| Wyświetleń:2020

Nowoczesna stolarka a wzmocnienia stalowe – wywiad z MFO

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Tomasz Mirski, Prezes Zarządu MFO

fot. MFO

Tomasz Mirski, Prezes Zarządu MFO


Zakład produkcyjny MFO

fot. MFO

Zakład produkcyjny MFO

Profile stalowe MFO

fot. MFO

Profile stalowe MFO

MFO jest wiodącym na rynku polskim oraz liczącym się w Europie i na świecie producentem profili stalowych, zatrudniającym blisko 150 pracowników. Dzięki inwestycjom, których wartość w latach 2003-2013 przekroczyła 31 mln zł, MFO jest dziś jednym z najnowocześniejszych producentów profili stalowych. Czy w dobie coraz nowocześniejszej stolarki okiennej jest jeszcze miejsce na stalowe wzmocnienia? Rozmawiamy z Tomaszem Mirskim, Prezesem Zarządu MFO.

Coraz popularniejsza na rynku staje się technologia wklejanie szyby w skrzydle, dzięki czemu funkcję nośną przejmuje pakiet szybowy, eliminując konieczność stosowania wzmocnień stalowych. Czy nie obawiają się Państwo, że okna w przyszłości coraz rzadziej będą wyposażane we wzmocnienia?

Reklama

Nie, nie obawiamy się. Technologia wklejania szyby w skrzydle jest droższa w produkcji. Natomiast wzmocnienie profili włóknem szklanym powoduje brak możliwości odzyskania PVC jako materiału wtórnego, co powoduje większe i trudne do zutylizowania odpady z produkcji takiego okna. Dochodzą do tego wady eksploatacyjne, jak na przykład: stałe połączenie szyby i skrzydła w momencie pęknięcia szyby niesie za sobą konieczność wymiany całego skrzydła. Z tych powodów wspomniane nowe technologie są mało popularne na rynku.

Zwiększenia energooszczędności należy szukać w technologiach i jakości budowy domów, można też poszukać innych, prostszych rozwiązań w postaci zastosowań rolet zewnętrznych, które stanowią dodatkową barierę przed utratą ciepła w zimowe noce i zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń latem. Pomysł od lat z powodzeniem stosowany przez naszych zachodnich sąsiadów.

Producenci, w dążeniu do obniżenia współczynnika przenikalności cieplnej swoich okien, szukają też coraz częściej „wzmocnień termicznych”, czyli „cieplejszych” rozwiązań, które mają mniej negatywny wpływ na Uw okna. Czy MFO proponuje w tym sektorze jakieś rozwiązania?

Tak, MFO wychodzi naprzeciw oczekiwaniom producentów okien. Planujemy wprowadzić wzmocnienie, które nie będzie stanowiło jak dotychczas mostka termicznego.

Jak kształtuje się sprzedaż wzmocnień w tym roku? Czy wspomniane we wcześniejszych pytaniach trendy jednak odciskają się na sprzedaży?

W kończącym się roku odnotowaliśmy 17% wzrost sprzedaży w segmencie wzmocnień okiennych. Permanentny wzrost tego współczynnika pokazuje, że są to tendencje niszowe, które nam nie zagrażają.

Kto jest obecnie waszym największym odbiorcą?

To czołowi producenci okien w Polsce, Europie oraz na świecie. Obecnie eksport w sektorze wzmocnień okiennych wynosi  39% i sukcesywnie rośnie.

Czym powinny się charakteryzować dobre wzmocnienia? Co sprawia, że MFO jest przodownikiem w tej dziedzinie?

Cechy dobrego wzmocnienia to przede wszystkim: produkcja z powtarzalnością kształtu, wyprodukowane ze stali o odpowiednich właściwościach plastycznych i odpowiedniej powłoce cynku.  Bardzo ważna jest dobrze zorganizowana logistyka i położenie firmy. Siedziba MFO znajduje się w Kożuszkach Parcel koło Sochaczewa. Usytuowanie firmy w centrum kraju pozwala nam na szybką i sprawną obsługę klientów. W jednym miejscu zlokalizowane są hale produkcyjne, biura oraz magazyny. Spółka dysponuje szerokim zapleczem produkcyjno-magazynowym, posiada jeden z najnowocześniejszych parków maszynowych w Polsce, w którego skład wchodzą urządzenia czołowych producentów, takich jak: Dreistern (Niemcy), Dallan (Włochy), Swah (Czechy), Alcos (Kanada). Posiadamy własny dział projektowy – obecnie wykonujemy ponad 2 tysiące kształtów. Miesięczna produkcja oscyluje w granicach 8 tys. ton profili. 

Nie boimy się wyzwań, które stawia przed nami rynek. Posiadamy bardzo duże doświadczenie logistyczne w zakresie organizacji transportu krajowego i zagranicznego, również drogą morską. Nasze profile dostarczamy na cały świat, nawet do tak „egzotycznych” krajów jak: Australia, Nowa Zelandia, Chile, Argentyna, Brazylia, Meksyk czy Kostaryka.

Na czym obecnie MFO koncentruje swoje siły – jakieś nowe inwestycje, nowe produkty?

Koncentrujemy się na stałym rozwoju. Kończymy kolejną rozbudowę zakładu produkcyjnego w Sochaczewie. W wyniku tej inwestycji powstały dwie hale produkcyjno-magazynowe o łącznej powierzchni ponad 4000 m² oraz plac manewrowo-składowy o powierzchni blisko 8000 m². Kończymy uruchomienie dwóch nowych linii produkcyjnych DREISTERN. Rozpoczęliśmy budowę nowoczesnego  budynku biurowego.

Ponadto pracujemy nad szeregiem nowych kształtów profili dla segmentu wzmocnień okiennych. Wciąż trwają prace nad nowymi produktami, ale o tym poinformujemy w przyszłości.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!e-Klamka drzwiowa HandsFree – komfortowe bezdotykowe odblokowanie drzwi

e-Klamka drzwiowa HandsFree – komfortowe bezdotykowe odblokowanie drzwi

e-Klamka drzwiowa HandsFree zapewnia użytkownikowi...

MACO otwiera swoje portfolio na nowe obszary produktowe

MACO otwiera swoje portfolio na nowe obszary produktowe

MACO otwiera swoje portfolio na nowe obszary produktowe!...

Okna, które zapewniają zdrowy mikroklimat domowych wnętrz

Okna, które zapewniają zdrowy mikroklimat domowych wnętrz

Odpowiednio dobrane okna i drzwi tarasowe pozwalają...

Lekkie i szczelne drzwi przesuwne z systemem Ponzio SL1700TT

Lekkie i szczelne drzwi przesuwne z systemem Ponzio SL1700TT

W zaawansowanym technicznie systemie Ponzio SL1700TT...

OknoFakty – nowy vlog poświęcony oknom i drzwiom od Mobilnego Laboratorium

OknoFakty – nowy vlog poświęcony oknom i drzwiom od Mobilnego Laboratorium

OknoFakty to vlog poświęcony oknom i drzwiom. To...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria