| Wyświetleń:373

Drzwi z kontrolą dostępu w pomieszczeniach firmowych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Jak to się zaczęło? Konieczność zabezpieczenia i kontroli budynków firmowych przy równoczesnej możliwości dostępu wielu osób do różnych pomieszczeń o różnych porach wymusiły na firmach stosowanie drzwi wyposażonych w systemy kontroli dostępu.

Dostęp do pomieszczeń firmowych, budynków produkcyjnych i kompleksów biurowych tradycyjnie kontrolowany za pomocą zamków i kluczy został bezpowrotnie zastąpiony systemami, które mają za zadanie zapewnić uprawnionym użytkownikom dostęp do określonych pomieszczeń i w określonym czasie, a także ograniczyć dostęp nieuprawnionym użytkownikom do wcześniej zdefiniowanych pomieszczeń i stref.

Tradycyjne rozwiązania przestały sprawdzać się w budynkach firmowych. Gdy wielu pracowników korzysta np. z jednego głównego wejścia i paru innych wejść, kontrola jest wręcz niemożliwa, a ryzyko zgubienia kluczy lub kradzieży wzrasta. Dodatkowo, gdy potrzebujemy, aby pracownicy mieli dostęp do specjalnych pomieszczeń, do których mają uprawnienia, system tradycyjnych zamków z kluczami nie sprawdza się, ponieważ pracownicy są zmuszeni do noszenia wielu kluczy. 

Rozwiązaniem wszystkich powyższych problemów są systemy kontroli dostępu. Pozwalają one na udostępnienie lub ograniczenie użytkownikom dostępu do poszczególnych pomieszczeń dzięki powiązanym ze sobą urządzeniom mechanicznym i elektronicznym. Zaawansowane rozwiązania sieciowe posiadają oprogramowania, dzięki którym administrator może w prosty sposób nie tylko przydzielać pracownikom dostęp do konkretnych pomieszczeń, ale również kontrolować wejścia i wyjścia.

Systemy te składają się z różnych urządzeń identyfikacyjnych zaimplementowanych bezpośrednio w skrzydło drzwi, w pochwyt w drzwiach lub tez zamontowane na murze obok drzwi. Kontrola i identyfikowanie użytkowników może być rozwiązane na wiele sposobów. Mogą to być popularne rozwiązania, takie jak klawiatura numeryczna (produkt Idencom w wersji Premium obsługuje do 20 kodów użytkowników). Bardziej zaawansowaną technologią są coraz częściej spotykane w większych obiektach karty magnetyczne, zbliżeniowe lub czipowe. Są one odczytywane przez odpowiedni czytnik, taki jak RFID, który działa z nieograniczoną ilością użytkowników, kart i breloków.

Najwyższym stopniem zabezpieczenia są czytniki biometryczne, takie jak czytniki linii papilarnych czy siatkówki oka. W tym zakresie rozwiązanie dla firm oferuje np. Idencom, posiadając w swojej ofercie czytniki linii papilarnych w wersji sieciowej, pozwalając na zaprogramowanie do 480 wzorców palców. Natomiast całość można centralnie administrować z poziomu komputera. 

Systemy kontroli dostępu mają za zadanie nie tylko przypisanie i wyznaczanie dostępu użytkownikom do poszczególnych pomieszczeń, ale również sprawowanie pełnej kontroli i przegląd wejść/wyjść. Zwiększa to bezpieczeństwo działań w firmie, a także wyklucza dostęp lub przekazanie dostępu osobom nieupoważnionym. Dodatkowo takie systemy rejestrują czas wchodzenia i wychodzenia poszczególnych użytkowników, co pozwala na kontrole czasu pracy. Systemy umożliwiają ponadto dokonywanie bardzo szybkich zmian, poprzez nieskomplikowane dodawanie i usuwanie użytkowników z systemu. Jest to komfortowe rozwiązanie w przypadku np. odejścia pracownika z firmy. Takie rozwiązania mogą być również integrowane z systemami alarmowymi.

Z dzisiejszej perspektywy można śmiało powiedzieć, że żadna duża firma nie jest w stanie funkcjonować bez systemu kontroli dostępu. Ten trend będzie wzrastał, bo tylko dzięki systemom kontroli dostępu właściciele firm mogą bezpiecznie chronić zasoby firmy, urządzenia, dokumenty i materiały. 
#kontrola dostępu, #administrowanie wejściami, #zarządzanie budynkiem, #czytniki linii papilarnych, #

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Nowy tunel aerodynamiczny w ITB

Nowy tunel aerodynamiczny w ITB

W Instytucie Techniki Budowlanej zakończono budowę...

Webinarium ORGADATA: LogiKal – wszystko o czasach produkcyjnych – powtórka

Webinarium ORGADATA: LogiKal – wszystko o czasach produkcyjnych – powtórka

ORGADATA serdecznie zaprasza do udziału w kolejnym...

Efekt MACO EVO – rewolucja w powlekaniu

Efekt MACO EVO – rewolucja w powlekaniu

Ogromna, choć niemal niewidoczna zmiana: od kilku...

Pracownik ALUPLAST debiutuje w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych

Pracownik ALUPLAST debiutuje w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych

Pracownik ALUPLAST, Pan Romek Kiciński, zadebiutował w...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria