Najnowsze przepisy, które weszły w życie od 2021, wyśrubowały wszystkie normy dotyczące okien na bardzo wysoki poziom. Producenci okien już dawno przygotowali się na te zmiany i stworzyli okna, spełniające normy WT2021. Należy jednak pamiętać, że zachowanie parametrów oraz wszystkich zalet okna finalnie zależy też od poprawnego montażu. Błędy montażowe sprawią, że nawet najwyższej klasy okna stracą swoje właściwości.
Szkody wynikające z nieprawidłowego montażu
Pisząc szkoda, mamy na myśli utratę funkcjonalności zamontowanego okna i parametrów przegrody, jak pojawienie się pleśni i wilgoci, zimne przewiewy oraz przemarzanie. Wilgoć zawarta w ciepłym powietrzu sprawia, że na zimnych przyokiennych powierzchniach pojawiają się skropliny. Zjawisko to znamy z życia codziennego – gdy w ciepły dzień wyjmiemy z lodówki zimną butelkę z napojem, po chwili na jej powierzchni pojawią się kropelki wody – skropliny.
Najgorszy scenariusz błędów montażowych oznacza konieczność całkowitego demontażu okna i ponownego montażu. Mogą pojawić się wówczas dodatkowe koszty – np. związane z naprawą elewacji budynku. Im więcej błędnie zamontowanych okien tym oczywiście skala problemu większa.
Podstawowe błędy montażowe okien
Niestety ciągle jeszcze spotykane są błędy montażowe. Przedstawimy kilka najczęściej popełnianych przez monterów błędów.
1. Montaż bez zachowania odpowiednich luzów dylatacyjnych
Wcześniej pisaliśmy (przeczytaj), jak ważne jest wykonanie dokładnych pomiarów otworów, w które zamontowane zostaną okna. Gdy zlekceważymy ten etap i nie wykonamy profesjonalnych pomiarów, możemy otrzymać finalne okno o nieprawidłowych wymiarach.