Wymiana okien w docieplonym budynku

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Przy termomodernizacji budynku dobrym rozwiązaniem jest wymiana stolarki okiennej jeszcze przed dociepleniem ścian zewnętrznych. Czasem jednak, z różnych względów, inwestycja w nowe okna zostaje odłożona w czasie i przeprowadzana wówczas, gdy elewacja obiektu pokryta już została materiałem dociepleniowym. W tego typu sytuacji montażowej kluczowe jest staranne wykonanie prac oraz wykorzystanie odpowiednich wyrobów.


Każdy budynek ma swoją specyfikę, do której powinien być dopasowany sposób prowadzenia prac montażowych oraz stosowane przy tym techniki. Wymiana okien w docieplonym obiekcie to wymagające dla monterów stolarki budowlanej zadanie, najczęściej związane z ingerencją w istniejącą warstwę izolacji termicznej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku tego typu inwestycji i jakie rozwiązania wybrać?

Okno dobrze wkomponowane


Nowe okna najlepiej zamontować w taki sposób, aby nie było konieczne wycinanie części docieplenia, a tym samym naruszania jego ciągłości, zapewniającej budynkowi ochronę przed stratami ciepła. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza, gdy przeznaczona do montażu stolarka posiada inne wymiary niż ta oryginalna. Wówczas niezbędne może okazać się powiększenie otworów okiennych wraz z jednoczesnym usunięciem dotychczasowego materiału dociepleniowego na znacznej powierzchni. Gdy docieplenie zostanie już wycięte, a okno zamocowane w otworze, kluczowe jest przywrócenie ciągłości izolacji termicznej poprzez zwymiarowanie i przyklejenie jej brakujących fragmentów. Powinna ona zakrywać szczelinę montażową pomiędzy oknem a murem. 

Z punktu widzenia energooszczędności bardzo istotne jest również połączenie ram okiennych z termoizolacją. Niezależnie od tego, jaka technika montażu została stosowana, połączenie to wymaga starannego uszczelnienia – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej DOBRY MONTAŻ.


Kompleksowo wykonany montaż okna, poza dobrym uszczelnieniem, obejmuje również prawidłowe wykończenie. Niezbędne jest więc „zamknięcie” systemu, czyli nałożenie na zamocowany materiał dociepleniowy siatki, dedykowanego kleju i preparatu gruntującego oraz zabezpieczenie narożników. Bardzo ważnym aspektem jest także montaż nowych parapetów, który powinien zostać wykonany z zachowaniem odpowiednich spadków. Końcowy etap prac to aplikacja tynku i farby elewacyjnej, tak aby nowy fragment elewacji komponował się pod względem estetycznym z istniejącym już dociepleniem. 

Montaż warstwowy lub w warstwie docieplenia


Na wkomponowanie stolarki okiennej w warstwę izolacji termicznej pozwala zastosowanie montażu z wysunięciem w tę strefę. Technika ta, pierwotnie wykorzystywana w budownictwie pasywnym, jest coraz lepiej rozpowszechniona wśród inwestorów, którzy doceniają płynące z niej korzyści, zwłaszcza skuteczne ograniczenie powstawania mostków termicznych.

Z punktu widzenia montera jest to technologia umożliwiająca sprawne przeprowadzenie pracy i zamknięcie otworu okiennego w krótkim czasie. Głównym elementem tego typu systemów są profile bazowe, dzięki którym można łatwo stworzyć wokół okna „ciepłą” ramę. Co istotne, dobrze zamocowane profile wzmacniają także ościeże i zapobiegają uszkodzeniu muru podczas montażu nowej stolarki. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych budynków, w których wokół otworów okiennych występują pęknięcia.

W zależności od specyfiki danego obiektu, zastosować można także montaż warstwowy, oparty na dedykowanych taśmach. Kluczowe jest tutaj zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej, w postaci piany montażowej, przed działaniem wilgoci – zarówno tej pochodzącej z opadów atmosferycznych, jak i generowanej wewnątrz pomieszczeń. Wysokiej jakości taśmy można montować nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, bez ściągania rękawic ochronnych. Przed aplikacją piany i taśm powierzchnia otworu okiennego powinna być dokładnie oczyszczona, równa i stabilna.

Sprzymierzeńcami fachowca przy wykonywaniu montażu są dobrze dobrane narzędzia i akcesoria, takie jak np. dedykowane wkręty. Podczas instalacji stolarki okiennej w docieplonym budynku przydatny będzie również m.in. nóż przeznaczony do cięcia materiałów dociepleniowych, a także paca stalowa do rozprowadzania zaprawy klejowej. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań, zadanie można wykonać szybko i sprawnie.

Ogólnopolska kampania edukacyjna DOBRY MONTAŻ to organizowana przez Związek POiD akcja promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. 

#montaz_stolarki, #montaz_trojwarstwowy, #cieply_montaz, #wymiana_stolarki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!MONTERIADA 2019 – pokazy dobrego montażu już w lutym

MONTERIADA 2019 – pokazy dobrego montażu już w lutym

Najnowsza edycja MONTERIADY odbędzie się w dniach 12-15...

Stratofolio, czyli nowe rozwiązania uszczelnień dla budynku

Stratofolio, czyli nowe rozwiązania uszczelnień dla budynku

Stratofolio dostarcza rozwiązania dla uszczelnienia...

Złote Medale WinDoor-tech 2019 przyznane

Złote Medale WinDoor-tech 2019 przyznane

W tej edycji spłynęła rekordowa liczba zgłoszeń o...

Generator zestawień dla dystrybutorów

Generator zestawień dla dystrybutorów

Generator zestawień i Konfiguracje do zestawień to...

Aplikacja Argo w nowej wersji

Aplikacja Argo w nowej wersji

Argo to bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety,...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria