| Wyświetleń:412

Kody kreskowe jako źródło oszczędności przy produkcji okien

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Kody kreskowe jako źródło oszczędności przy produkcji okien

fot. PWSK

Kody kreskowe jako źródło oszczędności przy produkcji okien


Kody kreskowe jako źródło oszczędności przy produkcji okien

fot. PWSK

Kody kreskowe jako źródło oszczędności przy produkcji okien

Koszty produkcji w branży okiennej można optymalizować na różne sposoby. Jednym z nich, choć często niedocenianym, jest rozsądne ograniczanie wydatków na narzędzia, sprzęt i urządzenia. 


Oczywiście należy to robić na podstawie dokładnie przeanalizowanych danych, aby nie spowodować nawet najmniejszej straty w jakości wyrobów czy produkcji. Rozsądne ograniczanie nadmiernego zużycia narzędzi, a tym samym minimalizację marnotrawstwa, wspomagają kody kreskowe i system zarządzania eksploatacją majątku.

Kody kreskowe są od dawna stosowanym standardem oznaczania i identyfikacji wyrobów, wyposażenia czy sprzętu. Zastosowanie znalazły nie tylko w handlu, ale i w przemyśle, produkcji, logistyce i wszędzie tam, gdzie konieczne jest dokładne oznakowanie:

» przedmiotów,
» obiektów,
» osób,
» procesów.

Sprawdzają się w wielu sytuacjach, znacząco ułatwiając pracę oraz przyspieszając realizację zadań. Mogą też posłużyć jako sposób gromadzenia istotnych informacji o obrocie majątkiem, dzięki którym realne zmniejszenie kosztów działalności staje się naprawdę łatwe.

Kody kreskowe i zarządzanie narzędziami w branży okiennej


W branży okiennej rozwiązanie to jest nie mniej popularne niż w innych gałęziach gospodarki. O ile często oznacza się nimi wyroby, palety czy części zamienne do maszyn produkcyjnych, to już znacznie mniej zakładów wykorzystuje je do znakowania narzędzi i efektywnego minimalizowania kosztów ich zużycia.

Kody kreskowe w połączeniu z systemem Narzędziownia do zarządzania narzędziami i wyposażeniem zakładu pozwalają uzyskać szereg informacji na temat całego wykorzystywanego sprzętu, na przykład:

» informacje o miejscach powstawania kosztów – oznaczenie narzędzi i monitorowanie ich użytkowania pozwalają określić jaki dział, stanowisko czy pracownik generuje największe zużycie narzędzi i części;

» informacje o żywotności narzędzi – która może zależeć nie tylko od częstotliwości ich używania, ale również producenta czy warunków, w których pracuje;

» informacje o zużyciu materiałów – podobnie jak żywotność narzędzi, za pomocą systemu i kodów kreskowych można dokładnie zbadać jak szybko zużywane są np. materiały ścierne, ostrza nożów, piły, jak również części zamienne;

» informacje o kosztach serwisu i napraw –  monitorowanie wyposażenia uwzględnia również gromadzenie informacji o jego awaryjności, dzięki czemu bardzo łatwo można wyznaczyć punkt, w którym kolejna naprawa będzie mniej opłacalna niż kupno nowej sztuki danego sprzętu;

» informacje o terminach ważności przeglądów – ścisłe przestrzeganie terminów jest trudne w sytuacji, gdy zakład używa dużej liczby narzędzi. Zarządzający nimi system automatycznie powiadomi o konieczności przeglądu, co pozwoli uniknąć wypadków i odpowiedzialności firmy za pracę niesprawnym sprzętem.

Jest to zaledwie kilka spośród wielu innych przydatnych informacji możliwych do uzyskania dzięki sprawnemu zarządzaniu sprzętem.

W branży okiennej organizacja narzędziowni z pomocą kodów kreskowych może również przynieść duże korzyści dzięki monitorowaniu drobnego sprzętu i części zamiennych. Z pozoru niewiele znaczące wydatki w skali miesiąca czy roku nabierają niebagatelnego znaczenia.


Kontrola zużycia ostrzy narzędzi skrawających u producenta okien dachowych


Za przykład może posłużyć duży polski producent okien dachowych, który zdecydował się wdrożyć system Narzędziownia i kontrolować za jego pomocą zużycie całego sprzętu, w tym także drobne części zamienne, np. ostrza do noży.

Każde wydanie ostrza jest odnotowywane w systemie, łącznie z informacją o pobierającym je pracowniku. Dzięki temu miesięczne zestawienie zużycia wykazało nie tylko ogólną ilość wydanych ostrzy, ale także rozbieżności w ich pobieraniu między poszczególnymi pracownikami. Wśród 35 pierwszych pracowników z największym poborem części, różnica między pierwszym a ostatnim wyniosła w jednym miesiącu aż 163 sztuki. Zdobycie takiej informacji byłoby niemożliwe, gdyby narzędzia i części wydawano bez ich kontroli za pomocą kodów kreskowych i odpowiedniego oprogramowania.

Tylko rzetelna informacja pozwala zoptymalizować koszty


Dysponując zdobytymi informacjami, można podejmować trafne decyzje, które pozwolą przeprowadzić szereg usprawnień i zoptymalizują funkcjonowanie narzędziowni. Tylko posiadając rzetelną i wiarygodną informację można zmniejszyć koszty zużywanych materiałów. Bez dokładnej identyfikacji sprzętu i części zamiennych jest to jednak niemożliwe, dlatego tak ważne są inwestycje w nowoczesne, ale i praktyczne rozwiązania IT, które przynoszą realną korzyść.

Autor: PWSK (www.pwsk.pl)

#Kody_kreskowe, #gospodarka_magazynowa

Zainteresowany? Poproś o ofertę!1 tona recyklingu PVC to zaoszczędzone 2 tony CO₂

1 tona recyklingu PVC to zaoszczędzone 2 tony CO₂

Nie każdy wie, że branża stolarki okiennej już od...

Grupa G-U – przewaga systemu

Grupa G-U – przewaga systemu

Od ponad 100 lat Grupa Gretsch-Unitas realizuje swoją...

Targi BUDMA 2020 – zapowiedź

Targi BUDMA 2020 – zapowiedź

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich czekać...

Posejdon – obiekt w systemach Aluprof architektoniczną wizytówką Szczecina

Posejdon – obiekt w systemach Aluprof architektoniczną wizytówką Szczecina

W toku budowy Posejdona, w którym wykorzystano...

ExpresOkna z nowym systemem okuć: Roto NX podnosi wydajność

ExpresOkna z nowym systemem okuć: Roto NX podnosi wydajność

Okna rozwierno-uchylne pochodzące od producenta z...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria