| Wyświetleń:1333

Umocnił się światowy rynek maszyn do produkcji stolarki otworowej

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Rynek maszyn do okien osiągnie wartość miliarda euro.

fot. Interconnection Consulting

Rynek maszyn do okien osiągnie wartość miliarda euro.


Centra do obróbki profili stanowią największe źródło dochodów.

fot. Interconnection Consulting

Centra do obróbki profili stanowią największe źródło dochodów.

Światowy rynek maszyn do produkcji stolarki PVC, aluminiowej i stalowej wzrósł o 2,1% w 2016 roku i osiągnął wielkość rynkową ponad miliarda euro. Według Interconnection Consulting, europejscy dostawcy posiadają udział w globalnym rynku wspomnianych maszyn rzędu 43,9%, a USA z Kanadą – 30%. Rok 2016 obfitował także w wiele połączeń przedsiębiorstw.


» Co piąte euro zostanie wydane w Centralnej i Wschodniej Europie

Światowy rynek maszyn do produkcji okien PVC, stalowych i aluminiowych wzrósł o 2,1% w 2016 roku i osiągnął wielkość rynkową ponad miliarda euro. Powodem wzrostu jest stabilizacja europejskiego rynku stolarki, który odnotował wzrost po raz drugi z rzędu od 2008 roku. Stabilna sytuacja rynkowa daje producentom stolarki większą pewność i zachęca do odważniejszego inwestowania w maszyny. Do najszybciej rozwijających się rynków należą Niemcy, Austria i Szwajcaria oraz Wschodnia Europa, gdzie przewiduje się wzrost o 5,3% każdego roku, i których wartość sięga 20,2% udziału w światowym rynku. Ujemne stopy wzrostu odnotowuje się w Południowej Europie, na Bliskim Wschodzie i w krajach byłej Wspólnoty Niepodległych Państw.

» Pieniądze lokowane w centrach obróbczych

Największą grupą produktową są centra do obróbki profili. Praktycznie co drugie euro wydawane jest w tym sektorze. 25,4% przypada na sprzedaż w pełni zautomatyzowanych maszyn przelotowych. Maszyny do cięcia stanowią drugą największą grupę produktową, których udział rynkowy stanowi 18,2%. Interesująco prezentuje się także segment maszyn do zgrzewania. Regionalny udział w rynku tej grupy produktów zwiększa się wraz ze wzrostem produkcji stolarki PVC. Zgrzewarki trafiają najczęściej na obszar Wspólnoty Niepodległych Państw (25,4% udziału w światowej sprzedaży). 

» Niemiecko-włoska fuzja stworzyła znaczącą kategorię ciężką

Niemiecka firma Elumatec została przejęta na początku roku przez włoską Grupę CIFIN (dowiedz się więcej). Miesiąc później, w lutym 2016 roku, Rotox przejął niemieckiego konkurenta, firmę AFS Federhenn (dowiedz się więcej). Według Dennisa Rauen, autora badania, obydwie inwestycje obrazują przeciągającą się trudną sytuację rynkową. Branża charakteryzuje się wyraźną obecnością firm z Niemiec i Włoch. Ze wszystkich 56 firm ujętych w badaniu, 20 z nich pochodzi właśnie z tych dwóch krajów. Dodatkowo ich udział rynkowy stanowi 51,7%. Również tureckie firmy są silnie reprezentowane na rynku, ale działają w segmentach produktów nieautomatycznych i w mniejszym stopniu reprezentują rynki z niskimi kosztami pracy.

» Europejczycy ze wschodu zależą od europejskiej polityki regionalnej

W okresie objętym prognozą (2015-2019), rynek wzrośnie średnio o 2,1% w ciągu roku. Należy też dodać, że rozwój w Europie Wschodniej jest bardzo zróżnicowany. Biorąc pod uwagę fakt, że inwestycje producentów stolarki w tej części Europy są w ostatnich latach mocno uzależnione od dotacji, należy uzbroić się w cierpliwość, aby zobaczyć jak dofinansowania wpłyną na rozwój europejskiej polityki regionalnej. Jest to niezwykle ważne dla stałego wzrostu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii (przewidywany wzrost o 3,3%), a także w USA i Kanadzie (przewidywany wzrost o 2,8%).
#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!