzo ciepły, natomiast standardem był 2- komorowy. W obecnym czasie  spotyka się nawet 7- komorowe profile. Obecnie modne stają się okna o współczynniku przewodnictwa cieplnego poniżej 1 W/m2K, różnie nazywane. Jedni nazywają je  oknami pasywnymi, inni gorącymi oknami, a jeszcze inni oknami Passiv Haus itp. Mamy je w ofercie od kilku lat.

Wiele firm produkujących z PCW poszerza swoją ofertę o wyroby z drewna. Czy nie obawia się Pan tego, że klienci coraz częściej sięgać będą po okna z drewna?

Myślę, że to nie jest zagrożenie. Po prostu, są klienci skierowani na okna drewniane, a inni na tworzywowe. W moim rozeznaniu relacja między jakością, walorami użytkowymi, a ceną w przypadku okien PCW jest najkorzystniejsza. Mówi się,  że okna drewniane są ekologiczne. Według mnie jest dokładnie na odwrót – drewno co 3 lata trzeba malować, farby jakie by nie były, zawsze szkodzą środowisku. Sam profil również jest nasycony różnymi substancjami, więc ekologia w tym momencie jest pustym hasłem. Problemem jeśli chodzi o ekologię w profilu PCW były stabilizatory oparte na związkach metali ciężkich takich jak bar i kadm a  do niedawna  ołów. Obecne technologie wykorzystują stabilizatory oparte na związkach wapnia i cynku, które nie stanowią zagrożenia.
Wiele firm stosuje obecnie technologię co-exstruzji (po polsku współwytłaczania)  , dzięki której zewnętrzne ścianki profilu są wykonane z nowego materiału, a wewnętrzne, które nie są widoczne w czasie eksploatacji okien, są wykonane z materiału wykorzystującego przemiał odpadów poużytkowych albo tych, które powstają na etapie produkcji okien. Oczywiście tak wykonane profile dzięki zaawansowaniu technologii posiadają nie gorsze parametry wytrzymałościowe. Uważam, że jest to bardzo proekologiczny kierunek, w którym producenci profili PCW powinni pójść.

Podsumowując moją wypowiedź na ten temat powiem, że na ryku jest miejsce zarówno dla producentów dobrych okien drewnianych, jak i PCW. Każdy klient ma własny gust i przekonania.

Jak Pan ocenia obecną dekoniunkturę na rynku? Jak wpłynęła na Was? Czy odnotowaliście spadki sprzedaży?

W kryzysie bywa tak, że niektórzy padają, a niektórzy wypływają. Musimy zrobić wszystko, żeby nie dać się kryzysowi. Przez ostatnie 10 miesięcy nie zauważyliśmy, żeby sprzedaż się zmniejszyła. W pierwszym półroczu tego roku mieliśmy istotną dynamikę w stosunku do roku ubiegłego. Jak zamknie się cały rok, trudno powiedzieć. Na pewno sytuacja zmusza do dodatkowych, bardziej efektywnych działań. W tej chwili poszerzyliśmy swoją ofertę o okiennice, choć oczywiście nie jest to gwarancja sukcesu, bo jeszcze trzeba znaleźć odbiorców.

Jak przedstawia się Wasza oferta w całości?

Mamy pełną ofertę okien i drzwi tworzywowych i aluminiowych z wyposażeniem w rolety, parapety, moskitiery, żaluzje, jak również bramy garażowe, wraz z pełnym zakresem prac montażowo-wykończeniowych. Jeśli ktoś poszukuje tylko i wyłączni  okien drewnianych to mamy kolegów, którzy mogą te życzenia zaspokoić. Tak jak wspomniałem wcześniej, od niedawna w naszej ofercie można również znaleźć okiennice które wykonujemy z profili PCW.

Czy chciałby jeszcze coś Pan dodać?

Zapraszamy do naszych biur handlowych, gdzie doradzimy jakie okna przy minimalnym koszcie będą w najwyższym stopniu spełniały Państwa oczekiwania. Pełen kontakt do Nas znajdą Państwo na www.okoplast.pl, jeszcze w starej szacie, ale już zaawansowane są prace nad jej znaczną modernizacją.

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów
                                         
red. Marcin Izydorczyk

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Dom bez mostków – ciepły montaż okien to podstawa

Dom bez mostków – ciepły montaż okien to podstawa

Według szacunków, mostki termiczne w naszych domach...

Nowe trendy od AMBERLINE – premiery na Fensterbau Frontale 2016

Nowe trendy od AMBERLINE – premiery na Fensterbau Frontale 2016

Na targach Fensterbau Frontale AMBERLINE premierowo...

85 lat Internorm – symfonia tradycji z innowacyjnością

85 lat Internorm – symfonia tradycji z innowacyjnością

W 2016 roku austriacki producent okien i drzwi obchodzi...

AVAS – nowy profil transportowo-montażowy od METAL-PLAST

AVAS – nowy profil transportowo-montażowy od METAL-PLAST

Aby bezpiecznie transportować ciężkie okna i drzwi...

Debiut Grupy SOLO na Fensterbau Frontale

Debiut Grupy SOLO na Fensterbau Frontale

Wśród polskich producentów ślusarki aluminiowej oraz...» Więcej na subportalu okna