LAMBDA – nowy standard okien.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Rosnące ceny energii stymulują rozwój przegród zewnętrznych w kierunku zwiększenia izolacyjności termicznej. Najdobitniej widać to na przykładzie stosowanych pakietów szyb, w których współczynnik U = 1,1 W/(m2K) jest standardem, a izolacyjność profili okiennych z PVC jest poniżej 2,0 W/(m2K). Stało się tak, mimo że polskie przepisy wymagają tylko izolacyjności okna w granicach 2,0 - 2,6 W/(m2K). W tym wypadku rynek podąża za tendencją występująca w całej Europie. Również profile aluminiowe stosowane do okien i ścian osłonowych są rozwijane w tym kierunku. Uzyskanie wysokiej izolacyjności termicznej dla profili aluminiowych wymaga stosowania w nich odpowiednich przekładek termicznych z tworzyw sztucznych. W 1995 roku firma Hueck wyznaczyła nowy standard w oknach aluminiowych wprowadzając Serie 1.0 o izolacyjności w grupie ramowej 1 wg normy DIN 4108, na podstawie obecnie stosowanych norm PN EN ISO 10077-2 i PN EN 12412-2 profile te maja izolacyjność Ur ≤ 2,2 W/(m2K).

Obecnie HUECK wprowadza nową rodzinę systemów okiennych LAMBDA. Stwarza ona rozwiązania dopasowane do różnych wymagań, oferując profile o izolacyjności od 1,4 W/(m2K) w serii LAMBDA 77XL przez 1,8 W/(m2K) w LAMBDA 77L i 2,2 W/(m2K) w LAMBDA 65M do 2,6 W/(m2K) w serii LAMBDA 57S. Oznaczenia liczbowe poszczególnych serii informuje o głębokości profili ościeżnic i rygli. Seria LAMBDA 57S posiada dwie komory w profilach ram i rygli, a pozostałe mają trzy komory. Profile o głębokości 77 mm posiadają izolator o szerokości 35 mm z poliamidu i specjalnej, wdrożonej dla tego wyrobu, pianki izolacyjnej. Jest to najcieńszy izolator stosowany w profilach tej klasy obecnych na rynku. Zastosowanie stosunkowo dużych profili składowych, profil wewnętrzny szerokości 30 mm, zapewnia wysoką sztywność konstrukcji. W celu osiągnięcia profili o najwyższej izolacyjności stosowany jest jeszcze dodatkowy izolator z pianki PE przy listwie szkleniowej i uszczelka środkowa z EPDM o zmiennej gęstości. Zastosowane rozwiązanie gwarantuje osiągnięcie założonych parametrów termicznych i łatwość dalszej obróbki warsztatowej. Wprowadzenie nowych serii nie ogranicza się tylko do profili, zmodernizowano standardowe okucia rozwierno– uchylne o nośności do 160 kg, przez polepszenie zakresu regulacji oraz wprowadzono całkiem nowe niewidoczne z zewnątrz okucia o nośności 130 kg. By przejście producentów okien na nowe serie nie wymagało dodatkowych inwestycji, oprzyrządowanie z Serii 1.0 wymaga tylko modernizacji, a ponad to oferowany jest pełen wachlarz przyrządów w postaci wykrojników do pras stacjonarnych i przenośnych, szablonów wiertarskich i pras wielofunkcyjnych.

Wprowadzenie nowego systemu profili okiennych, zbiega się z wprowadzeniem w listopadzie 2006 roku, nowej normy PN EN 14351-1  2006 „Okna i drzwi. Norma wyrobu, właściwości eksploatacyjne. Cześć 1: Okna i drzwi zewnętrzne bez właściwości dotyczących odporności ogniowej i/lub dymoszczelności.” Nowe konstrukcje zostały sprawdzone i sklasyfikowane wg zasad określonych w normie. Tym samym wprowadzenie na rynek nowego produktu nie wymaga żmudnej i czasochłonnej procedury wydawania Aprobaty Technicznej. Dokumentem odniesienia dla okien Lambda jest wymieniona wyżej norma.

Reklama

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!ExpresOkna z nowym systemem okuć: Roto NX podnosi wydajność

ExpresOkna z nowym systemem okuć: Roto NX podnosi wydajność

Okna rozwierno-uchylne pochodzące od producenta z...

Kolejne szkolenie POiD dla nauczycieli zawodu montera stolarki

Kolejne szkolenie POiD dla nauczycieli zawodu montera stolarki

W dniach 5-6 grudnia odbyło się kolejne szkolenie...

Jaka będzie architektura przyszłości?

Jaka będzie architektura przyszłości?

Maksymalny dostęp do światła i natury, inteligentne...

Współpraca REHAU z uznanym deweloperem ATANER

Współpraca REHAU z uznanym deweloperem ATANER

W budynku znajdzie się 231 mieszkań o powierzchniach od...

Elektroniczny system blueCompact w Królestwie Szkła

Elektroniczny system blueCompact w Królestwie Szkła

CDA było pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria