Inteligentny dom nie musi być drogi? Nowe rozwiązania na polskim rynku

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

System inteligentnego domu Altlight działa w oparciu o interfejsy radiowe Bluetooth oraz Thread.

fot. Altlight

System inteligentnego domu Altlight działa w oparciu o interfejsy radiowe Bluetooth oraz Thread.


System do zarządzania inteligentnym domem – bez kosztownych centralek, wykorzystujący Bluetooth i mierzący poziom zużycia prądu? Nad nowym rozwiązaniem pracuje krakowska firma Altlight, która w trzecim kwartale tego roku zaprezentuje swoje pierwsze urządzenia. „Naszym celem jest ułatwienie codziennego życia” – zapewnia Kamil Sumera, pomysłodawca projektu.


Idea rozwiązań Altlight zrodziła się na początku 2017 roku. Twórcy systemu zauważyli lukę w automatyzacji zarządzania inteligentnymi domami. W ich opinii dostępne produkty nie łączyły w sobie wszystkich pożądanych przez konsumentów cech: prostoty działania, dobrej jakości, przystępnej ceny, łatwej kontroli rachunków i urządzeń. 

Postanowiliśmy stworzyć coś, co spełniałoby wszystkie te wytyczne. Za cel postawiliśmy sobie ułatwienie codziennego życia dzięki zastosowaniu zaawansowanej, ale prostej w obsłudze technologii. Przez ostatni rok dążyliśmy do realizacji tego pomysłu i mamy nadzieję, że nasza propozycja zmieni myślenie konsumentów i ich – często pełne niepewności i strachu – podejście do inteligentnych domów – mówi Kamil Sumera, CEO Altlight.


System inteligentnego domu Altlight działa w oparciu o interfejsy radiowe Bluetooth oraz Thread. Co istotne, nie wymaga rozbudowanych centralek, które zazwyczaj pochłaniają znaczną część budżetu przeznaczonego na domową automatykę. Zamiast z nich, nowa technologia korzysta z telefonów lub tabletów.

Stworzyliśmy system, który ma wiele wygodnych opcji i jest naprawdę prosty w obsłudze. Wiemy, że tego oczekują ludzie, którzy chcą mieć w domach czy biurach inteligentne urządzenia, ale nie mają ochoty jednocześnie stawać się technologicznymi ekspertami. Domowa automatyka musi być intuicyjna, działać niezauważanie, a do tego przynosić nie koszty, a oszczędności – dodaje Kamil Sumera. 


Projekt Altlight przez ostatnie miesiące rozwijany był w agencji Summer Agency, która specjalizuje się w projektowaniu inteligentnych urządzeń. Na jej czele stoi Kamil Sumera, który od 2012 roku zrządza projektami technologicznymi z zakresu m.in. druku 3D, medycyny czy Internet of Things. Jest też współzałożycielem spółek Clinic Development czy First 11.

Jego najnowszy projekt wpisuje się w aktualne trendy rynkowe. Według IDC wydatki konsumentów na urządzenia Internetu Rzeczy wyniosą w 2018 roku 62 mld dolarów. Potencjał rynku dostrzegają także inwestorzy – w spółkę Altlight niedawno zainwestował krakowski fundusz INNOventure.

Automatyka domowa szybko się rozwija i w najbliższym czasie się to nie zmieni. Ale to niejedyny powód naszego zainteresowania firmą Altlight – mówi Marcin Bielówka, partner zarządzający w INNOventure. – Przekonał nas nie tylko sam perspektywiczny rynek, ale podejście do urządzeń tworzonych przez tę spółkę, a właściwie nie do urządzeń, a do ich użytkowników. Wszystkie dotychczasowe rozwiązania wprowadzające inteligencję do domowej automatyki w praktyce okazują się odpowiednie jedynie dla zdeterminowanych technologicznych geeków, a zrażają do siebie przeciętnego posiadacza smartfona. Tu jest inaczej – tak jak w Apple, które z komputerów zrobiło urządzenia dla zwykłych ludzi.


Część pieniędzy z inwestycji INNOventure została wykorzystana już na wyposażenie laboratorium oraz na prace projektowe nad urządzeniami. Dzięki nim Altlight jest dziś gotowy, aby pokazać rezultat kilkumiesięcznych prac i przedstawić pilot produkcji. Kolejne wersje urządzeń powstaną w trzecim kwartale 2018 roku.

#smart_home, #inteligentne_budynki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Nowa wersja aplikacji Argo

Nowa wersja aplikacji Argo

W serwisach App Store i Google Play pojawiła się do...

GEALAN o rozwoju technologii wklejania szyby STV®

GEALAN o rozwoju technologii wklejania szyby STV®

Zapraszamy Państwa do wywiadu z Panem Markiem Skrzypkiem...

Webinarium Winkhaus: HOPPE Dobra Klamka – nowe rozwiązania i innowacje

Webinarium Winkhaus: HOPPE Dobra Klamka – nowe rozwiązania i innowacje

Winkhaus powraca do idei webinariów poświęconych nowym...

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla branży stolarki budowlanej

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla branży stolarki budowlanej

8 maja br. kilku reprezentantów branży stolarki...

Będą rozmawiać o tworzywach sztucznych

Będą rozmawiać o tworzywach sztucznych

Już 14 maja w Warszawie odbędzie się konferencja...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria