| Wyświetleń:318

Koniunktura w budownictwie zagrożona?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Badania dowodzą, że 500+ jest jednym ze źródeł finansowania inwestycji remontowo-budowlanych.

fot. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z.o.o.

Badania dowodzą, że 500+ jest jednym ze źródeł finansowania inwestycji remontowo-budowlanych.


Czy podwyżka płacy minimalnej wpłynie negatywnie na rynek budowlany? A może jej negatywny wpływ zostanie zniwelowany przez ulgę termomodernizacyjną? Na te pytania starają się znaleźć odpowiedź analitycy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.


Budownictwo stoi przed licznymi wyzwaniami, które pojawią się w najbliższych latach. Problemy na rynku pracy, niska dynamika sektora oraz wprowadzone nowe, wyśrubowane normy techniczne to niektóre z bolączek polskiej budowlanki. 

Podwyżka płacy minimalnej nie rozwiąże kryzysu na budowlanym rynku pracy, za to wyższe koszty produkcji materiałów budowlanych to wyższe ceny, co może skutkować mniejszą skalą remontów podejmowanych przez Polaków. Nakłada się na to perspektywa spadku liczby uprawnionych do pobierania świadczeń 500+, co jest związane z kryterium dochodowym, które zostanie w niewielkim stopniu przekroczone w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci i pobierających wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Badania dowodzą, że 500+ jest jednym ze źródeł finansowania inwestycji remontowo-budowlanych. Jest ono uwzględniane – choć w niewielkim stopniu – przez Kowalskich w planowaniu budżetu remontowego. 

Z drugiej  jednak strony, planowana ulga termomodernizacyjna zdecydowanie wspomoże Polaków planujących remont domu/mieszkania. W kraju  jest ponad 14 mln domów i mieszkań, z których znaczna cześć wymaga remontu lub modernizacji. Z badań przeprowadzonych na grupie 2 tys. Polaków wynika, że nowa ulga podatkowa znacznie zwiększyłaby ich skłonność do tego typu inwestycji.

Obecna sytuacja na rynku budowlanym nie jest zła. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, nadal wzrasta, tak jak i powierzchnia inwestycji niemieszkalnych. Co prawda liczba pozwoleń na budowę nowych mieszkań nieznacznie spadła, ale raczej jest to wynik sezonowości niż spadku koniunktury. 


Problemy, przed którymi stoi polski rynek budowlany to kwestie warte przedyskutowania w gronie producentów, dystrybutorów, deweloperów oraz organizacji zaangażowanych w rozwój polskiego budownictwa. 7 listopada w Warszawie odbędzie się corocznie organizowana konferencja Monitoring Rynku Budowlanego, podczas której zostaną podjęte powyższe kwestie. 

Bieżąca analiza wyników budownictwa, uwzględniająca III kwartał b.r., prognozy na przyszłość oraz debata ekspertów to główne punkty programu wydarzenia. Konferencja jest organizowana przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku oraz Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa. Więcej informacji na stronie www.konferencjamrb2018.syskonf.pl
 

#produkcja_stolarki, #eksport_stolarki, #rynek_stolarki, #analiza_rynku

Zainteresowany? Poproś o ofertę!FENSTERBAU FRONTALE odwołane

FENSTERBAU FRONTALE odwołane

NürnbergMesse postanowił odwołać FENSTERBAU FRONTALE...

Metal-Plast: W 2019 wspólnie ograniczyliśmy emisję CO₂ aż o 50 000 ton!

Metal-Plast: W 2019 wspólnie ograniczyliśmy emisję CO₂ aż o 50 000 ton!

Tylko w roku 2019 firmie METAL-PLAST udało się...

20 lat D+H w Polsce

20 lat D+H w Polsce

D+H Polska obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia na...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria