Ochrona przed słońcem i światłem w pracy z komputerem

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Słońce stanowi dla ludzi istotny czynnik dobrego samopoczucia. Słońce i światło są ważne dla motywacji oraz podnoszą efektywność w miejscu pracy. Dobre samopoczucie i tym samym klimat pracy poprawiają się dzięki nim. Szczególnie w biurze ma to zasadnicze znaczenie, gdyż biuro stanowi codzienną przestrzeń życiową dla milionów ludzi i jest ważnym środowiskiem, w którym spędzają oni większość dnia. Im więcej światła jest w biurze, tym zdrowsze jest środowisko, tym lepiej czują się tam ludzie.

Organizacja miejsc pracy
Na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat miejsce pracy z komputerem stało się miejscem powszechnie używanym przez cały dzień lub przez znaczną jego część przez większość pracowników tak w sferze administracji, jak i produkcji. Masowe pojawienie się komputerów w istotny sposób zmieniło całe środowisko pracy przynosząc nieznane wcześniej problemy. Odbiciem problemów są wymogi dotyczące koniecznej ochrony przed promieniowaniem słonecznym oraz ochrony przed oślepianiem bardzo często stojące w sprzeczności z obecnym trendem budowania nowoczesnych budynków o coraz większych przeszklonych powierzchniach.

Zdecydowana większość osób pracujących przy monitorze uważa, że ochrona przed odblaskami jest konieczna dopiero wtedy, gdy światło padające na miejsce pracy w szczególności na monitor jest tak intensywne, że powoduje bezpośrednie lub pośrednie oślepienie. Jednak jest to opinia nieprawdziwa - w takich sytuacjach ochrona jest najbardziej potrzebna. Jak bardzo potrzebna pokazuje poniższe zdjęcie fragmentu południowej elewacji biurowca FAT we Wrocławiu.

Zbyt zaciemnione pomieszczenie biurowe jest monotonne i szybko męczy. Zarówno w odniesieniu do warunków patrzenia, jak również ze względów psychicznych i fizycznych zalecany jest wyważony stosunek jaskrawości światła w polu widzenia. Osoby, które sądzą, że można po prostu dodatkowo włączyć światło sztuczne, są w błędzie. Zupełnie różne widma światła dziennego i światła sztucznego (nawet w tak zwanych lampach światła dziennego) nie zmieniają faktu, że brakuje odpowiednich fal dla dobrego samopoczucia i wydajności. Tylko światło słoneczne ze swym pełnym widmem daje konieczne, dobre dla zdrowia biologiczne skutki, których świtało sztuczne nie jest w stanie zapewnić. Doskonałą ilustracją problemu jest nasze gorsze samopoczucie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jasnych, słonecznych dni jest bardzo niewiele.

Powszechnym sposobem ochrony są różnorodne żaluzje: poziome, pionowe, wewnętrzne, zewnętrzne itp., które w sposób płynny pozwalają dozować ilość wpadającego światła. Problemem tego rodzaju osłon jest takie ich ustawienie, by nie powstawały pola jasnych i ciemnych pasów, refleksy i ich odbicia, które natychmiast widoczne są na monitorze, a jednocześnie, by zalecany przez specjalistów swobodny widok na zewnątrz, był w każdym przypadku zagwarantowany.

Często stosowane zasłony tekstylne różnych rodzajów i konstrukcji, które wielokrotnie mają także pozytywny walor dekoracyjny stwarzają poważny problem: dając możliwość widoku na zewnątrz zapewniają zbyt wysoką transmisję światła przez co ich jaskrawość uniemożliwia pracę w pomieszczeniu. Zastosowanie tkaniny transparentnej ciemnej lub zaciemniającej, które utrzymują transmisję światła w wymaganym zakresie wyklucza swobodny widok na zewnątrz tak ceniony przez pracowników oraz zalecany w przepisach. Problem ten znany jest decydentom, pracownikom oraz firmie, która dostarczała osłony do prestiżowego, wielokrotnie nagradzanego budynku Europejskiego Funduszu Leasingowego, w którym architekt dopuścił, a wykonawca dostarczył m.in. na południową fasadę budynku rolety tekstylne z jasnej transparentnej tkaniny. Po kłopotach wynikających ze zbyt małej ochrony przed słońcem (problemy z pracą przy monitorach oraz problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach) zamontowano dodatkowe osłony z tkanin zaciemniających, co w ograniczonym zakresie rozwiązało problem. Podobne problemy występują w większości nowych realizacji, w których nie przyłożono dostatecznej wagi do ochrony przed słońcem i światłem np.: w biurach Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu, w części elewacji południowej, gdzie nie zamontowano żaluzji zewnętrznych. Pozytywnym przykładem są biurowce firmy Wabco, gdzie firma Tasta wykonała i zamontowała rolety z folii refleksyjnych.

Konsekwencje niewłaściwej ochrony
Przy większości prac biurowych np. przy czytaniu "papierowych" dokumentów wymagany jest duży poziom oświetlenia, podczas gdy czytanie z monitora przebiega znacznie łatwiej przy mniejszej ilości światła. Dowodem na to są osoby, które drukują dokumenty tylko po to, by pracować z wersją papierową i nie być skazanym na monitor w pomieszczeniu niedostatecznie chronionym od światła i słońca.

Wybierając klasyczną osłonę bardzo trudno znaleźć kompromis uwzględniając przy tym znaczne odchylenia związane z porą dnia oraz roku. Uważny czytelnik zastanowi się teraz, jak często jego wzrok wędruje z monitora na dokumenty i za każdym razem jego oczy muszą dopasować się w krótkim czasie do dwóch różnych poziomów oświetlenia! Dziennie jest to około 30 000 całkiem automatycznych zmian, sterowanych przez wegetatywny system nerwowy, konieczności dopasowania się mięśnia rzęskowego, soczewek do zmieniającej się odległości patrzenia. Otwarcie źrenic ustawia się także za pomocą ruchów mięśni odpowiednio do zmieniających się warunków oświetlenia (jaskrawości). Im większe są różnice jaskrawości tym przestawienie wymaga więcej trudu i związanego z tym czasu (proszę pomyśleć o wjeździe i wyjeździe z tunelów).

Wprawdzie samo oko nie jest zmęczone, mięśnie poruszane bezwolnie, tak jak mięsień rzęskowy, nie męczą się. Jednakże podwyższony wysiłek może prowadzić do pieczenia oczu, dowolnie interweniujące mięśnie wokół oczu, na twarzy a także w karku kurczą się i męczą. Wynikiem tego mogą być bóle głowy.

Przedsiębiorstwa inwestują miliony w maszyny i urządzenia, które mają o kilka procent zracjonalizować pracę, w nowe biurowce a jednocześnie stosując najtańsze osłony oszczędzają w miejscach kluczowych, w miejscach pracy najcenniejszych pracowników. Ważne, że "coś" wisi i zapobiega bezpośredniemu wpadaniu światła do pomieszczenia. Bardzo nieliczni właściciele zakładów, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i warunki pracy zdają sobie sprawę, jak wielkie są straty wydajności, koncentracji, wizualnego klimatu pomieszczenia powodujące zwiększenie częstotliwości występowania błędów i dni zwolnień.

W sytuacji, gdy brakuje nam znośnego klimatu wizualnego, nie da się uniknąć podwyższonego wysiłku, ani dolegliwości związanych z niedowidzeniem. Konsekwencje mogą być różnorodne: bóle głowy, pieczenie oczu, zapalenie spojówki, szybkie męczenie się, nadpobudliwość, odrętwienie. Skutkiem może być też nadmierny stres manifestujący się w różny sposób, nawet dolegliwościami żołądkowymi na tle hormonalnym. Kto z nas nie doznał jeszcze takich dolegliwości? Odpowiedzialność za dolegliwości przenosimy najczęściej na nie odpowiednią pogodę lub zły nastrój, a nie brak ochrony przed światłem.

W obliczu powyższych konsekwencji niewłaściwej ochrony przed słońcem i światłem aspekt estetyczny wydaje się błahy. Znając jednak wrocławskie biurowce, z których każdy ma ambicje być najbardziej eleganckim i prestiżowym potrafię pokazać przykłady, które powodują, że zainwestowane środki inwestorów i praca architektów zostały w jakiejś części zmarnowane. Zdjęcie obok prezentuje fragment wschodniej elewacji biurowca Quattro Forum firmy Archicom położonego przy głównej arterii komunikacyjnej Wrocławia.

Jest to wręcz modelowy przykład pokazujący, jakich błędów w zakresie systemów osłonowych należy unikać projektując i budując biurowiec z powierzchniami pod wynajem. Poza aspektem wizualnym należy podkreślić, że jasne żaluzje pionowe na wyższej kondygnacji mają podobną skuteczność ochrony przed słońcem, jak użyty poniżej papier niezależnie od jego gramatury. Ciemne żaluzje na dolnej kondygnacji prawdopodobnie skutecznie zacieniają pomieszczenie mogą jednak pochłaniać nawet powyżej 80% energii cieplnej, co podnosi temperaturę w pomieszczeniu o co najmniej kilkanaście stopni. Równie nieelegancko, choć z pewnością skuteczniej osłaniają się przed słońcem użytkownicy biurowca FAT (przykład powyżej), który powstał kilkadziesiąt lat temu. Zastosowanie domowych osłon pokazuje właściwe intuicyjne podejście użytkowników, którzy wykonując nieprofesjonalną osłonę (naklejone na szybę płyty CD i folia refleksyjna niewiadomego rodzaju i gatunku) starali się pogodzić ochronę przed oślepianiem, ale także przed wysoką temperaturą w pomieszczeniach na południowej elewacji budynku.

Przepisy dotyczące ochrony przed słońcem i oślepianiem
Od 1996 roku wszystkie kraje członkowskie (od maja b.r. także Polskę) obowiązuje dyrektywa UE o organizacji miejsc pracy wyposażonych w komputer, zgodnie z którą wszystkie okna powinny być wyposażone w ruchome i dające się regulować elementy chroniące przed słońcem pozwalające uniknąć odbić promieni na monitorze i tym samym uniknąć trwałych szkód na zdrowiu.

W Polsce nie znajdziemy wielu przepisów dotyczących organizacji miejsc pracy z komputerem. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe traktuje problem ochrony przed słońcem i światłem bardzo ogólnie i wzkazuje jedyni, że stanowiska takie nie mogą powodować nadmiernego obciążenia wzroku i być źródłem zagrożeń dla pracownika, a ustawienie ekranu monitora względem źródeł światła powinno ograniczać olśnienie i odbicie światła.

Zupełnie inaczej wygląda to dla przykładu u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie istnieje bardzo duża liczba szczegółowych przepisów dotyczących miejsca pracy wyposażonego w komputer.

W ustawach, rozporządzeniach, normach, dyrektywach, zaleceniach czy orzeczeniach sądów można znaleźć najróżniejsze przepisy:

 • poczynając od uregulowań określających szczegółowo warunki pracy: krzesła, stoły, klawiatury, monitory, okna, oświetlenie, światło dzienne w pomieszczeniach, oświetlenie pomieszczeń światłem sztucznym, oświetlenie miejsc pracy,
 • poprzez regulacje dotyczące temperatury powietrza w pomieszczeniach pracy (np. istnieje duża liczba orzeczeń sądów niemieckich dotyczących ochrony przez letnim upałem w burze; ogólnie zaleca się, aby temperatura wewnętrzna nie klimatyzowanego budynku biurowego przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej 32 lub więcej stopni Celsjusza wynosiła co najmniej 6 stopni Celsjusza mniej niż temperatura zewnętrzna),
 • po regulacje określające widok z miejsca pracy (organizacja miejsca pracy powinna umożliwiać widok z danego pomieszczenia na przestrzeń zewnętrzną poprzez okna przezroczyste drzwi lub ściany znajdujące się na wysokości oczu).

W Niemczech z łatwością znaleźć można wystarczającą liczbę regulacji, którymi należy kierować się organizując miejsce pracy w szczególności z komputerem, jednakże ich wykorzystanie dla doboru właściwej osłony okna jest często bardzo trudne z powodu ich wzajemnych sprzeczności. Dla przykładu w rozporządzeniu o ochronie cieplnej promieniowanie słoneczne zimą traktowane jest jako pozyskanie energii dla budynku bez uwzględnienia faktu, że w przypadku miejsc pracy z komputerem szczególnie zimą okna muszą być chronione przed promieniowaniem słońca znajdującego się nisko nad horyzontem.

Optymalne rozwiązania
Idealna osłona, gdyby istniała, chroniłaby przed promieniami słonecznymi i odblaskami w każdym miejscu i czasie, w sposób dynamiczny dostosowując się do zmieniających się warunków.

Każdy budynek jest inaczej zbudowany, znajduje się w innym otoczeniu, użytkowany jest przez różnych ludzi, pomieszczenia w tym samym budynku w różnym stopniu narażone są na oddziaływanie promieni słonecznych w zależności od ich orientacji względem stron świata, a także pory roku, dnia i pogody.

Jest wiele opinii dotyczących funkcjonalności wielu oferowanych produktów chroniących przed promieniami słonecznymi oraz odblaskami. Czterostronicowa Karta Robocza F 20 Zespołu Roboczego Budownictwa Przemysłowego AGI (organizacja istniejąca od 1958, skupiająca ok. 100 największych przedsiębiorstw przemysłowych, biura architektów oraz pracowników naukowych, której celem jest wymiana doświadczeń, pogłębianie know-how przy planowaniu i realizacji przedsięwzięć budowlanych) dotycząca systemów ochrony przed promieniami słonecznymi i odblaskami definiuje na wstępie zakres zastosowania oraz cel, który ma być osiągnięty dzięki zastosowaniu osłony.

Jako podstawowe wymogi stawiane systemom ochrony przed promieniami słonecznymi i odblaskami wymienia:

 • umożliwianie widoku na zewnątrz;
 • naświetlanie energetyczne pomieszczeń;
 • różnicowanie jaskrawości światła;
 • równomierne oświetlanie pomieszczeń;
 • minimalizowanie potrzeby używania światła sztucznego.

Odnośnie zadania "ochrona przed promieniami słonecznymi" następujące produkty Karta ocenia jako nadające się dla pomieszczeń produkcyjnych, administracyjnych i konferencyjnych:

 • żaluzja paskowa, pozioma, zewnętrzna;
 • szkło chroniące przed promieniami słonecznymi;
 • szkło z folią wklejoną od wewnątrz;
 • roleta foliowa, metalizowana, podana obróbce plastycznej powierzchni, przeźroczysta (transparentna).

Odnośnie zadania "ochrona przed odblaskami" z maksymalną transmisją światła wynoszącą 4 procent następujące produkty oceniono jako nadające się dla pomieszczeń produkcyjnych, administracyjnych i konferencyjnych:

 • żaluzje pionowe wewnętrzne z folii, metalizowane, poddane obróbce plastycznej powierzchni, przezroczyste;
 • roleta foliowa, metalizowana, podana obróbce plastycznej powierzchni, przezroczysta.

W przypadku połączenia obydwu wymogów "ochrona przed słońcem oraz odblaskami" Karta Robocza F 20 uznaje za produkt odpowiedni tylko roletę foliową, metalizowaną, poddaną plastycznej obróbce powierzchni, przezroczystą. Nie jest więc przypadkowe, że na rynku niemieckim sprzedano prawie milion sztuk rolet z folii refleksyjnych.

Rolety z folii refleksyjnych - nowa definicja ochrony przed słońcem
Firma Tasta, której misją jest dostarczanie optymalnych rozwiązań w zakresie systemów osłonowych, wykorzystując wieloletnie doświadczenia w ochronie przed słońcem wprowadza na rynek Polski produkt w nowy sposób definiujący ochronę przed promieniowaniem słonecznym. System Multi to pierwszy całkowicie polski system roletowy dedykowany specjalnie roletom z folii.

System, w którym folia rozwijana jest z dołu do góry daje ponadto możliwość maksymalnego wykorzystania światła dziennego. Wymagany cień w miejscu pracy można tworzyć dowolnie w miejscu, gdzie jest on potrzebny: w obrębie biurka oraz monitora. Jednocześnie rolety te przepuszczają wystarczająco dużo światła słonecznego, które oświetla pomieszczenie w sposób naturalny.

Rolety z folii refleksyjnej chronią przed oślepianiem, słońcem, upałem i promieniowaniem UV mogą być w optymalny sposób stosowane we wszelkich pomieszczeniach spełniając przy tym bez ograniczeń dyrektywy unijne. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięczają wielowarstwowej folia zaopatrzonej w cienką warstwę metaliczną, która odbija promieniowanie słoneczne bez zamieniania ich w pomieszczeniu na energię cieplną.

Rolety z folii sprawiają, że okna stają się perfekcyjne. W znaczący sposób polepszają one klimat pomieszczeń użytkowanych i prywatnych. Ogrody zimowe, pomieszczenia konferencyjne, sale dla gości, czy szpitale nie staną się dzięki nim pułapkami cieplnymi. W pomieszczeniach biurowych eliminują one dodatkowo szkodliwe dla zdrowia odbicia promieni słonecznych oraz oślepienia przy komputerowych miejscach pracy.

Rolety z folii o wysokiej jakości można stosować zarówno dla pojedynczych pomieszczeń, jak i w realizacji dużych koncepcji fasad.

W skomplikowanym procesie produkcyjnym zupełnie gładka folia znana jako wyrób przyklejany np. na szyby samochodowe jest wytłaczana powierzchniowo w stanie podgrzanym. Po procesie obróbki plastycznej folia prostowana jest w próżni na stole i chłodzona, aż osiągnie stabilną formę, która umożliwia zastosowanie jej w rolecie. Dzięki dodatkowemu plisowaniu folia otrzymuje niepowtarzalny wygląd i dodatkową stabilność, która jest szczególnie istotna przy oknach o dużych powierzchniach.

Z wielu folii o różnorodnych właściwościach można wybrać taką, która będzie dostosowana do oczekiwanych funkcji i orientacji okna wobec stron świata.

Skuteczna ochrona przed refleksami i oślepianiem
Rolety z folii są doskonałą alternatywą dla klasycznych osłon tekstylnych lub szkła barwionego. Chronią skutecznie przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego oraz oferują szereg innych ciekawych i wyjątkowych zalet.

Skuteczne ochrona przed energią cieplną
Zamontowanie rolety z folii refleksyjnej zmniejsza ilość wpadającej przez okno energii cieplnej nawet o 80 %, co może spowodować obniżenie temperatury w pomieszczeniu do 10°C. W okresie zimowym roleta może zredukować utratę ciepła nawet do 30 %.

Optymalna transparentność
Dzięki transparentności folii widok na zewnątrz nie jest zasłonięty, przy nie zmniejszonej efektywnej ochronie przed słońcem i upałem. Pomieszczenia są wizualnie otwarte i sprawiają wrażenie większych. Nie bez znaczenia jest tu aspekt bezpieczeństwa.

Prosty montaż, wysoka funkcjonalność, komfortowa obsługa i solidna technika
Rolety Multi produkowane są na zamówiony wymiar i montowane są wewnątrz pomieszczenia na skrzydle okiennym lub w przypadku głębokich listew przyszybowych bezpośrednio na szybie.

Dzięki montażowi wewnątrz pomieszczenia rolety nie są narażone na niszczący wpływ czynników atmosferycznych. Precyzyjnie wykonane zamknięte kasety z aluminiowych tłoczonych profili niezawodnie chronią zwiniętą w nich folię przed uszkodzeniem i zabrudzeniem i gwarantują długą żywotność wyrobu.

Obsługa systemu jest bardzo łatwa i odbywa się poprzez stalowy łańcuszek. Uniwersalny design i możliwość wykonania kompaktowej kasety o niewielkich, kompaktowych rozmiarach oraz prowadnic tworzących zgraną całość w dowolnym kolorze RAL (komponenty plastikowe w kolorze białym, szarym lub czarnym) powoduje, że wyrób harmonijnie komponuje się z każdym oknem otwieranym lub odchylanym i pasuje do każdego wnętrza.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Tasta Systemy Osłonowe Sp. z o.o.

54-055 Wrocław
ul. Braniborska 14
tel.: 071 359 26 63
tel.: 609 625 883
Fax: 071 359 26 61
e-mail: salon@tasta.pl
http://www.tasta.pl
https://www.facebook.com/tastasystemyoslonowe/Grupa Nice przejmuje większościowy pakiet udziałów w Abode Systems Inc.

Grupa Nice przejmuje większościowy pakiet udziałów w Abode Systems Inc.

Nice został większościowym udziałowcem w firmie Abode...

Inteligentne sterowanie budynkiem z YOODA Smart Home

Inteligentne sterowanie budynkiem z YOODA Smart Home

Inteligentne sterowanie budynkiem zyskuje na...

PALISADA.PL – z pasji do ogrodzeń

PALISADA.PL – z pasji do ogrodzeń

PALISADA.PL jest firmą o długoletnich tradycjach,...

ISO 80 – nowe segmentowe bramy przemysłowe od INTERFLEX dla najbardziej wymagających

ISO 80 – nowe segmentowe bramy przemysłowe od INTERFLEX dla najbardziej wymagających

Nowością w ofercie INTERFLEX są przemysłowe bramy...

Trwałe i piękne ogrodzenie w 4 krokach

Trwałe i piękne ogrodzenie w 4 krokach

Od ponad 25 lat JONIEC® opracowuje nowatorskie projekty...» Więcej na subportalu osłony, bramy