Wschodni Klaster Budowlany zmienił się w Polski Klaster Budowlany

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wschodni Klaster Budowlany zmienił się w Polski Klaster Budowlany

Wschodni Klaster Budowlany zmienił się w Polski Klaster Budowlany


Polski Klaster Budowlany, a do niedawna Wschodni Klaster Budowlany, od prawie dziesięciu lat działa na rzecz podmiotów branży budowlanej i branż pokrewnych. Współpracuje z przedsiębiorcami, uczelniami wyższymi, organizacjami i centrami B+R. Jest także członkiem Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. 


Wywodzimy się z Podlasia, ale działamy na terenie całego kraju, a nawet globalnie – wskazuje Tomasz Kozłowski, Koordynator Polskiego Klastra Budowlanego. – I właśnie fakt, że należy do nas ponad 300 firm z całej Polski, przyczynił się do tego, że postanowiliśmy zmienić nazwę z Wschodniego Klastra Budowlanego na Polski Klaster Budowlany. Nowa nazwa precyzyjniej oddaje skalę i charakter prowadzonej przez nas działalności. 


Jesteśmy również największym klasterem w kraju. Poza tym, jako jedyni w branży, możemy poszczycić się statusem Krajowego Klastra Kluczowego w odnowionej certyfikacji. Jesteśmy organizacją o ugruntowanej pozycji, cenioną w kraju i poza jego granicami. Uczestniczymy we wszystkich najważniejszych wydarzeniach targowych na całym świecie. Co roku bierzemy udział w targach BIG 5 w Dubaju, International Builders' Show w USA, Mosbuild w Rosji czy Batimat w Paryżu. Dzięki temu możemy skutecznie promować polskie firmy, które z nami współpracują. Wielu z nich pomogliśmy rozpocząć eksport swoich produktów i usług do Australii, Skandynawii, Rosji, Stanów Zjednoczonych czy Dubaju. To ogromny sukces, którym możemy pochwalić się jako jedyni w branży – zaznacza Tomasz Kozłowski.


Pozycję lidera w działaniach internacjonalizacyjnych udało się osiągnąć dzięki opracowaniu, wdrożeniu i realizacji Programu Promocji Polskiego Budownictwa. Obecnie Polski Klaster Budowlany prowadzi jego trzecią edycję. Dwie pierwsze edycje to ponad 80 imprez targowych o charakterze wystawienniczym, ponad 50 misji gospodarczych i kilkadziesiąt podpisanych umów handlowych. W ramach programu objętym dofinansowaniem może być do 80 proc. kosztów związanych z udziałem w targach, misjach zagranicznych, certyfikacją i doradztwem. 

Mamy kontakt z izbami zagranicznymi, kancelariami adwokackimi, a także centrami badawczo-rozwojowymi i placówkami dyplomatycznymi. Dzięki temu oraz wsparciu naszych specjalistów, rozpoczęcie ekspansji poza granice Polski jest zdecydowanie łatwiejsze i bardziej efektywne. Do dziś, w ramach programu, przeznaczyliśmy ponad 12 mln zł netto na rzecz przedsiębiorców o potencjale eksportowym, którzy potrzebowali dodatkowego wsparcia – tłumaczy Tomasz Kozłowski. 


Lata doświadczenia, gruntowna znajomość branży, dziesiątki wspólnych inwestycji i grup zakupowych przełożyły się na to, że jako jedyny klaster skupiony wokół budownictwa, Polski Klaster Budowlany ma zdolność budowania konsorcjów i optymalizacji wydatkowania kosztów.

Do klastra należą m.in. generalni wykonawcy, architekci, producenci materiałów i chemii budowlanej, producenci stolarki otworowej, wyposażenia wnętrz, mebli i rolet. Dzięki temu, że świadczą tak zróżnicowany wachlarz usług, udaje się nam połączyć ich w konsorcja. Jest to trudne i bardzo odpowiedzialne zadanie. Jednak efekty współpracy naszych klastrowych firm są wręcz znakomite. Przykładem może być rozbudowa Szpitala Powiatowego w Łapach, którą przeprowadziło konsorcjum firm „Anchor” i „Eko System” – podkreśla Prezes Kozłowski.  


#klaster_budowlany

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Warsztaty techniczne Związku Polskie Okna i Drzwi

Warsztaty techniczne Związku Polskie Okna i Drzwi

W dniu 7 października br. w ramach cyklu szkoleń...

Schüco radzi, jak wybrać okna na rok 2021

Schüco radzi, jak wybrać okna na rok 2021

Już za dwa lata w Polsce mają powstawać tylko wysoko...

Grupa Deceuninck mianuje nowego CEO na Europę

Grupa Deceuninck mianuje nowego CEO na Europę

Z dniem 1 października 2019 r. Stijn Vermeulen przejął...

Nowoczesna technika wklejania szyb w okna i drzwi dla zwiększenia bezpieczeństwa stolarki

Nowoczesna technika wklejania szyb w okna i drzwi dla zwiększenia bezpieczeństwa stolarki

Zastosowanie techniki „DirectGlazing“ w połączeniu...

STAL-MET, czyli szeroki asortyment z branży metalowej i okuć budowlanych

STAL-MET, czyli szeroki asortyment z branży metalowej i okuć budowlanych

STAL-MET jest producentem szerokiej gamy asortymentów z...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria