DLH - egzotyczne drewno i Grenlandia

Zainteresowany? Poproś o ofertę!


Wyspecjalizowana kadra, jasne widzenie celu oraz pasja pracy to fundamenty sukcesu DLH, które widać z zewnątrz, ale my chcieliśmy wiedzieć więcej. Z Jerzym Karpińskim, Dyrektorem Generalnym DLH Polska, rozmawia redaktor Adam Mścichowski.

Na czym polega sukces firmy DLH ?

Hm… Może najpierw powiem kilka słów na temat historii koncernu. DLH to prawie 100 lat tradycji. Powstała w Danii w 1908 roku jako niewielka lokalna firma zajmująca się obrotem tarcicy skandynawskiej. Dopiero w latach czterdziestych , po zakończeniu II Wojny Światowej, firma zdecydowała się na wyjście poza rynek lokalny. Pierwsze swoje kroki DLH skierowało w stronę Afryki, skąd zaczęła importować drewno egzotyczne. Do dziś funkcjonują tam biura zakupu firmy i właśnie tam rozpoczęła się przygoda firmy z „egzotyką”. Od tamtego czasu firma bardzo poszerzyła swoje działania i w tej chwili kupuje i sprzedaje drewno prawie na całym świecie. Nawet na Grenlandii znajduje się mały sklepik firmowy. Generalnie firma znajduje się tam gdzie występuje duża podaż i popyt drewna egzotycznego.

Wysoka jakość produktów i świadczonych usług osiągana jest dzięki wyspecjalizowanej kadrze kontrolującej od samego początku, aż do końca cały proces zakupu bądź sprzedaży drewna. Nie ma mowy o żadnej wpadce. Podczas zakupu drewna odpowiednio przeszkoleni pracownicy firmy badają właściwości drewna tak, aby spełniły odpowiednie wymogi. Specjaliści na miejscu sprawdzają jakość produktu. Jest to bardzo ważny element w strategii firmy. Dziś firma DLH zatrudnia na świecie 1600 osób a obroty sięgają 600 ml € roczne, jak na branżę drzewną to bardzo dużo. Jesteśmy dynamiczną, elastyczną i szybko reagującą na potrzeby rynku firmą.

Jaka jest pozycja firmy DLH na rynku europejskim?


Firm z branży drewnianej działających w Europie jest bardzo dużo, natomiast firm o takiej działalności jak my bardzo mało. Jesteśmy, importerem, exporterem, dystrybutorem i producentem. Jesteśmy w każdej z tej branż obecni. Wielozadaniowość. Jednym słowem pozycja DLH jest bardzo silna i stabilna.

Jaki jest wkład firmy na rynku polskim w sektorze stolarki budowlanej?

Sektor okien i drzwi jest najpoważniejszym tematem, jakim się zajmujemy. Klejonka z drewna egzotycznego przez długi czas wydawała mi się bardzo egzotycznym tematem. Patrzyłem na to trochę z dystansem. Po jakimś czasie jednak dojrzeliśmy do tego pomysłu i okazało się, że Polska jest gigantycznym rynkiem zbytu tego typu drewna. Na dzień dzisiejszy kantówka tzw. mahoniowa – różne odmiany – stanowi 50 % obrotu firmy, czyli około 45 mln PLN. Pozostała cześć obrotu firmy to podłogi z egzotycznych gatunków drzew, tarcica, drewno tarasowe, meble ogrodowe, drzwi. To, czym się wyróżniamy to specjalizacja w gatunkach drzew egzotycznych. Trzeba też dodać, że rynek polski jest bardzo trudny do rozwoju tego typu produktów, średni poziom siły nabywczej wciąż mocno odbiega od średniej Unii Europejskiej a mimo to w 2001 roku nasz oddział w Polsce zdobył miano najzyskowniejszego oddziału w całej grupie pozostawiając w pokonanym polu tak zasobne rynki jak francuski, brytyjski czy belgijski i od tego czasu pewnie utrzymujemy się w pierwszej trójce

Czytelnicy Oknonetu z pewnością chcieliby poznać Pana historię. Czy może Pan opowiedzieć coś o sobie?

Moja historia zawodowa jest bardzo krótka. Właściwie można ją podzielić na dwa etapy. Pierwszy to praca w Centrali Handlu Zagranicznego PAGET w latach 1985-90. Za największy sukces podczas pracy w tej firmie uważam, dojście do stanowiska kierownika działu exportu wyrobów drzewnych. W bardzo młodym wieku zarządzałem zespołem 20 ludzi. Był to czas, kiedy firma stawiała na młodą kadrę, która mogła decydować o działaniach firmy i podejmować ważne decyzje. Początek lat 90-tych przyniósł nam demokrację i wolny rynek. Zacząłem się bliżej przyglądać rynkowi zachodniemu. Wybór padł na bardzo znaną w przemyśle drzewnym firmę skandynawską DLH. Od 15-stu lat, aż do dziś, niezmiennie na różnych stanowiskach jestem związany z tą firmą. Wielorakość zadań oraz wciąż nowe wyzwania pozwalają mi wyobrazić sobie następne piętnaście lat w tej firmie. Tematów i pomysłów wciąż mi nie brakuje.

Czy miał Pan jakieś obawy związane z rynkiem polskim decydując się na współpracę z firmą DLH ?

Na początku pracy w DLH, byłem odpowiedzialny za export. Rynek polski w tamtych czasach w branży drzewnej miał się dobrze, miałem doświadczenie i odpowiednią wiedzę, więc nie bałem się i nie miałem żadnych obaw związanych z pracą jak również przyszłością. Podjęcie współpracy z DLH było słuszną decyzją i od początku do końca w pełni przemyślaną. Na początku, polski oddział DLH był bardzo małą firmą. Pracowało w niej zaledwie pięć osób. Przez 15 lat, wiele się zmieniło. Jesteśmy teraz bardzo dużą i znaczącą firmą na rodzimym rynku.

Czego by Pan sobie życzył, jeśli chodzi o przyszłość firmy w Polsce?


Chcielibyśmy, aby do dwóch wiodących produktów, jakimi są kantówka klejona oraz podłogi dołączyły co najmniej jeszcze trzy grupy produktowe. Produktów o tym samym rozmiarze rynkowym, o tej samej wartości i żeby te dwie pierwsze nie straciły na wartości i znaczeniu dla firmy. Mam pewne plany, których na razie nie chciałbym zdradzać. Nie będzie to łatwe, ponieważ oferta i konkurencja jest na rynku bardzo duża, nie będzie to proste, ale jestem optymistą

Dziękuję za rozmowę.

Reklama
#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Automatyka domowa stanie się inteligentna – FIBARO i NICE połączyły siły

Automatyka domowa stanie się inteligentna – FIBARO i NICE połączyły siły

Grupa Nice, światowy lider w dziedzinie automatyki dla...

Branża budowlana a mikrobiologia techniczna

Branża budowlana a mikrobiologia techniczna

Zainteresowani tym, jakie usługi laboratorium M&R LAB...

Napęd łańcuchowy KS4 ze świadectwem dopuszczenia CNBOP

Napęd łańcuchowy KS4 ze świadectwem dopuszczenia CNBOP

FUMARO z Gdańska wprowadza na polski rynek nowy...

Zabezpieczanie okien i drzwi płynną folią

Zabezpieczanie okien i drzwi płynną folią

Czy mieli Państwo problemy z uszkodzonymi drzwiami i...

Veka Softline 76 – nowy profil w ofercie ABM Jędraszek

Veka Softline 76 – nowy profil w ofercie ABM Jędraszek

ABM Jędraszek wprowadził do oferty profil Veka...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria