| Wyświetleń:1100

Świetlana przyszłość drzwi automatycznych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Rynek systemów drzwi automatycznych nieznacznie zwiększył się w Europie w ostatnim roku. Wzrost obrotu i sprzedaży wyniósł 1,8% w 2016 roku i był znacząco wyższy niż w poprzednich latach. Trend ten będzie kontynuowany w nadchodzących latach. Według badania przeprowadzonego przez specjalistów z Interconnection Consulting przewidywany jest średni roczny wzrost o 3% do 2019 roku.


» Drzwi przesuwne niekwestionowanym liderem

Największą grupą produktów we wszystkich analizowanych krajach stanowią automatyczne drzwi przesuwne przy udziale rynkowym wynoszącym 46,8%. Drugą największą grupę stanowią drzwi składane z udziałem wynoszącym 31,2%. W następnych kilku latach te dwie grupy produktów wygenerują nieproporcjonalny wzrost i dzięki temu zwiększą swoje udziały w rynku. Drzwi wahadłowe i teleskopowe są daleko z tyłu, z udziałem wynoszącym odpowiednio 7,3% i 7%.

» Wielka Brytania i Polska ożywiają rynek


Prawie wszystkim analizowanym krajów udało się uzyskać minimalny wzrost w ubiegłym roku. Jedynie Włochy czekają na długo oczekiwany boom w budownictwie, który przyczyni się do większego dynamizmu przemysłu budowlanego. Stanie się to już w 2017 roku. Interconnection przewiduje duży wzrost (+4,9%) dla Włoszech po raz pierwszy po wieloletniej tendencji spadkowej.

Motorami wzrostu europejskiego rynku w zeszłym roku były natomiast Polska i Wielka Brytania. Polska uzyskała wzrost sprzedaży wynoszący 4,4% w 2016 roku. Łącznie 11,414 drzwi automatycznych zostało sprzedanych w zeszłym roku, z czego 59,4% stanowiły drzwi przesuwne. Brytyjskie wyniki sprzedaży w porównaniu do polskich były mniej więcej trzy razy większe, a wzrost osiągnął 3,7%. Pomimo politycznych i ekonomicznych niepewności spowodowanych Brexitem, przewiduje się dalszy szybki wzrost tego sektora. W ubiegłym roku, po okresie tendencji zniżkowej, Francja odnotowała mały wzrost (+1,2 w wartości). Prognozuje się dalszy umiarkowany wzrost (pomiędzy 1 a 2%) w kolejnych latach.

» Umiarkowany wzrost dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii


Dzięki wielkości rynkowej opiewającej się na 176,5 milionów euro, niemiecki rynek jest zdecydowanie największym rynkiem automatyki drzwiowej. W ubiegłym roku, niemiecki rynek rozwijał się umiarkowanie (+1,5%), a prognozy na kolejne lata zakładają jeszcze większe zyski. Austriacki rynek popadł w zastój w ostatnich latach (sprzedaż w 2016 roku na poziomie +0,3%). Konsolidacja rynku doprowadziła ponadto do spadku średnich cen w ostatnich latach. W przyszłym roku branża ma odnotować znaczący wzrost. Rynek drzwi automatycznych w Szwajcarii jest prawie o 10% większy niż ten w Austrii. W ubiegłym roku sprzedaż wzrosła o 2,7% i szwajcarski rynek drzwi automatycznych utrzyma swój wysoki poziom w przyszłości. 

» Duża różnica w koncentracji rynku


Tak jak w innych sektorach, następuje tendencja idąca w kierunku ciągle rosnącej koncentracji rynku w sektorze drzwi automatycznych. Udziały 10 największych firm są najniższe w W Wielkiej Brytanii (83,4%), a najwyższe we Francji (93,2%). Największe europejskie firmy związane z drzwiami automatycznymi to Assa Abloy, Geze, Dormakaba, Record i Gilgen.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!