| Wyświetleń:445

Comarch – 25 lat doświadczenia we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań IT

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Kampus Comarch w Krakowie

fot. Comarch

Kampus Comarch w Krakowie


Zbigniew Rymarczyk, Wiceprezes Zarządu Comarch

fot. Comarch

Zbigniew Rymarczyk, Wiceprezes Zarządu Comarch

Kampus Comarch w Krakowie

fot. Comarch

Kampus Comarch w Krakowie

Kampus Comarch w Krakowie

fot. Comarch

Kampus Comarch w Krakowie

Kampus Comarch w Krakowie

fot. Comarch

Kampus Comarch w Krakowie

Kampus Comarch w Krakowie

fot. Comarch

Kampus Comarch w Krakowie

Kampus Comarch w Krakowie

fot. Comarch

Kampus Comarch w Krakowie

Comarch jest jedną z największych polskich spółek informatycznych. Ma 25 lat doświadczenia na rynku we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań IT w największych polskich i światowych przedsiębiorstwach. Zaprosiliśmy do rozmowy Zbigniewa Rymarczyka, Wiceprezesa Zarządu Comarch.


Czym się zajmujecie, co tworzycie? 

Od 25 lat pomagamy klientom największych polskich i światowych marek w osiąganiu większej rentowności poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań IT w najważniejszych branżach: telekomunikacji, finansach, bankowości i ubezpieczeniach, handlu i usługach, infrastrukturze IT, administracji publicznej, przemyśle, służbie zdrowia, a także w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Zrealizowaliśmy kilkadziesiąt tysięcy projektów w ponad 60 krajach. Zajmujemy wysokie pozycje w rankingach analityków IT m.in.: Gartnera, Truffle 100, TOP 200 „Computerworld”, IDC, Polskiej Akademii Nauk, EU Industrial R&D Investment Scoreboard. 

W Polsce Comarch ma bardzo silną pozycję wśród dostawców systemów do zarządzania przedsiębiorstwem. Jest liderem sprzedaży rozwiązań ERP do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz największym polskim producentem tego typu rozwiązań. Systemy Comarch ERP zostały sprawdzone już przez ponad 100 tys. małych, średnich i dużych firm.

Co wyróżnia Comarch na tle konkurencji?

Największym atutem Comarch jest to, że jako jedyny producent w Polsce i jeden z nielicznych w Europie, ma w swojej ofercie wszystkie elementy składające się na kompletny system do zarządzania przedsiębiorstwem. Takie rozwiązanie będzie ze sobą idealnie współgrało i się uzupełniało, np. bez konieczności przelogowywania się, korzystania z kilku dostawców usług czy różnych programów. System ERP organizuje w przedsiębiorstwie procesy związane z księgowością, produkcją, obsługą magazynów i logistyką a także wspiera handlowców oraz usprawnia sprzedaż zarówno w kanale tradycyjnym, jak i w Internecie. 

Dodatkowym atutem jednego spójnego systemu jest możliwość szybkiej aktualizacji, co usprawnia pracę całego przedsiębiorstwa. Aktualizacje obejmują również zmiany w przepisach podatkowych, które w polskim prawie pojawiają się bardzo często. Systemy Comarch ERP są zawsze zgodne z obowiązującym prawem, a użytkownicy rozwiązań chmurowych nie muszą kupować za ekstra opłatą dodatkowych modułów ani funkcji. Od lat mamy politykę udostępniania funkcjonalności związanych ze zmianami w przepisach prawnych klientom, którzy posiadają nasz system na gwarancji lub korzystają z rozwiązań w chmurze, bezpłatnie. 

Jak wyglądały początki firmy Comarch?

Comarch powstał w 1993 roku i na początku działalności był skupiony na sprzedaży i obsłudze systemów dla dużych organizacji. Mimo że posiadał w swoim portfolio oprogramowanie ERP Egeria, to dopiero początek XXI wieku był punktem zwrotnym w ofercie rozwiązań klasy ERP. Przejecie krakowskiej spółki CDN – producenta systemów ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw, pozwoliło Comarchowi rozbudować kompetencje ERP. 

Z kim chcecie współpracować, do kogo chcecie dotrzeć?

Informatyka coraz głębiej wnika w tkankę społeczną i staje się nieodzownym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Z systemów informatycznych korzystają dosłownie wszyscy, począwszy od dużych firm aż po jednoosobowe działalności, niemal z każdej branży: budowlanej, produkcyjnej, transportowej czy handlowej. I właśnie dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy oczekują wymiernych korzyści w postaci redukcji kosztów i wzrostu przychodów, mamy gotowe rozwiązania. Jako dowód przytoczę przykład jednego z naszych klientów, który zajmuje się wynajmowaniem maszyn, inwestycja w system ERP zwróciła się już po kilkunastu miesiącach. Odpowiednio przygotowane raporty analizujące zużycie paliwa pozwoliły wykryć kradzieże paliwa przez ich operatorów. W przeciętnej firmie koszt paliwa jest stosunkowo niewielki, ale koszt 1 baku paliwa w kombajnie to ok 4 tys. zł i jest to bardzo duży składnik kosztowy w tej firmie.  

Jakie było wasze największe zwycięstwo, najgorsza porażka – jakie były tego przyczyny i skutki?

Comarch  prowadzi działalności od 25 lat i przez ten okres firma odniosła liczne sukcesy, ale również dotkliwe porażki, z których wyciągaliśmy cenne lekcje na przyszłość. W końcu biznes to w dużej mierze realne niepowodzenia, ale na wyzwania trzeba odpowiadać twardo i zdecydowanie. Ciężka praca i wytrwałość w dążeniu do celu, które od zawsze były domeną ludzi pracujących w Comarch, przynosiły pomyślne efekty. Dla niektórych były to podpisane kontrakty, dla innych sukcesy wdrożeniowe, a dla wszystkich nowe doświadczenia, zdobyta wiedza i kolejne umiejętności.

Jak Wam minął 2017 rok, co ciekawego się wydarzyło? 

Ubiegły rok w historii Comarch zapisze się jako czas zakończenia intensywnego programu inwestycji strukturalnych z lat 2016-2017. Do użytku został oddany budynek biurowy SSE7 w Krakowie oraz centrum przetwarzania danych we francuskiej miejscowości Lille. Natomiast dla dywizji ERP rok 2017 to start strategii „Plan 7500”, który zakłada osiągnięcie przychodów na poziomie 500 mln zł w ciągu siedmiu lat, utrzymując dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Strategia opiera się na trzech filarach: rozwój produktów, działalność międzynarodowa oraz inwestycje w rozwiązania cloudowe. 

Dodatkowo organizowaliśmy szereg szkoleń i konferencji. Regularnie przygotowujemy dla klientów, obecnych i potencjalnych, bezpłatne webinary, podczas których mogą dowiedzieć się o planowanych przez ministerstwo finansów zmianach w przepisach podatkowych. W ten sposób dostarczamy przedsiębiorcom specjalistyczną wiedzę i podpowiadamy, jak powinni przygotować się do nadchodzących zmian. Tak robiliśmy w przypadku uruchomienia Jednolitego Pliku Kontrolnego, split payment czy wejścia w życie RODO. 

Natomiast podczas konferencji prezentujemy uczestnikom nowości w systemach Comarch, a także prezentujemy trendy w poszczególnych branżach. Uczestnicy mogą się dowiedzieć, jak usprawnić proces produkcji czy też zwiększyć sprzedaż albo zoptymalizować wydatki. Do udziału w dyskusji zapraszamy również klientów, którzy prezentują korzyści, jakie dają systemy ERP. Podczas ostatnich konferencji zaprezentowaliśmy wdrożenia m.in. w sieci Obag Store, firmie produkcyjnej Promet czy też Verona Products Professional. Poza tym cały rok intensywnie pracujemy nad rozwojem systemów ERP, tak aby były dostosowane do potrzeb rynku.

Czy rok 2018 będzie równie interesujący?

Bez wątpienia. W 2018 roku Comarch świętuje jubileusz 25-lecia. Z tej okazji zaplanowanych jest szereg uroczystości i wydarzeń, których uczestnikami będą zarówno klienci oraz partnerzy biznesowi, jak i pracownicy. W sektorze ERP skupimy się na rozwoju produktów i narzędzi analitycznych wbudowanych do systemów. Przymierzamy się do dużego kroku: automatyzacji procesów klientów na bazie analizy Big Data i machine learning.

Jakieś wskazówki dla zastanawiających się, czy warto w ich przedsiębiorstwach wdrażać system ERP?

Aby osiągnąć zamierzone efekty, wdrożenie systemu ERP musi być odpowiednio przygotowane, a stosowany produkt odpowiadać na potrzeby firmy. Dlatego przedsiębiorca, który planuje zakup rozwiązania IT, w pierwszej kolejności powinien przeprowadzić audyt wśród pracowników z pytaniem: jakie funkcje, ich zdaniem, powinien spełniać system ERP. To już połowa sukcesu. Następny krok to wybór dostawcy. Polski rynek ERP jest już dojrzały i rozwinięty, jest miejscem mocnej konkurencji. Dostawcy rywalizują ze sobą głównie proponowaną ceną wdrażanego rozwiązania. To zrozumiałe, ale trzeba zwrócić uwagę na stosunek jakości do ceny oraz na zakres funkcjonalności, które oferuje dostawca. Równie istotny jest zakres oferowanych produktów oraz usług. Stabilny i solidny dostawca wyróżnia się od konkurencji tym, że na bieżąco dostosowuje oprogramowania księgowe do zmian w przepisach prawnych, dzięki czemu są zawsze aktualne. To daje użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa. 

Warto również zwrócić uwagę na potencjał produktów. W danym momencie przedsiębiorca wie, czego potrzebuje, ale wraz z rozwojem firmy będzie potrzebował coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Szerokie portfolio produktów od jednego dostawcy ułatwi w przyszłości kolejne wdrożenia i da gwarancje sprawnej integracji kilku systemów. Dodatkowo przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę, czy dostawca oferuje również usługi w modelu chmurowym. Dobry dostawca systemu ERP nie powinien się ograniczać wyłącznie do zaspokajania potrzeb zgłoszonych przez firmę czy rozwiązywania zidentyfikowanych problemów, ale proponować dodatkowe rozwiązania, które pozwolą uzyskać większe korzyści z systemu ERP w przyszłości. 

#software, #zarzadzanie_przedsiebiorstwem, #ERP, #comarch

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Czarna elegancja – nowe akcesoria i aplikacje do wypełnień drzwiowych Perito

Czarna elegancja – nowe akcesoria i aplikacje do wypełnień drzwiowych Perito

Już od dziś można wybrać stylowe czarne pochwyty w...

Promocja drzwi panelowych oraz nowe wzory serii AP w ofercie ALUPROF

Promocja drzwi panelowych oraz nowe wzory serii AP w ofercie ALUPROF

Drzwi wejściowe to wizytówka nowoczesnego domu. Powinny...

Jak zamontować napęd na oknie? Montaż na ramie krok po kroku

Jak zamontować napęd na oknie? Montaż na ramie krok po kroku

Automatyka okienna to nie tylko wygoda, ale także lepsza...

COMBI PLAN – progi całkowicie bezbarierowe 0,0 mm

COMBI PLAN – progi całkowicie bezbarierowe 0,0 mm

COMBI PLAN 0,0 mm na nowo definiuje określenie „bez...

System przeciwpożarowy FR65 – nowość w ofercie firmy Aliplast

System przeciwpożarowy FR65 – nowość w ofercie firmy Aliplast

System FR65 to izolowany termicznie system...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria