| Wyświetleń:1279

Pozytywne oznaki na europejskim rynku rolet

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Od roku 2012 europejski rynek rolet wykazywał tendencję spadkową. Aż do roku 2015, kiedy to powoli zaczął się odradzać. W 2015 roku, mimo że całkowita sprzedaż nadal malała (o 0,6%) to sektor zanotował wzrost dochodu (0,2%). Według nowego badania przeprowadzonego przez Interconnection Consulting, do 2018 roku spodziewany jest wzrost sprzedaży o 1,2%. Łączny przychód w całym sektorze w krajach ujętych w badaniu (Niemcy, Francja, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Polska, Włochy) wyniósł 4,9 miliarda euro.

» Hiszpania odnotowała ponowny wzrost w 2015 roku

Rozwój rynkowy rolet jest mocno uzależniony od okien, których sprzedaż spadła w ostatnich latach, ale ustabilizowała się w 2015 roku. W stosunku do wybranych krajów uwidoczniły się wyraźne różnice. W Niemczech sprzedaż okien wzrosła o 1,3%, co miało bezpośredni wpływ na rynek rolet (+1,3% ilościowo). W Austrii rynek okien zanotował spadek sprzedaży rzędu 7,3% ze względu na słabnący sektor budowlany, stąd całkowita wielkość sprzedaży na rynku rolet spadła o 4%. W 2016 roku należy oczekiwać dalszego popytu na okna, natomiast spadnie wskaźnik okien sprzedawanych razem z roletami. – Dzieje się tak, ponieważ systemy żaluzji fasadowych czy zip-screeny notują bardzo szybki wzrost – mówi dr. Stefano Armandi, autor badania. 

Zwiększył się także udział firm remontowych, ponieważ coraz mniej okien połączonych jest z roletami. W 2015 roku udział remontów w wybranych krajach był na poziomie 55,2%. W Austrii ta wartość była jeszcze większa (62%), a w Niemczech 55,8%. Z 42,1% całego rynku rolet to Niemcy zdecydowanie przewodzą stawce. Ze względu na wysoką stopę produktu krajowego brutto (3%), spodziewane jest ożywienie rynku rolet w Hiszpanii. Tam też jeszcze kilka lat temu rynek ponosił bardzo duże straty, choć w 2015 roku w kraju zanotowano dodatni wzrost sprzedaży (+1,9%).

» W Szwajcarii ufają niemal wyłącznie aluminium

Ze względu na swoją długą żywotność, najpopularniejszymi roletami na szwajcarskim rynku pozostają modele aluminiowe. Ze średnim udziałem rynkowym na poziomie 65,2%, aluminiowe rolety zdominowały rolety PVC (25,2%). Poziom zautomatyzowania we wszystkich siedmiu krajach wyniósł łącznie 56,2% i jest o 1,4% większy niż w 2012 roku. Najwyższy poziom zautomatyzowania zanotowano we Francji (70,5%), a najniższy w Polsce (44,6%), czyniąc nasz kraj najmniej zautomatyzowanym.

» Koncentracja rynkowa stosunkowo stabilna

Kryzys w branży osłonowej spowodował, że producenci zmuszeni byli umiędzynarodowić kierunek rozwoju swych przedsiębiorstw. Skorzystały na tym głównie firmy z Europy Wschodniej, a straciły firmy z południa Europy – w szczególności te małe i średnie. Na rynku prefabrykowanych rolet skumulowany udział rynkowy dziesięciu głównych firm w sektorze wyniósł 29%.

źródło: Interconnection Consulting

#rynek rolet, #analiza rynku, #rolety w Europie

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Eksport okien i drzwi do Kanady łatwiejszy i tańszy

Eksport okien i drzwi do Kanady łatwiejszy i tańszy

Kompetencje techniczne i gotowość do wykonywania badań...

Konkurs Winkhaus pn. Bezpieczne Okno zakończony

Konkurs Winkhaus pn. Bezpieczne Okno zakończony

Z końcem grudnia zakończył się konkurs Bezpieczne...

Przesuwne drzwi tarasowe Aluplast SMART-SLIDE ze Złotym Medalem targów Budma 2020

Przesuwne drzwi tarasowe Aluplast SMART-SLIDE ze Złotym Medalem targów Budma 2020

Drzwi przesuwne SMART-SLIDE to najnowsze rozwiązanie w...

Nowa dywizja Roto Professional Service rośnie w siłę

Nowa dywizja Roto Professional Service rośnie w siłę

Roto pozytywnie ocenia 2019, jako rok fundamentów i...

BKS – marka, która znaczy więcej

BKS – marka, która znaczy więcej

Adidasy, aspiryna czy pampersy to przykłady nazw,...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria