Chroń się i wykorzystuj

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

"Osłona budynku z architektonicznego punktu widzenia jest bogatym materiałem twórczym, zaś z punktu widzenia fizyki stanowi swego rodzaj filtr pomiędzy otoczeniem a budynkiem; kontroluje przepływ powietrza, ciepła, światła i dźwięku. Faktem jest, że najlepszą barierą dla wiatru, ciepła i dźwięku jest ściana budynku, ale już promieniowanie słoneczne skuteczniej zatrzymać jest na zewnątrz, zanim dotrze ono do ściany". To cytat z wypowiedzi nieżyjącego już węgierskiego architekta Victora Olgyay'a, jednego z pierwszych, który wykorzystał w budownictwie naturalne warunki klimatyczne.

Zarówno przezierne ściany osłonowe jak i zwykłe okna są dla budynku kanałem, przez który przedostaje się "darmowa" energia słoneczna. Właściwe wykorzystanie tej energii stało się bodźcem do produkcji rozmaitego rodzaju osłon typu żaluzje, rolety, markizy, itp. Najefektywniejsze rozwiązania to takie, które równocześnie umożliwiają maksymalne zatrzymanie promieniowania słonecznego w okresie letnim, a przepuszczanie światła w czasie, kiedy jest go mało, np. zimą. Wykorzystanie światła dziennego, w zależności od strefy klimatycznej oraz rozwiązania funkcjonalnego i konstrukcyjnego budynku może dać spore oszczędności. Dla przykładu, w budynku położonym w umiarkowanym klimacie, efektywne wykorzystanie światła naturalnego daje oszczędność energii w granicach 20%. Obiekty użyteczności publicznej takie jak szkoły, urzędy, biura często aż 50% energii elektrycznej zużywają na oświetlenie.

Ekspozycja południowa. Latem, gdy w godzinach południowych słońce stoi bardzo wysoko; penetracja promieni słonecznych przez okna w południowej fasadzie jest niewielka. Nawet rano i po południu kąt padania światła jest taki, że wystarcza osłona z poziomo ustawionych listew, które nie wymagają zmiany położenia. Zimą natomiast, gdy słońce jest nisko, poziome listwy muszą mieć możliwość obrotu wokół własnej osi. Taka osłona daje rozproszone światło, które nie razi w oczy, bo w dużej części skierowane jest na sufit; równocześnie zaś gwarantuje maksymalne wykorzystanie światła dziennego.

Ekspozycja wschodnia i południowa charakteryzuje się bezpośrednim działaniem słońca tylko przez połowę dnia. W tym przypadku należy stosować żaluzje albo poziome nachylone pod kątem pomiędzy 45 a 60 stopni, albo pionowe obrócone o 45o na północ, w taki sposób, że przepuszczają one jedynie dzienne światło oraz odbite promienie słoneczne.

Północna ekspozycja nie wymaga stosowania osłon słonecznych. Nowy system żaluzji, które proponuje Metra jest na tyle uniwersalny, że spełnia kryteria idealnej ochrony przeciwsłonecznej. Listwy charakteryzują się wrzecionowatym kształtem, o długości w przekroju od 100 do 450mm; przystosowane są zarówno do mocowania na stałe, jak i do okuć umożliwiających ręczne sterowanie obrotem wokół osi. System uzupełniają kształtowniki oraz zestaw elementów mocujących do muru, fasady słupowo-ryglowej Poliedra 50, do podłogi i stropu. Interesującym i rzadko spotykanym rozwiązaniem są listwy żaluzjowe ze szkła, poliwęglanu lub innego materiału, dla których przewidziano specjalne uchwyty i wieszaki. Na sposoby mocowania, dobór długości i rodzaju listew w dużej mierze wpływa statyka; dla żaluzji poziomych całkowicie otwartych maksymalna długość największej listwy nie może przekroczyć 420cm; przy stopniowym pochylaniu listew ich dopuszczalna długość rośnie. Natomiast pionowe żaluzje największą wytrzymałość na wiatr mają w ustawieniu prostopadłym do fasady.
Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Metra SpA

25050 Rodengo-Saiano (Brescia)
Via Provinciale Stacca 1
tel.: +48 609559339
e-mail: m.gaczynski@metra.it
http://www.metra.it/Nowy system rolet materiałowych od ALUPROF

Nowy system rolet materiałowych od ALUPROF

ALUPROF, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku,...

Trzy nowe modele plis trafią do oferty Franc Gardiner

Trzy nowe modele plis trafią do oferty Franc Gardiner

Producent osłon okiennych wprowadza do swojej oferty...

Nice Racing Team ponownie w cyklu Speedway Best Pairs

Nice Racing Team ponownie w cyklu Speedway Best Pairs

W ubiegłym roku drużyna Nice Racing zajęła trzecią...

Solar Fabrics – nowa kolekcja tkanin do markiz firmy Dickson

Solar Fabrics – nowa kolekcja tkanin do markiz firmy Dickson

Wykorzystanie innowacyjnych faktur i sposobów tkania...

Eko-Okna wprowadzają do oferty siatki antysmogowe

Eko-Okna wprowadzają do oferty siatki antysmogowe

Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała pyłki...» Więcej na subportalu osłony, bramy