Młodzi wybierają energooszczędne rozwiązania

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Aż 91 proc. osób mających 18-29 lat deklaruje, że gdyby planowało budowę domu, wybrałoby rozwiązania energooszczędne. Prawie 2 na 3 respondentów w tym wieku informacji o budowie domu szuka w Internecie. 


Według danych raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” młodzi chętniej od osób starszych są skłonni sięgać po rozwiązania energooszczędne. 9 na 10 respondentów, którzy nie ukończyli 30 roku życia, chce dbać o bilans energetyczny swojego domu. Tymczasem w grupie 40-49 lat, odsetek wynosi 74%. 

Młodzi lubią nowinki technologiczne


Jeszcze większe różnice można zaobserwować w przypadku rozwiązań inteligentnych – 7 na 10 dwudziestolatków jest gotowych na tego typu instalacje, gdy tymczasem w grupie 40-49 taką gotowość deklaruje jedynie 44% Co trzeci respondent w tej grupie nie chciałby mieć wcale inteligentnych systemów.

Dane z raportu pokazują, że poziom wiedzy na temat budownictwa energooszczędnego i inteligentnych rozwiązań, które również mają znaczący wpływ na efektywność energetyczną naszych domów, jest najwyższy wśród najmłodszej grupy inwestorów. Nic dziwnego, w końcu młodzi ludzie na co dzień korzystają z różnego rodzaju mobilnych aplikacji – mówi Aleksandra Stępniak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy Danfoss Poland. 


Dzięki zastosowaniu takich aplikacji możemy na przykład zdalnie kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, również, gdy znajdujemy się poza domem. Przekłada się to nie tylko na znaczne podwyższenie komfortu, ale również na korzyści finansowe wynikające z oszczędzania energii grzewczej. 

Internet jako źródło wiedzy


Do energooszczędności młodych Polaków przekonują zwłaszcza niższe koszty eksploatacji (71%). 13 proc. wybrałoby takie rozwiązania, ponieważ rodzina lub znajomi posiadają taki dom. Jedynie 7 proc. osób w wieku 18-29 lat zwróciło uwagę na pozytywny wpływ na środowisko jako argument za skorzystaniem z energooszczędnych technologii. 

63% respondentów w tej kategorii wiekowej inspiracji i informacji związanych z budową domu szuka w Internecie, 31 proc. bazuje na doświadczeniach znajomych, a 23 proc. sięga po czasopisma i magazyny branżowe. 

Najmłodszą grupę respondentów badania do budowy domu przekonują niższe rachunki eksploatacyjne. Dobry materiał do budowy ścian, izolacja termiczna, energooszczędne okna i nowoczesny system grzewczy przynoszą określone korzyści ekonomiczne gospodarstwom domowym, a także pozytywnie wpływają na środowisko. Wokół budownictwa energooszczędnego krąży wiele mitów związanych z ceną czy dostępnością rozwiązań. Cieszy, że młodzi ludzie są na tyle kompetentni, aby wiedzę na ten temat czerpać z różnych źródeł – mówi Robert Janiak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy H+H. 


Problemy związane z posiadaniem domu


Osoby do 30. roku życia zapytane o obawy związane z posiadaniem domu wskazują na liczne obowiązki (69%), wysokie koszty eksploatacji (46%), a także wysoki koszt remontów (38%). Częściej niż pozostałe grupy wiekowe jako niedogodność wskazywały lokalizację – domy najczęściej budowane są z dala od centrów miast. 

Aby poprawić komfort w swoim domu, wszyscy respondenci w wieku do 29 lat zadeklarowali gotowość inwestycyjną na poziomie 10-20 tys. złotych. Osoby starsze, w wieku  30-39 lat jako „widełki” wskazały 20-50 tys. zł.

#opinie, #termomodernizacja, #ankiety

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Zamek Office Mundus – sprytnie pomyślany

Zamek Office Mundus – sprytnie pomyślany

Obecna architektura dąży do uzyskania jak największej...

VI Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych (relacja)

VI Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych (relacja)

Rodzinne wartości skutecznie zwiększają wartość...

Sterowanie domem na odległość – jak działają inteligentne drzwi tarasowe?

Sterowanie domem na odległość – jak działają inteligentne drzwi tarasowe?

Dzięki technologii korzystanie z drzwi tarasowych może...

Polska ponownie liderem w UE

Polska ponownie liderem w UE

Rynek okien i drzwi to ciągle gorący temat, bardzo...

Urbino – innowacyjna czerpnia filtrująca do konfiguracji z dowolnym regulatorem

Urbino – innowacyjna czerpnia filtrująca do konfiguracji z dowolnym regulatorem

Czerpnia filtrująca Urbino została zaprojektowana tak,...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria