Co powinieneś wiedzieć przed wizytą montera?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Żaden monter nie może się też obejść bez odpowiedniego, certyfikowanego sprzętu – jedno narzędzie do wszystkiego nie jest z pewnością wizytówką profesjonalisty.

fot. DOBRY MONTAŻ

Żaden monter nie może się też obejść bez odpowiedniego, certyfikowanego sprzętu – jedno narzędzie do wszystkiego nie jest z pewnością wizytówką profesjonalisty.


Na rynku działa wielu monterów stolarki budowlanej. Nie brakuje wśród nich doświadczonych, posiadających duże kompetencje specjalistów, lecz w tym gronie są również osoby, których podejście do klienta, a także jakość wykonywanych prac pozostawiają wiele do życzenia. Jak zatem znaleźć tych pierwszych i uniknąć nierzetelnych fachowców?

Okno, drzwi czy brama garażowa powinny zapewniać długotrwałą, bezproblemową eksploatację. Na udaną inwestycję w wyroby stolarki budowlanej w równym stopniu składają jakość danego rozwiązania i jego odpowiedni montaż. Ten ostatni w dużej mierze zależy natomiast od wiedzy i umiejętności montera. 

» Zanim zamówisz fachowca

Usługa montażowa jest najczęściej powiązana z zakupem wyrobu. Większość punktów dystrybucyjnych stolarki budowlanej, poza produktami, oferuje również ich instalację – wówczas taka usługa objęta jest preferencyjną, 8% stawką podatku VAT, zamiast stawki 23% VAT przy zakupie samej tylko stolarki. W przypadku rozwiązań renomowanych przedsiębiorstw skorzystanie z polecanej przez nich ekipy monterskiej wydłuża gwarancję na wyrób, gdyż producent ma wtedy pewność, że został on zamontowany poprawnie i powinien funkcjonować bezproblemowo przez długi czas. Spotykane są jednak sytuacje, w których inwestorzy kupują produkt, a jego montaż powierzają samodzielnie wybranym fachowcom.

Montaż poprzedza dokonanie pomiarów otworu, w którym instalowana będzie stolarka. Powinien wykonywać je sam monter. Już przy pierwszym kontakcie zwróćmy uwagę na to, czy fachowiec jest rzetelny i terminowy. Naszą uwagę powinna również przykuć zbyt niska – w porównaniu z występującymi na rynku – cena montażu. Może to bowiem oznaczać np. użycie rozwiązań niedopasowanych do specyfiki inwestycji. Godny zaufania monter służy ponadto inwestorom wsparciem oraz fachowym doradztwem odnośnie produktów. Musi umieć korzystać z najnowszych technik montażowych, a także demontować starą stolarkę budowlaną. Wśród jego kompetencji powinna się też znaleźć znajomość materiałów budowlanych. 

W dobie tworzenia nowoczesnych projektów, np. z zastosowaniem dużych przeszkleń tarasowych, cenne jest doradztwo ze strony sprzedającego i montera dotyczące właściwego doboru systemów przesuwnych. Ogromną rolę odgrywa wówczas wiedza technologiczna oraz doświadczenie osoby odpowiedzialnej za pomiar ościeży w stanie surowym budynku, aby na tym etapie prac budowlanych właściwie określić posadowienie, wymiar oraz statykę konstrukcji – mówi Wojciech Żelechowski, profesjonalny monter i Ambasador kampanii DOBRY MONTAŻ, właściciel firmy F.H.U. WINDMAR.

Zanim zdecydujemy się na usługi danej firmy, warto sprawdzić również, jak oceniają ją inni klienci. Opinii na ten temat możemy wcześniej zasięgnąć wśród rodziny i znajomych. Przydatnym narzędziem może być strona internetowa www.dobrymontaz.com, gdzie znajduje się wyszukiwarka punktów dystrybucji stolarki budowlanej, rekomendowanych przez uznane przedsiębiorstwa z branży – Partnerów kampanii edukacyjnej DOBRY MONTAŻ. 

» Wybór odpowiedniej techniki montażu

Świadomy konsument to konsument wyedukowany. Wiedza w zakresie prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej obejmuje wiele kwestii technicznych, jednak warto znać chociaż podstawy. Dobry montaż to montaż przeprowadzony zgodnie z wytycznymi producenta danego wyrobu i ogólnymi zasadami sztuki budowlanej. Otwór montażowy, w którym instalowane będą okno, drzwi czy też brama powinien być oczyszczony, zagruntowany, a przede wszystkim dobrze zwymiarowany jeszcze przed zamówieniem produktu. 

Kluczowe jest dobranie techniki montażu do specyfiki danej inwestycji. Warto zapytać montera o sugerowane rozwiązania i technologie montażowe. Nie tylko pomoże nam to rozpoznać, czy mamy do czynienia z kompetentnym specjalistą, ale umożliwi także wspólny, właściwy wybór. Warto wiedzieć, że dostępne są dziś różnorodne rozwiązania izolacyjne pozwalające na zamocowanie stolarki z użyciem taśm (tzw. montaż warstwowy, nazywany również „ciepłym”) czy w warstwie ocieplenia (gdzie okno jest wysunięte i zainstalowane w warstwie izolacji termicznej budynku za pomocą specjalnych profili lub konsol). 

» Wizyta montera u inwestora

Poza wiedzą i doświadczeniem, dobrego montera cechuje też wysoka kultura osobista, schludne, kompletne ubranie robocze, dbałość o czystość, terminowość oraz organizacja pracy. Te cechy nie tylko budują zaufanie, lecz również świadczą o rzetelnym podejściu do wykonywanych zadań. W ramach kampanii DOBRY MONTAŻ przygotowano Kodeks Etyki Dobrego Montera Stolarki Budowlanej, czyli zbiór dobrych praktyk, których powinni przestrzegać monterzy. Zamieszczony na stronie internetowej www.dobrymontaz.com dokument jest również przydatny dla inwestorów, gdyż wskazuje im, na co zwrócić uwagę przy wyborze i korzystaniu z usług instalacyjnych. Jeśli w trakcie wykonywania prac montażowych zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy reagować od razu – wszelkie zastrzeżenie zgłaszajmy bezpośrednio fachowcowi, a jeśli to nie pomoże, firmie, w której jest on zatrudniony. 

Żaden monter nie może się też obejść bez odpowiedniego, certyfikowanego sprzętu – jedno narzędzie do wszystkiego nie jest z pewnością wizytówką profesjonalisty. Podstawowy zestaw narzędzi jest inny w zależności od danego produktu, jednak można tu wymienić m.in. miarkę, kątownik, przyssawki do szyb, piany montażowe oraz poziomnicę. Do wykonania cięższych prac niezbędne będą zaś elektronarzędzia o odpowiedniej mocy, jak np. wiertarka udarowa. Dobrze wykonany montaż pozwoli w pełni wykorzystać parametry użytkowe wyrobu, zapewni komfort użytkowania i energooszczędność. Z odpowiednio przeprowadzonej instalacji będziemy zadowoleni zarówno my, jako inwestorzy, jak i monter, którego możemy później zarekomendować, jako godnego zaufania specjalistę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie montażu sprawdzonym fachowcom, rekomendowanym przez producenta zakupionego przez nas produktu.

Ogólnopolska kampania edukacyjna DOBRY MONTAŻ to organizowana przez Związek POiD akcja promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami DOBREGO MONTAŻU są firmy: AIB, Anwis, FAKRO, GERDA, Hörmann, Klimas Wkręt-met, POL-SKONE, Porta KMI Poland, PROLINE, Soudal, Stolbud Włoszczowa i Yawal.

Opis rozwiązań oferowanych przez partnerów kampanii DOBRY MONTAŻ:

» Narzędzia marki PROLINE:

Poziomnice aluminiowe PROLINE HD z 3 libelkami z serii 1593 – narzędzia wykazują dokładność pomiaru 0.5 mm/1. Posiadają trzy wysokiej jakości libelki z dożywotnią gwarancją, trwały, wysokiej jakości korpus aluminiowy malowany proszkowo oraz uchwyt umożliwiający zawieszenie. Poziomnice dostępne są w 7 różnych wymiarach – od 40 do 180 cm.

Miary zwijane PROLINE z serii 2028 –  posiadają certyfikat CE MID. Taśma miary pokryta jest nylonem zabezpieczając ją przed ścieraniem i czynnikami atmosferycznymi. Narzędzie wyposażone jest  również w magnes na zaczepie, automatyczną blokadę taśmy przy wysunięciu, klips na pasek i obudowę z gumowaną nakładką. Miary dostępne są w trzech rozmiarach 3, 5, 8 m.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Forum Wiedzy Inoutic rozpoczęło sezon 2018

Forum Wiedzy Inoutic rozpoczęło sezon 2018

W ramach inicjatywy „Forum wiedzy Inoutic” sezon 2018...

Okno przeciwpożarowe MB-86EI – nowość w ofercie ALUPROF

Okno przeciwpożarowe MB-86EI – nowość w ofercie ALUPROF

Najnowszy system przeciwpożarowy MB-86EI dedykowany jest...

Mobilna Akademia fischer rusza w Polskę

Mobilna Akademia fischer rusza w Polskę

Już 2 marca w trasę wyruszy fischerTRUCK –...

BUDMA 2018 – premiery i opinie wystawców

BUDMA 2018 – premiery i opinie wystawców

Podobnie jak rok temu, poza naszą opinią, znajdą tu...

Inteligentny dom to rzeczywistość? – rozwiązania automatyki Schüco

Inteligentny dom to rzeczywistość? – rozwiązania automatyki Schüco

Pomimo rozwoju technologii automatyki domowej wielu...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria