Najnowsze przepisy, które weszły w życie od 2021, wyśrubowały wszystkie normy dotyczące okien na bardzo wysoki poziom. Producenci okien już dawno przygotowali się na te zmiany i stworzyli okna, spełniające normy WT2021. Należy jednak pamiętać, że zachowanie parametrów oraz wszystkich zalet okna finalnie zależy też od poprawnego montażu. Błędy montażowe sprawią, że nawet najwyższej klasy okna stracą swoje właściwości.
Znaczna część reklamacji w branży okiennej nie jest spowodowana wadą produkcyjną okna, a zastosowaniem złej techniki montażu. Prawidłowy montaż jest bez wątpienia kluczowym etapem.
Kiedy zaczyna się montaż?
Prawidłowy montaż okien ma swój początek już podczas pierwszego spotkania z potencjalnym klientem. Właśnie wtedy powinno nastąpić przedstawienie sposobów i technik montażu. Ważne dla sprzedawcy okien jest pozyskanie szczegółowych informacji o:
» stopniu zaawansowania budowy
» materiałów i technologii budowy ścian konstrukcyjnych
» materiału, z jakiego wykonane są ościeża i jego głębokości
» wykończenia murów w obrębie ościeży
» planowanych robót związanych z dociepleniem ścian po montażu
» ustaleniu punktu zero
» czy wyznaczone są repery (punktów poziomów wysokości budowlanych)
Gdy potencjalny klient zamieni się w faktycznego nabywcę stolarki, kolejnym etapem powinna być wizyta na placu budowy. Jeśli budynek jest gotowy przed przygotowaniem oferty, najlepiej dokonać profesjonalnego pomiaru okien – pozwoli to w optymalny sposób dobrać poszerzenia i ustalić sposób montażu okien czy żaluzji. Na etapie przygotowania oferty doradca techniczno-handlowy może podpowiedzieć wiele rozwiązań, o których świadomości nie ma inwestor, np. poinformować o odpowiednim przygotowaniu otworu czy rozwiązaniach dotyczących sterowania roletami lub żaluzjami (przewodowo czy bezprzewodowo).