tremco illbruck modernizuje zakład technologii materiałów klejących i uszczelniających w Traunreut

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Bernd Schürmann, Reiner Eisenhut oraz dr Sebastian Patzig czerwonym włącznikiem uruchamiają nowy mieszalnik.

fot. tremco illbruck

Bernd Schürmann, Reiner Eisenhut oraz dr Sebastian Patzig czerwonym włącznikiem uruchamiają nowy mieszalnik.


Obszar zewnętrzny zakładu w Traunreut.

fot. tremco illbruck

Obszar zewnętrzny zakładu w Traunreut.

W kwietniu Reiner Eisenhut, Dyrektor Zarządzający tremco illbruck, uroczyście uruchomił nową instalację do produkcji klejów i uszczelnień w zakładzie Traunreut zlokalizowanym w Górnej Bawarii. Jest to najnowocześniejsza instalacja tego typu, którą zaprojektowano i wykonano na specjalne zamówienie. 


Wysoki poziom automatyzacji ma podwoić moce produkcyjne i zapewnić jeszcze wyższą, stałą jakość. Możliwa jest teraz także indywidualna obsługa klientów przy aktywnym wsparciu specjalistów ds. zastosowań. Koszt inwestycji sięgnął 6,5 mln euro, co jest największą pojedynczą inwestycją firmy RPM w Europie, a jej ukończenie wieńczy drugą fazę rozbudowy niemieckich zakładów tremco illbruck. Pierwszym etapem było oddanie do użytku linii do produkcji taśm impregnowanych w zakładzie Bodenwöhr w Górnym Palatynacie. 

tremco illbruck jest jednym z wiodących producentów klejów i uszczelnień na bazie innowacyjnej technologii hybrydowej. Już w 2008 r. firma wprowadziła na rynek pierwszy produkt tego typu. W międzyczasie dużą część asortymentu klejów i uszczelnień dostosowano do tej technologii. Umożliwia ona z jednej strony wytwarzanie produktów niezagrażających zdrowiu (bez udziału izocyjanianów ani rozpuszczalników do zastosowań w budownictwie), a z drugiej strony otwiera nowe obszary zastosowań, takie jak skuteczne klejenie, dzięki którym połączenia śrubowe są zbędne, lub bezemisyjne, elastyczne uszczelnienia. 

Rosnące zapotrzebowanie na nasze rozwiązania systemowe, a także ambitne cele przedsiębiorstwa wymagają ciągłej modernizacji parku maszynowego oraz rozbudowy mocy produkcyjnych – tak Reiner Eisenhut, CEO i Dyrektor Zarządzający tremco illbruck Group GmbH, komentuje decyzję o nowej inwestycji. – Rozbudowując nasze zakłady w „bawarskim trójkącie przemysłu chemicznego” tworzymy optymalne warunki dla kontynuacji wzrostu w najbliższych latach. 


Szybkiej, lepiej, elastyczniej


Dotychczas w centrum technologii materiałów klejących i uszczelniających w Traunreut funkcjonowały cztery linie. Inwestycja w nową instalację jest kamieniem milowym na drodze ku wyższej jakości, szybszej produkcji i rozszerzeniu asortymentu. Teraz proces produkcji wygląda zupełnie inaczej. Zamiast kolejnych procedur załadunku, nowa linia automatycznie dostarcza wiele różnych receptur podstawowych, które następnie za pomocą katalizatorów i pigmentów uzyskują finalne właściwości. Dzięki temu można dokładnie modyfikować parametry zgodnie z oczekiwaniami klientów. W zakładzie Traunreut, w dziale badań i rozwoju, 22 osób pracuje nad przyszłościowymi rozwiązaniami z zakresu klejenia i uszczelniania. Kompletny cykl produkcyjny na nowej linii trwa znacznie krócej niż dotychczasowe wyniki. W ten sposób moce produkcyjne zostały podwojone. Oprócz tego mieszalnik wymaga czyszczenia tylko raz na rok, co oszczędza czas i środowisko.

Reiner Eisenhut podsumowuje: Poprzez tę inwestycję potwierdzamy naszą koncentrację na innowacyjnych, wydajnych technologiach, a także na działalności zorientowanej na rozwiązania i usługi oraz na rozwój produktów i systemów.


Automatyczna produkcja gwarancją wysokiej jakości


Produkcję klejów i uszczelnień można porównać z pieczeniem ciasta – wyjaśnia dr Sebastian Patzig, Kierownik Techniczny Działu Chemicznego i Kierownik ds. Zapewnienia Jakości w Traunreut. – Podobnie jak w przypadku gotowego ciasta, tajemnica sukcesu tkwi w składnikach i w wykonaniu. To oznacza, że najlepsze składniki należy stosować w odpowiedniej proporcji i dodawać we właściwym momencie przy zachowaniu wymaganej temperatury, wilgotności i prędkości mieszania. Najważniejsze jest, aby do masy bazowej nie dostała się wilgoć z powietrza.


Tylko w ten sposób można zapobiec niepożądanym reakcjom, takim jak przedwczesne utwardzenie materiału. Techniczna strona zasilania w media jest całkowicie autonomiczna – dotyczy to prądu, sprężonego powietrza, a także doprowadzenia azotu i chłodziwa. Dzięki temu produkcja przebiega niezależnie, a klienci otrzymują dostawy produktów o stałej, wysokiej jakości zawsze na czas. 

Doskonałe przygotowanie na wyzwania przyszłości 

Dla potrzeb nowej instalacji mieszalnikowej całkowicie przebudowano istniejącą halę magazynową. Podłoga została wzmocniona, a dach podwyższono o 4 metry do wysokości ok. 12 m. Na zewnątrz wylano fundamenty dla czterech lub pięciu silosów oraz czterech zbiorników. Dotychczas posadowiono dwa zbiorniki, każdy o pojemności 90 m³ oraz jeden zbiornik o pojemności 40 m³. Oprócz tego nowa hala o powierzchni 800 m², w której umieszczono instalację, została zagospodarowana dopiero w połowie. Dlatego firma tremco illbruck optymistycznie patrzy w przyszłość: 

Obecnie mamy zielone światło dla produkcji 10 000 ton klejów i uszczelnień rocznie – informuje Bernd Schürmann, Menedżer Operacyjny filii w Traunreut. – Dzięki rozbudowie możemy dwukrotnie zwiększyć produkcję. Obecnie trwają prace koncepcyjne mające na celu dalszą optymalizację. Zamierzamy stopniowo przestawiać kolejne części asortymentu na produkcję z wykorzystaniem najnowocześniejszych instalacji i metod produkcji.


#materialy_montazowe, #montaz_stolarki, #kleje_hybrydowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

tremco illbruck Sp. z o.o.

31-234 Kraków
ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej 13
tel.: + 48 12 665 33 08
Fax: +48 12 446 00 06
e-mail: sprzedaz.pl@tremco-illbruck.com
http://illbruck.com/pl_PLNajnowszy raport branżowy: analiza czołowych dostawców

Najnowszy raport branżowy: analiza czołowych dostawców

Choć ryzyka nie da się wyeliminować całkowicie, to na...

Okna dla młodych?

Okna dla młodych?

Centrum Analiz Branżowych sprawdziło, jakie marki...

Walka o czyste powietrze: jak się ochronić przed smogiem?

Walka o czyste powietrze: jak się ochronić przed smogiem?

Trwająca od kilku lat dyskusja na temat katastrofalnego...

Jak uchronić dzieci przed uszkodzeniami dłoni i palców?

Jak uchronić dzieci przed uszkodzeniami dłoni i palców?

Uszkodzenia dłoni i palców, wynikające z...

1. Wiedeński Kongres Okien

1. Wiedeński Kongres Okien

27-28 czerwca 2019 odbędzie się pierwszy Wiedeński...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria