| Wyświetleń:437

Wymień stolarkę w programie Czyste Powietrze – trwa okres składania wniosków

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wymień stolarkę w programie Czyste Powietrze

fot. POiD

Wymień stolarkę w programie Czyste Powietrze


Zobacz również:

oknoad

Montaż okna na Porothermie

Nowe narzędzie dla branży okiennej

Tylko u nas moskitiery na okna łukowe

Wegoma Polska relacja z WinDoor-tech 2019

Nowa aplikacja AR - Winkhaus


Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku Polskie Okna i Drzwi

fot. POiD

Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku Polskie Okna i Drzwi

Świadomi tego, że poziom podwyższonego zanieczyszczenia powietrza z roku na rok się zwiększa, szukamy ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Dlatego warto zadbać o poprawę energetycznego bilansu naszych domów. 


Dzięki programowi „Czyste powietrze” możemy nie tylko zyskać pomoc finansową na wymianę pieca grzewczego, ale także otrzymać dopłatę na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Efektem tych działań jest zmniejszenie ilości ciepła potrzebnego do ogrzania naszych domów i zadbanie o lepszą jakość otaczającego nas środowiska. Od 29 lipca wprowadzono zmiany, które maja na celu ułatwienie składania i weryfikacji wniosków o dofinansowanie na termomodernizacje. Teraz wnioski te można składać w Urzędach Gmin.

Do uczestnictwa w programie zachęca Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku Polskie Okna i Drzwi.


Jaki wpływ na sytuacje w branży stolarki w Polsce ma program „Czyste powietrze”?

Paweł Wróblewski: Sytuacja na rynku budowlanym w Polsce zaczyna się mocno zmieniać. Przemija powoli etap hossy nowego budownictwa rodzinnego, co oznaczać by mogło skurczenie rynku dla producentów stolarki. Jednak kiedy nowe budownictwo, jedno- lub wielorodzinne wyhamowuje, pojawia się szansa w renowacji. Budynki w Polsce stają się coraz starsze i zaczyna pojawiać się wśród ich użytkowników potrzeba renowacji. Taka sytuacja nie jest niczym nadzwyczajnym, mogliśmy ją obserwować na rynkach Europy Zachodniej już kilkanaście lat temu. Takie programy jak "Czyste powietrze" są doskonałym impulsem do podejmowania przez właścicieli budynków decyzji o rozpoczęciu ich renowacji, a to z kolei napędza rynek i otwiera nowy kanał sprzedaży dla producentów i dystrybutorów z branży.

Jakie korzyści niesie program dla właścicieli budynków?

P.W.: Przede wszystkim są to korzyści finansowe, a takie chyba w gospodarstwach domowych są najbardziej oczekiwane. Oprócz samej dopłaty do inwestycji wykonania renowacji, korzyści finansowe odczuwalne będą długofalowo. Energia potrzebna do zapewnienia odpowiedniego komfortu w budynku kosztuje i raczej tanieć nie będzie. Bez względu na to, czy już dziś posiadamy ogrzewanie, np. gazowe, czy nie, to przeprowadzenie renowacji stolarki i izolacji budynku zmniejszy nam zużycie medium potrzebnego do jego ogrzewania. Ponadto globalnie nadrzędne są w tym przypadku aspekty pozafinansowe. Celem termomodernizacji jest zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie – emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Jak podaje CBOŚ w komunikacie z badań z 2018 r „Jak Polacy radzą sobie ze smogiem”, Polska ma najgorsze powietrze w Europie. Głównym źródłem zanieczyszczeń w sezonie grzewczym jest tzw. niska emisja, czyli spaliny pochodzące z gospodarstw domowych. 

W drugiej kolejności wymienia się przemysł. Termomodernizacja to kierunek w stronę poprawy stanu naszego powietrza, a to powinno być ważne dla nas wszystkich. Może mniej ważnymi, ale dla wielu istotnymi, są także aspekty wizualne. Nowa elewacja, brama garażowa czy drzwi sprawią że z większym uśmiechem będziemy wracać do naszego domu.

Związek Polskie Okna i Drzwi angażuje się w program, oznacza to, że dofinansowanie dotyczy również stolarki otworowej?

P.W.: Aby zmniejszyć straty energii, nie wystarczy wymiana kotła grzewczego czy wykonanie docieplenia budynku. Ważna jest kompleksowa termomodernizacja, włączając w to wymianę okien i drzwi wejściowych czy garażowych. Stolarka okienna i drzwiowa powinna być montowana zgodnie z określonymi zasadami ciepłego montażu, biorąc pod uwagę  współczynnik przenikania ciepła U[w]. Przez nieszczelne okna budynek traci ok 25% ciepła, więc mają one ogromny wpływ na utrzymanie odpowiedniego bilansu cieplnego domu. Konieczna jest w tym wypadku wymiana niespełniającej swojego zadania stolarki, na tę nowoczesną i energooszczędną. 

Działanie to z pewnością przełoży się na ograniczenie strat ciepła i izolacje wnętrza przed przenikaniem szkodliwych związków chemicznych i pyłów. Kampania „Wymień stolarkę” ma na celu podnieść świadomość właścicieli już istniejących budynków, ale również inwestorów nowo powstałych domów jednorodzinnych. Możliwe jest skorzystanie nie tylko z programu „Czyste powietrze’’, ale również z ulgi termomodernizacyjnej. W ramach projektu „Wymień stolarkę” rekomendowane są okna, drzwi i drzwi garażowe produkowane przez firmy członkowskie Związku POiD.

4. Czy forma dofinansowania i załatwienia formalności jest wg Pana prosta i zrozumiała?

P.W.: Sposób uzyskiwania i rozliczania dofinansowania jest jak najbardziej zrozumiały i przystępny. W zakresie tym zostały wprowadzone pewne ułatwienia w czasie trwania projektu, co świadczy o ciągłym monitorowaniu i doskonaleniu jego przebiegu. Początkowo wnioski o dofinansowanie przyjmowane i rozpatrywane były wyłącznie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Obecnie (od 29 lipca) zmiany umożliwiają gminom udział w procesie wdrażania Programu. Będą one, na podstawie zawartych z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej porozumień, przyjmować wnioski o dofinansowanie i dokonywać ich wstępnej weryfikacji. 

My, jako związek POiD, ze swojej strony również czujemy się odpowiedzialni za jak najszersze dotarcie informacji nt. programu, a także jak najwięcej pozytywnie rozpatrzonych wniosków, które przełożą się na realizacje wymiany np. stolarki otworowej, a finalnie obniżenia zapotrzebowania budynków na energię. Dlatego też, wraz z naszymi partnerami, mocno komunikujemy zasady oraz możliwości uzyskania dotacji. Myślę, że właśnie dzięki temu Program odniesie sukces.

Czy podobne programy miały miejsce w innych krajach? Jaki był ich skutek?

P.W.:Oczywiście, w krajach takich jak Włochy, Francja czy Niemcy takie programy były uruchomione już kilka lub kilkanaście lat temu. To w dużej mierze dzięki tym programom, właśnie na tych rynkach również Polscy producenci odnosili największe sukcesy sprzedażowe i budowali swoje potęgi. Wymogi prawne oraz wysokości dofinansowań mocno mobilizowały właścicieli domów do wykonania renowacji. 

Materiały graficzne pochodzą z: Ministerstwo Środowiska, kampania Czyste powietrze – zdrowy wybór, www.powietrze.mos.gov.pl

#czyste_powietrze, #wymiana_stolarki, #dofinansowanie

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Czarna elegancja – nowe akcesoria i aplikacje do wypełnień drzwiowych Perito

Czarna elegancja – nowe akcesoria i aplikacje do wypełnień drzwiowych Perito

Już od dziś można wybrać stylowe czarne pochwyty w...

Promocja drzwi panelowych oraz nowe wzory serii AP w ofercie ALUPROF

Promocja drzwi panelowych oraz nowe wzory serii AP w ofercie ALUPROF

Drzwi wejściowe to wizytówka nowoczesnego domu. Powinny...

Jak zamontować napęd na oknie? Montaż na ramie krok po kroku

Jak zamontować napęd na oknie? Montaż na ramie krok po kroku

Automatyka okienna to nie tylko wygoda, ale także lepsza...

COMBI PLAN – progi całkowicie bezbarierowe 0,0 mm

COMBI PLAN – progi całkowicie bezbarierowe 0,0 mm

COMBI PLAN 0,0 mm na nowo definiuje określenie „bez...

System przeciwpożarowy FR65 – nowość w ofercie firmy Aliplast

System przeciwpożarowy FR65 – nowość w ofercie firmy Aliplast

System FR65 to izolowany termicznie system...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria