| Wyświetleń:1332

Pozytywne oznaki na europejskim rynku rolet

Zainteresowany? Poproś o ofertę!


Zobacz również:

oknoad

3x3 - mnożymy korzyści w pakiecie

Wegoma Polska relacja z WinDoor-tech 2019

Nowa aplikacja AR - Winkhaus

Ekspert Stolarki

Montaż okna na Porothermie


Od roku 2012 europejski rynek rolet wykazywał tendencję spadkową. Aż do roku 2015, kiedy to powoli zaczął się odradzać. W 2015 roku, mimo że całkowita sprzedaż nadal malała (o 0,6%) to sektor zanotował wzrost dochodu (0,2%). Według nowego badania przeprowadzonego przez Interconnection Consulting, do 2018 roku spodziewany jest wzrost sprzedaży o 1,2%. Łączny przychód w całym sektorze w krajach ujętych w badaniu (Niemcy, Francja, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Polska, Włochy) wyniósł 4,9 miliarda euro.

» Hiszpania odnotowała ponowny wzrost w 2015 roku

Rozwój rynkowy rolet jest mocno uzależniony od okien, których sprzedaż spadła w ostatnich latach, ale ustabilizowała się w 2015 roku. W stosunku do wybranych krajów uwidoczniły się wyraźne różnice. W Niemczech sprzedaż okien wzrosła o 1,3%, co miało bezpośredni wpływ na rynek rolet (+1,3% ilościowo). W Austrii rynek okien zanotował spadek sprzedaży rzędu 7,3% ze względu na słabnący sektor budowlany, stąd całkowita wielkość sprzedaży na rynku rolet spadła o 4%. W 2016 roku należy oczekiwać dalszego popytu na okna, natomiast spadnie wskaźnik okien sprzedawanych razem z roletami. – Dzieje się tak, ponieważ systemy żaluzji fasadowych czy zip-screeny notują bardzo szybki wzrost – mówi dr. Stefano Armandi, autor badania. 

Zwiększył się także udział firm remontowych, ponieważ coraz mniej okien połączonych jest z roletami. W 2015 roku udział remontów w wybranych krajach był na poziomie 55,2%. W Austrii ta wartość była jeszcze większa (62%), a w Niemczech 55,8%. Z 42,1% całego rynku rolet to Niemcy zdecydowanie przewodzą stawce. Ze względu na wysoką stopę produktu krajowego brutto (3%), spodziewane jest ożywienie rynku rolet w Hiszpanii. Tam też jeszcze kilka lat temu rynek ponosił bardzo duże straty, choć w 2015 roku w kraju zanotowano dodatni wzrost sprzedaży (+1,9%).

» W Szwajcarii ufają niemal wyłącznie aluminium

Ze względu na swoją długą żywotność, najpopularniejszymi roletami na szwajcarskim rynku pozostają modele aluminiowe. Ze średnim udziałem rynkowym na poziomie 65,2%, aluminiowe rolety zdominowały rolety PVC (25,2%). Poziom zautomatyzowania we wszystkich siedmiu krajach wyniósł łącznie 56,2% i jest o 1,4% większy niż w 2012 roku. Najwyższy poziom zautomatyzowania zanotowano we Francji (70,5%), a najniższy w Polsce (44,6%), czyniąc nasz kraj najmniej zautomatyzowanym.

» Koncentracja rynkowa stosunkowo stabilna

Kryzys w branży osłonowej spowodował, że producenci zmuszeni byli umiędzynarodowić kierunek rozwoju swych przedsiębiorstw. Skorzystały na tym głównie firmy z Europy Wschodniej, a straciły firmy z południa Europy – w szczególności te małe i średnie. Na rynku prefabrykowanych rolet skumulowany udział rynkowy dziesięciu głównych firm w sektorze wyniósł 29%.

źródło: Interconnection Consulting

#rynek rolet, #analiza rynku, #rolety w Europie

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Webinarium ORGADATA: LogiKal – wszystko o czasach produkcyjnych – powtórka

Webinarium ORGADATA: LogiKal – wszystko o czasach produkcyjnych – powtórka

ORGADATA serdecznie zaprasza do udziału w kolejnym...

Efekt MACO EVO – rewolucja w powlekaniu

Efekt MACO EVO – rewolucja w powlekaniu

Ogromna, choć niemal niewidoczna zmiana: od kilku...

Pracownik ALUPLAST debiutuje w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych

Pracownik ALUPLAST debiutuje w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych

Pracownik ALUPLAST, Pan Romek Kiciński, zadebiutował w...

Aluminium w służbie zdrowia – systemy ALUPROF

Aluminium w służbie zdrowia – systemy ALUPROF

W placówkach ochrony zdrowia na co dzień obowiązują...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria