Ramka stalowa do szyb zespolonych - sposób na zmniejszenie wyraszania pary wodnej

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Szyba zespolona na ramce stalowej

Metal Union

Szyba zespolona na ramce stalowejSzyba zespolona na ramcej aluminiowej

Metal Union

Szyba zespolona na ramcej aluminiowej

Ramka stalowa do szyb zespolonych - sposób na zmniejszenie wyraszania pary wodnej

Przy podwyższonej wilgotności w pomieszczeniu i dużej różnicy temperatur dochodzi w najzimniejszym miejscu szyby do wyroszenia się pary wodnej i niekiedy zamarzania wody. Dla szyby zespolonej - gdzie stosowana koniecznie ramka dystansowa stanowi jednocześnie niepożądany mostek termiczny - jej krawędź jest tym najzimniejszym miejscem.

Obecnie na rynku są dwie grupy ramek dystansowych: ramki ciepłe i zimne. Ramki ciepłe radykalnie ograniczają przemarzanie krawędzi szyby, jednak ich wysoka cena i trudności technologiczne sprawiają, że są stosowane marginalnie. Do ramek zimnych zaliczamy ramki aluminiowe i ze stali ocynkowanej. Powszechnie stosowana ramka aluminiowa jest najgorsza pod względem termicznym i mechanicznym ze wszystkich dostępnych na rynku ramek. Alternatywą dla ramki aluminiowej jest ramka stalowa ocynkowana produkowana przez firmę Metal Union.

Przy zbliżonej cenie, parametry cieplne ramki stalowej produkowanej przez Metal Union kilkakrotnie przewyższają parametry cieplne tradycyjnie stosowanych ramek aluminiowych. Na tę różnicę ma wpływ ponad 3-krotnie mniejsza od aluminium przewodność cieplna stali oraz to, że przedstawiany profil stalowy produkowany jest z taśmy stalowej ocynkowanej o grubości 0,24 mm w porównaniu z powszechnie stosowaną ramką aluminiową o grubości ścianki 0,38 mm.

Tabela nr 1.

Rodzaj materiału

Grubość ścianki
(d, mm)

Przewodność cieplna (W/m*K)

? (d * ?)
(W/K)

aluminium

0,38

160

0,1216

stal

0,24

50

0,0240

Jak pokazują wyniki w powyższej tabeli, ramka dystansowa ze stali ocynkowanej produkowana przez Metal Union ma ponad 5-krotnie mniejszą przewodność cieplną od tradycyjnej ramki aluminiowej.

Potwierdzają to badania przeprowadzone za pomocą kamery termowizyjnej typu AGEMA 590 PAL. Badaniu poddano dwie szyby zespolone o współczynniku U=1,0 W/m*K  wykonane na ramkach dystansowych: aluminiowej (z prawej strony zdjęcia) i ze stali ocynkowanej (z lewej strony zdjęcia), osadzone w profilu ramy okiennej z PCV, dla następujących warunków:
- temperatura zewnętrzna:          - 7,5 oC
- temperatura wewnętrzna:         +22,5 oC

 

Szyba zespolona na ramce:
stalowej aluminiowej

Zdjęcie szyb zespolonych z kamery termowizyjnej wraz z rozkładem temperatur na wewnętrznej powierzchni szyby zespolonej

Poniższa tabela pokazuje temperatury na środku szyb oraz na ich krawędzi oraz minimalną względną wilgotność powietrza, przy której następuje wykroplenie pary wodnej na krawędzi szyby wewnętrznej:

Tabela nr 2

Rodzaj użytej ramki dystansowej

Temperatura
na środku
 szyby wewnętrznej
w szybie zespolonej
[oC]

Temperatura
na krawędzi
 szyby wewnętrznej
 w szybie zespolonej
[oC]

Minimalna względna wilgotność powietrza przy której następuje wykroplenie pary wodnej na krawędzi szyby wewnętrznej [%]

aluminiowa

21,5

9,8

45

ze stali ocynkowanej

21,7

12,6

60

Z tabeli wynika, że zastosowanie ramki ze stali ocynkowanej podnosi temperaturę krawędzi szyby o 2,8 oC w porównaniu do krawędzi szyby zespolonej na ramce aluminiowej. Efektem tego jest to, że dopuszczalna względna wilgotność powietrza, przy której wykrapla się para wodna na powierzchni szyby, może być o ok. 15% wyższa.

Zastosowanie omawianej ramki w znaczny sposób polepsza izolację termiczną brzegów szyby zespolonej w porównaniu do powszechnie stosowanych ramek aluminiowych, co obniża ryzyko występowania czasowej kondensacji pary wodnej. Jak wiemy pojawienie się wyroszenia na krawędziach szyb może doprowadzić do zniszczenia ramy okiennej. Dotychczas powszechnie stosowane aluminiowe ramki dystansowe, przy coraz lepszych właściwościach cieplnych ram okiennych oraz oszkleń, stały się słabym punktem szyb zespolonych.

Podsumowując, pierwsza produkowana w Polsce ramka międzyszybowa ze stali ocynkowanej, choć nie spełnia wy­mogów stawianych "ramce ciepłej", jest doskonałym uzu­pełnieniem oferty rynkowej pod względem jakościowym i cenowym.Zainteresowany? Poproś o ofertę!Warsaw Spire z nagrodą MIPIM Awards 2017

Warsaw Spire z nagrodą MIPIM Awards 2017

Projekt Warsaw Spire otrzymał główną nagrodę w...

PRESS GLASS przejmuje dwa zakłady grupy Pilkington i prawa do marki CervoglassTM

PRESS GLASS przejmuje dwa zakłady grupy Pilkington i prawa do marki CervoglassTM

PRESS GLASS S.A. poinformował, że spółka PRESS GLASS...

Guardian Glass otwiera linię produkcyjną szkła laminowanego w fabryce w Oroshaza

Guardian Glass otwiera linię produkcyjną szkła laminowanego w fabryce w Oroshaza

Nowa linia będzie produkować zarówno standardowe, jak...

Nowe ciepłe ramki dystansowe w ofercie PRESS GLASS

Nowe ciepłe ramki dystansowe w ofercie PRESS GLASS

Przedsiębiorstwo poinformowało właśnie o włączeniu...

Szkło POLFLAM® – doskonałe do fasad

Szkło POLFLAM® – doskonałe do fasad

Projektanci szklanych fasad poszukują szkła o dużych...» Więcej na subportalu szkło