| Wyświetleń:548

Polska światowym liderem eksportu

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Udział wiodących krajów w światowym handlu oknami i drzwiami PVC w 2018 roku.

fot. Centrum Analiz Branżowych

Udział wiodących krajów w światowym handlu oknami i drzwiami PVC w 2018 roku.


Jak wynika z danych Centrum Analiz Branżowych, w ubiegłym roku polskie firmy sprzedały za granicę blisko 5,5 mln okien i drzwi PCW. To aż 1/3 światowego eksportu, co stawia nasz kraj na pierwszym miejscu w globalnym zestawieniu eksporterów.


W 2018 r. polskie firmy sprzedały na zagranicznych rynkach 5,45 mln sztuk okien oraz drzwi PCW. Wartość sprzedaży wyniosła niemal 1 mld euro (1,18 mld dolarów). Jak wylicza CAB, to aż 33 proc. światowego eksportu ocenianego na 3,5 mld dolarów. W 2015 r. udział Polski w eksporcie wynosił 25 proc. (710 mld dolarów przy 2,8 mld dolarów eksportu światowego). Nasz udział wzrósł zatem o 8 punktów procentowych w ciągu trzech lat. 
 
Wymiana handlowa oknami i drzwiami PVC na świecie w latach 2015-2018 (w mld USD)

Chiny i Niemcy daleko w tyle


Pomimo stagnacji na niemieckim rynku w ostatnich latach, nasi zachodni sąsiedzi pozostają wiceliderem w wielkości eksportu na świecie. W 2018 r. firmy z tego kraju sprzedały za granicą okna i drzwi PCW za 323 mln euro (381 mln dolarów). Stanowi to 11 proc. udział w światowym eksporcie stolarki PCW. 

Na trzecim miejscu wśród największych eksporterów są Chiny, które w 2017 r. (nie ma jeszcze pełnych danych za 2018 r.) wyeksportowały okna i drzwi na kwotę 227 mln dolarów, co stanowi 7 proc. światowego eksportu. Firmy rumuńskie odpowiadają z kolei za 6 proc. światowego eksportu stolarki tworzywowe. Wartość sprzedaży wyniosła 174 mln euro (206 mln dolarów), co stanowiło wzrost względem roku wcześniejszego.
 

Liderzy światowego eksportu spotkają się na OFS 2019


Szczegóły dotyczące najaktualniejszych wyników eksportu, także w segmentach stolarki drewnianej, stalowej oraz aluminiowej, poznać można podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki
2019. Podczas tego wydarzenia przedstawiciele Centrum Analiz Branżowych omówią sprzedaż zagraniczną, wyniki I półrocza oraz perspektywy na 2020 r. To branżowe spotkanie odbędzie się 3 października. Szczegółowy program OFS 2019 dostępny jest TUTAJ. Wydarzeniem towarzyszącym tej edycji jest Wystawa Innowacji (3-6 października 2019 r.), na której będzie można zobaczyć najnowsze i najbardziej nowatorskie rozwiązania w świecie stolarki, w tym m.in. okna z szybami fotowoltaicznymi generującymi prąd czy drzwi sterowane smartfonem. Oba wydarzenia odbędą się podczas targów Warsaw Home/Warsaw Build w Nadarzynie k. Warszawy. 

#produkcja_stolarki, #eksport_stolarki

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Eksport okien i drzwi do Kanady łatwiejszy i tańszy

Eksport okien i drzwi do Kanady łatwiejszy i tańszy

Kompetencje techniczne i gotowość do wykonywania badań...

Konkurs Winkhaus pn. Bezpieczne Okno zakończony

Konkurs Winkhaus pn. Bezpieczne Okno zakończony

Z końcem grudnia zakończył się konkurs Bezpieczne...

Przesuwne drzwi tarasowe Aluplast SMART-SLIDE ze Złotym Medalem targów Budma 2020

Przesuwne drzwi tarasowe Aluplast SMART-SLIDE ze Złotym Medalem targów Budma 2020

Drzwi przesuwne SMART-SLIDE to najnowsze rozwiązanie w...

Nowa dywizja Roto Professional Service rośnie w siłę

Nowa dywizja Roto Professional Service rośnie w siłę

Roto pozytywnie ocenia 2019, jako rok fundamentów i...

BKS – marka, która znaczy więcej

BKS – marka, która znaczy więcej

Adidasy, aspiryna czy pampersy to przykłady nazw,...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria