| Wyświetleń:898

Odkształcenia wypełnień a rdzeń F

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Schematyczne przedstawienie eliminacji wypaczania się drzwi w okresie letnim.

fot. GAVAplast

Schematyczne przedstawienie eliminacji wypaczania się drzwi w okresie letnim.


Schematyczne przedstawienie eliminacji wypaczania się drzwi w okresie zimowym.

fot. GAVAplast

Schematyczne przedstawienie eliminacji wypaczania się drzwi w okresie zimowym.

W pewnych warunkach standardowe wypełnienie drzwiowe (lub gładki sandwich) może ulec dużemu odgięciu. Dlaczego się tak dzieje i jak temu zapobiegać? Na to pytanie odpowiadają technolodzy z firmy GAVAplast, dostawcy wypełnień drzwiowych ze Słowacji. 

Jako przykład możemy wziąć wysokie wypełnienie drzwiowe (gładki sandwich) w wyraźnie ciemnym lub żywym kolorze, na które z zewnątrz pada intensywne światło słoneczne. Może być ono zaraz po wyjęciu ze skrzydła zauważalnie odgięte – to niestety normalne zjawisko fizyczne. Mamy tu do czynienia z wzajemnym oddziaływanie wypełnień i skrzydła – co ciekawe, nie jest istotna bezwzględna wartość rozmiaru odkształcenia wypełnienia. Ważna jest siła wymagana do wyprostowania takiego odkształconego wypełnienia. W przypadku cienkich wypełnień na ogół nie ma problemu z siłami oddziaływającymi na wypełnienie, ale grubsze wypełnienia, które mają lepsze właściwości termoizolacyjne, mają niestety również tę wadę, że niezbędna jest większa siła do wyeliminowania odkształcenia.

» Co jeszcze przyczynia się do pogłębiania tego problemu?

Jeśli „zestaw" skrzydła i wypełnień drzwiowych jest odkształcony, wówczas najpoważniejszym problemem jest naruszenie zasad produkcji (np. częste przekraczanie limitów wymiarowych), niewłaściwy projekt lub źle zastosowany system drzwiowy w praktyce.

» Jak zapobiegać podobnym problemom?

Produkujemy drzwi wejściowe do systemów drzwiowych, zgodnie z wytycznymi i zaleceniami producentów, nie przekraczając limitów wymiarowych, nie dopuszczając do pośredniego niedowymiarowania sztywności (osłabienie przez niewłaściwe frezowanie, luźne przykręcenie profilu do wzmocnienia itp.).

Proponujemy taką budowę całych drzwi, która umożliwia uniknięcie podobnych problemów, korzystając przy tym z najbardziej znanych i dostępnych środków zapobiegawczych. Na przykład, jeśli rozwiązanie stosowane jest w ryzykownym miejscu, wówczas należy umieścić najgrubsze wzmocnienie w skrzydle drzwi, uzupełnić je także w szczelinach montażowych lub zastosować skrzydło z przesuwanym mostkiem termicznym. Można rozważyć również zastosowanie innego typu wypełnienia drzwiowego i jego złożenie, a także zwrócić uwagę na „konieczność” wymaganych, zwiększonych rozmiarów, otwarcie skrzydła itp. Wypełnienie drzwiowe należy osadzić rdzeniem F, który zmniejsza średnio o 66% siłę potrzebną do wyprostowania wypełnienia.

Uwaga: Jeśli doszło już do odgięcia i odkształcenia, nie wystarczy wyprodukować takie samo nowe wypełnienie. Podczas montowania w to samo miejsce, w którym oddziaływają takie same siły, negatywne zjawiska z dużym prawdopodobieństwem powtórzą się. Konieczne jest przeanalizowanie konkretnego przypadku i znalezienie odpowiedniego zestawu środków zaradczych. Rekomendujemy zastosowanie rdzenia F.

Rdzeń F znacznie zmniejsza siłę, którą wypełnienie wywiera na skrzydło przy różnicach temperatur. Polecamy dodanie go do wypełnień od grubości 36 mm. Rdzeń pomaga zachować istotne właściwości drzwi wejściowych, takie jak:

» szczelność (powietrzna/wodna);
» łatwość obsługi podczas otwierania i zamykania;
» bezpieczeństwo.

Rdzeń F wyraźnie różni się od innych rodzajów rdzeni dzięki czarnej taśmie na swojej krawędzi, której podstawową funkcją jest hydroizolacyjne zamykanie rdzenia. Jest przy tym zalecana zwiększona ostrożność, aby nie uszkodzić jej podczas transportu, załadunku, wyładunku czy samej aplikacji do skrzydła. Naruszenie taśmy może mieć wpływ na ograniczenie warunków gwarancji.

Na inne szczegóły, które nie są bezpośrednio widoczne, wskazuje etykieta z boku wypełnienia. Jest to np. ukierunkowanie wypełnienia, które dla wypełnienia z rdzeniem F jest określane na etapie produkcji, również w przypadku wypełnień o symetrycznej konstrukcji lub z tym samym kolorem na obu powierzchniach płyty. Nie jest zatem dopuszczalny obrót osadzenia, nawet na krótki czas, ponieważ można tym spowodować, że wypełnienie nie będzie nadawało się więcej do użytku.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!FENSTERBAU FRONTALE odwołane

FENSTERBAU FRONTALE odwołane

NürnbergMesse postanowił odwołać FENSTERBAU FRONTALE...

Metal-Plast: W 2019 wspólnie ograniczyliśmy emisję CO₂ aż o 50 000 ton!

Metal-Plast: W 2019 wspólnie ograniczyliśmy emisję CO₂ aż o 50 000 ton!

Tylko w roku 2019 firmie METAL-PLAST udało się...

20 lat D+H w Polsce

20 lat D+H w Polsce

D+H Polska obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia na...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria