Siła kobiet w branży – wywiad z Justyną Migal z VBH Polska Sp. z o.o.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Justyna Migal, wiceprezes w VBH Polska

fot. VBH

Justyna Migal, wiceprezes w VBH Polska


Budownictwo to wciąż branża zdominowana przez mężczyzn. Tradycyjnie uważa się bowiem, że tu potrzebna jest silna, męska ręka. Lecz stereotypowe myślenie o pracy w „budowlance”, na szczęście, stopniowo zanika. Droga do sukcesu zawodowego Justyny Migal, wiceprezes w VBH Polska, jest tego najlepszym przykładem. 


Obecne stanowisko osiągnęła na równi dzięki wysokim kompetencjom, jak i dużemu zaangażowaniu się w wypełnianiu swoich obowiązków. Wykazując się dużą aktywnością w pracy, wiedzą i umiejętnościami awansowała na stanowisko w zarządzie. I choć przyznaje, że w tym „męskim świecie” kobiety muszą sprostać szczególnym wymogom, to zawsze mają one charakter zawodowy. Justyna Migal ukończyła studia na kierunku Finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, jest też stypendystką niemieckiej uczelni, gdzie studiowała marketing i zarządzanie. Przez ponad 20 lat pracy w VBH Polska wpłynęła znacząco na dynamiczny rozwój tej firmy

Jakie są początki Pani historii w VBH?

Po skończeniu studiów bardzo chciałam pracować w firmie, w której mogłabym wykorzystywać zarówno świeżo zdobytą wiedzę, ale także znajomość języka niemieckiego. 
W marcu 1996 roku przyszłam do VBH na rozmowę o pracę, która wypadła bardzo pomyślnie.
Zostałam zatrudniona i tak minęło już ponad 20 lat.

Proszę powiedzieć, jak wyglądała Pani ścieżka kariery, od specjalisty w finansach, do stanowiska dyrektora finansowego i wiceprezesa?

W okresie, gdy zaczynałam pracę w VBH, firma rozwijała się bardzo dynamicznie. Z dnia na dzień pojawiało się wiele nowych wyzwań i obowiązków dla wszystkich pracowników. Pracowałam bardzo dużo, angażując się w wiele zadań, często z własnej inicjatywy. Nigdy nie patrzyłam na zegarek. W roku 1998 wyjechałam na szkolenie do Stuttgartu, do centrali VBH. Po powrocie otrzymałam nominację na stanowisko dyrektora finansowego. Swoją postawą zapracowałam na ogromne zaufanie zarządu, bo zostałam również prokurentem firmy. 

W kolejnych okresach moje obowiązki rosły wraz z rozwojem firmy. Cały czas konsekwentnie podnosiłam swoje kwalifikacje, przekuwając wiedzę, zdobytą na różnego rodzaju kursach, w praktykę. Przez kolejne lata poznawałam potrzeby naszej firmy, realizowałam strategie. Nigdy nie patrzyłam na firmę tylko z perspektywy finansowej, ale jak na jedno naczynie połączonych wielu zależności. Myślę, iż to właśnie moje kompetencje, doświadczenie i niesłabnący zapał w podejmowaniu kolejnych zadań, spowodowały iż zostałam powołana na stanowisko wiceprezesa ds. finansów.

Jakie cechy charakteru pomagają w osiągnięciu sukcesu zawodowego? Jakie pomogły Pani?

Kluczowe są wytrwałość i pasja. Szczególnie, jeśli mamy przed sobą cel, który jest do osiągnięcia w odległym terminie. Uważam, że ważna jest również umiejętność pracy w grupie. To cecha, która przynosi korzyści w każdym miejscu. I co najważniejsze, jeśli chcemy osiągnąć sukces, nie powinniśmy obawiać się podejmowania nowych wyzwań.

Czy mogłaby Pani kilka słów powiedzieć o swoich planach i celach zawodowych?

W najbliższym czasie chciałabym zająć się optymalizacją procesów w naszej spółce. Optymalizacja to istotne narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Dla partnerów biznesowych i kontrahentów oznacza to stabilniejszą i pewniejszą współpracę. Chciałbym podkreślić, iż pracownicy VBH są bardzo istotną dla mnie grupą, która powinna dużo zyskać na tej zmianie. Sojusznika w realizacji tego celu upatruję we wdrożeniu nowego systemu operacyjnego. Jestem przekonana, iż dzięki nowym funkcjonalnościom systemu będziemy mogli być bardziej efektywni, jako firma. Dodam tylko, iż przeprowadzenie optymalizacji w naszej firmie jest związane ze współpracą na wielu płaszczyznach z innymi działami. Wierzę, iż tylko działając razem, uda nam się przeprowadzić firmę przez te zmiany z sukcesem.

Jakie są Pani prognozy, co do wyników firmy w przyszłym roku? W jakim kierunku VBH będzie się rozwijać?

Na rok 2019 zaplanowaliśmy wzrost w sprzedaży o 3,5%. Chcemy skoncentrować się na dywersyfikacji i wprowadzaniu nowych produktów. Stawiamy również na nowe kompetencje dla klientów. Nasza firma będzie starała się stworzyć kompleksową ofertę dla klientów z sektora usług (firmy montażowe), aby zwiększyć swój udział w tym segmencie. Współpracując ściśle z naszymi wiodącymi dostawcami, usprawnimy nasze procesy logistyczne. Aby dopasować się do trendów rynkowych, musimy w najbliższym czasie zwrócić szczególną uwagę na rozwój naszych kompetencji i kwalifikacji. W związku z tym planujemy zwiększenie ilość zatrudnionych osób. Będziemy rozwijać naszą internetową sprzedaż, ponieważ jest to prosty sposób dotarcia do ogromnej ilości odbiorców.

W pracy ma Pani dużo obowiązków, ale jest Pani równocześnie żoną i matką dwójki dzieci. Jak udaje się Pani godzić pracę zawodową z życiem prywatnym?

Zawsze mogę liczyć na wsparcie ze strony rodziców. Mając takie zaplecze i oparcie w kochającej rodzinie, łatwiej jest mi godzić obowiązki służbowe z domowymi. Jeśli chodzi o moich najbliższych domowników, staram się, abyśmy spędzali ze sobą jak najwięcej wolnego czasu, dlatego często wyjeżdżamy, szczególnie do ciekawych miejsc w Polsce. Dziś chłopcy już są bardziej samodzielni, ale jeszcze udaje mi się ich wyciągnąć na wspólną wyprawę. Ostatnio wybraliśmy się na spływ kajakowy szlakiem Krutyni.

Proszę jeszcze powiedzieć, jaki jest Pani ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu?

Uwielbiam wypoczywać aktywnie. Na przykład zabieram moich najbliższych, czy przyjaciół na tematyczne wypady. Lubię jeździć na rowerze i poznawać nowe trasy, najchętniej w towarzystwie męża i moich synów. Odpoczywam przy dobrej książce. Poza tym lubię kino, fascynują mnie filmy poruszające tematykę społeczną. 

#greenteQ, #okucia_budowlane, #montaz_stolarki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Polska światowym liderem eksportu

Polska światowym liderem eksportu

Jak wynika z danych Centrum Analiz Branżowych, w...

Realizacja Deceuninck: hotel Královka w Górach Izerskich

Realizacja Deceuninck: hotel Královka w Górach Izerskich

Nazwa „Královka” pochodzi od czeskiego słowa...

Program do projektowania ogrodów zimowych KKP

Program do projektowania ogrodów zimowych KKP

KKP od firmy Soft-Ing Team umożliwia łatwe tworzenie...

blueCompact a RODO

blueCompact a RODO

Obowiązki stawiane przed przedsiębiorcami budzą pewne...

Arena szklanych trendów

Arena szklanych trendów

Nie ma drugiego miejsca w Polsce prezentującego tak...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria