| Wyświetleń:1683

Europejski rynek okien ma wzrosnąć drugi raz z rzędu

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wschodnioeuropejski rynek okien wraca na właściwą drogę.

fot. Interconnection Consulting

Wschodnioeuropejski rynek okien wraca na właściwą drogę.


Rynek okien w Europie Zachodniej szacuje się na 17 miliardów euro.

fot. Interconnection Consulting

Rynek okien w Europie Zachodniej szacuje się na 17 miliardów euro.

W 2016 roku europejski rynek okien ma wzrosnąć po raz drugi z rzędu. Według Interconnection Consulting wskaźnik wzrostu we Wschodniej Europie poszedł w górę bardziej dynamicznie niż w Europie Zachodniej (3,6% w stosunku do 1,8%). 
Kontynuowany jest trend przenoszenia produkcji z Europy Zachodniej do Europy Wschodniej, podobnie jak trend produkcji okien z PVC. Prognozuje się, że do 2019 roku całkowity europejski wzrost wyniesie rocznie średnio 2,6% ilościowo. Poniżej szczegółowe dane, które zaprezentował Interconnection Consulting.

» Stabilizacja do 75% sprzed kryzysu

W 2016 roku zostanie sprzedanych w Europie 69,7 milionów sztuk okien o wartości rynkowej 18,7 miliardów euro. Rynek wzrasta po raz drugi z rzędu, jednakże, porównując go z 93,2 milionami sprzedanych okien w 2007 roku, trudno mówić o typowej stabilizacji rynku. 82,1% wszystkich produkowanych okien trafia na zachód od Granicy na Odrze i Nysie. We Wschodniej Europie, która obejmuje kraje Wyszehradzkie, a także Rumunię, Bułgarię i dawną Jugosławię, to Polska stanowi największy rynek (46,1% ilościowo). 

» Produkcja przechodzi na wschód

Podczas gdy większość okien nadal jest montowana w Europie Zachodniej, to postęp produkcji okien przenoszony jest na wschód Europy. Polska eksportuje obecnie około 50% swojej produkcji okien. Rumunia również powoli staje głównym eksporterem okien. Podczas gdy popyt wzrasta, producenci okien z zachodu ciągle poddawani są presji cenowej konkurencji z Europy Wschodniej. Każdy firma, która nie jest w stanie uczynić produkcji bardziej opłacalnej, np. poprzez przeniesienie jej do krajów mniej zamożnych lub akwizycję podmiotu produkcyjnego w takim kraju, poddaje się i skupia na montażu okien. W rezultacie łańcuch wartości zyskuje dodatkowego uczestnika zajmującego się pośrednią formą sprzedaży.

» Plastik ciągle w modzie

Trwa trend produkcji okien plastikowych. 46,6% wszystkich okien wykonywanych jest obecnie właśnie z tworzywa sztucznego. Okna plastikowe są z jednej strony tanie (zwłaszcza te pochodzące z Europy Wschodniej), a z drugiej strony dostępne aktualnie w wielu kolorach, co sprawia, że są bardziej atrakcyjne dla klientów końcowych. Zakłada się, że co trzecie okno plastikowe produkowane jest dziś w kolorze. Dodatkowo swoją wartość rynkową w ostatnich latach zwiększyły okna drewniano-aluminiowe, ale ich popularność jest ograniczona do rynków skandynawskich i regionu Niemcy-Austria-Szwajcaria.

» Zahamowany wzrost w kolejnych latach

Średni wzrost w najbliższych trzech latach na europejskim rynku okien ukształtuje się na poziomie 2,6% objętościowo w skali roku. Oznacza to, że w roku 2019 zostanie sprzedanych ponad 75 milionów okien. Biorąc pod uwagę różne kryzysy w Europie, jest to zjawisko pozytywne, jednakże w tym samym czasie branża musi zaakceptować fakt, że będzie musiała działać na rynku, który zmniejszył się o 25% w stosunku do wcześniejszego rozmiaru. 

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!