Wady szyb zespolonych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wady szyb zespolonych

Zamontowane w domach mieszkalnych szyby zespolone czasami wykazują braki. Jakie są ich przyczyny i jak duże powodują szkody? Pytania te omawia niniejsza ekspertyza bazująca na doświadczeniach praktycznych. Do rozstrzygniecia była kwestia, czy szyby zespolone zamontowane w oknach domu mieszkalnego w gminie Oldenburg (Niemcy) są wadliwe. Konieczne było uzyskanie pisemnej ekspertyzy rzeczoznawcy.


Reklama

Przyczyny występowania wad 

Podczas wizji lokalnej, w obiekcie, w którym zamontowano reklamowane szyby dokonano oględzin wszystkich okien z szybami zespolonymi, zarówno tych, w których występują wady jak i tych w których wad dotychczas nie stwierdzono. Okna mają w części dolnej skrzydło otwierane z szybą zespoloną, na którą nałożone są szprosy, a nad tym skrzydłem znajduje się naświetle z dwiema pojedynczymi szybami zespolonymi.

Jedna z dwóch tafli wchodzących w skład szyb zespolonych jest szybą warstwową. Składa się ona z kolei z dwóch tafli szkła, które są połączone za pomocą żywicy lanej. Tego rodzaju szyby zostały zastosowane aby podwyższyć izolację akustyczną okna. W czasie oględzin stwierdzono, że większa część szyb łączonych żywicą laną wykazywała w obszarze brzegowym większe lub mniejsze obszary z wadami, jak to można zauważyć na fot. 1-3.

Po wymontowaniu dwóch przykładowych szyb zespolonych rzeczoznawca zauważył, że w każdym przypadku w obszarze miejsca, w którym występują wady na szybach łączonych żywicą laną, brzeg szkła łączonego żywicą laną był pokryty klejem do klejenia szyby zespolonej. Na tej podstawie wywnioskowano, że dochodzi do chemicznej nietolerancji, która powoduje wystąpienie nacieków w obszarze brzegowym szyb.

Drugi uczestnik oględzin zwrócił uwagę na opis systemu dla szkła zespolonego producenta, według którego zastosowany w tym przypadku klej do klejenia szkła zespolonego odpowiadał wymaganiom wszystkich typów szkła tego producenta Zwrócił też uwagę na to, że powodem występowania wad na szybach łączonych żywicą laną mogły być również pozostałości nieprawidłowo dobranych środków do mycia szkła przed laminowaniem.

Fakt, że pewna część szyb zespolonych w chwili oględzin wykazywała pierwsze oznaki nacieków wokół ramek dystansowych dopuszczał wniosek, że pozostałe szyby zespolone, które w danym momencie jeszcze nie wykazywały tych braków, są również nimi obciążone. Ponieważ demontaż w celu poddania badaniu poszczególnych szyb powodowałby koszty, których w żadnym wypadku nie da się porównać z kosztami wymiany szyb, rzeczoznawca zaproponował wymienić całą dostawę.

Koszty naprawy usterki
W przypadku wymiany szyb zespolonych powstają koszty w wysokości:
l kosztów nowych szyb zespolonych,
l kosztów wymiany,
l kosztów utylizacji wadliwych szyb.

Specyfikacji kosztów można dokonać na podstawie ofert lokalnych producentów szyb zespolonych oraz firm zajmujących się montażem i utylizacją szkła.


Źródło
Miesięcznik ŚWIAT SZKŁA

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Ciepłe ramki TGI na targach VITRUM

Ciepłe ramki TGI na targach VITRUM

Stoisko Technoform Glass Insulation odwiedziło wielu...

13 tys. mkw. szyb PRESS GLASS na realizację wieżowca 125 Greenwich Street na Manhattanie

13 tys. mkw. szyb PRESS GLASS na realizację wieżowca 125 Greenwich Street na Manhattanie

W dostawie znaleźć ma się w sumie około 10 tys. m²...

HTG Polska, czyli zaawansowane technologicznie szkło prosto z Polski

HTG Polska, czyli zaawansowane technologicznie szkło prosto z Polski

HTG Polska została założona przez profesjonalistów w...

Rewitalizacja londyńskiego 25 Charterhouse SQ z użyciem szyb PRESS GLASS

Rewitalizacja londyńskiego 25 Charterhouse SQ z użyciem szyb PRESS GLASS

Do renowacji tego obiektu wykorzystano w sumie ponad 1,6...» Więcej na subportalu szkło