| Wyświetleń:1527

Okna angielskie otwierane na zewnątrz – nowy system Ideal 4000 Casement w ofercie aluplast

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

aluplast Ideal 4000 Casement – „okienna klasyka” na rynek brytyjski

fot. ALUPLAST

aluplast Ideal 4000 Casement – „okienna klasyka” na rynek brytyjski


aluplast Ideal 4000 Casement z nakładkami aluminiowymi aluskin

fot. ALUPLAST

aluplast Ideal 4000 Casement z nakładkami aluminiowymi aluskin

Elementy ozdobne, tzw. Sash Hrons na bazie systemu Ideal 70

fot. ALUPLAST

Elementy ozdobne, tzw. Sash Hrons na bazie systemu Ideal 70

Charakterystyczne dla rynku brytyjskiego wielokwaterowe konstrukcje okienne

fot. ALUPLAST

Charakterystyczne dla rynku brytyjskiego wielokwaterowe konstrukcje okienne

Okno angielskie

fot. ALUPLAST

Okno angielskie

Okno angielskie

fot. ALUPLAST

Okno angielskie

Rynek brytyjski to wciąż niezdobyta przez producentów okien PVC z Polski twierdza, aczkolwiek zauważalne jest od pewnego czasu coraz większe nim zainteresowanie, a także pojawia się coraz więcej zapytań z 
Wielkiej Brytanii o stolarkę. Chcielibyśmy zatem przybliżyć i opisać dostępne na rynku brytyjskim konstrukcje i style okien oraz systemów, jak również zasygnalizować następstwa wynikające z tych różnic. 

W związku rosnącym zainteresowaniem konstrukcjami otwieranymi na zewnątrz firma aluplast wprowadziła aktualnie do oferty nowy system Ideal 4000 Casement, którego jednym z atutów powinna być ich stosunkowo łatwa obróbka. Jest on przykładem grupy systemów okiennych otwieranych na zewnątrz tzw. „bevelled\chamferred”, charakteryzujących się płaską przylgą z jedną lub dwiema płaszczyznami ukośnymi. Okna w tych systemach montowane są równie chętnie w szerokim budownictwie mieszkalnym, co i w segmentach rynku związanych z przetargami publicznymi oraz usługami architektonicznymi. Zaletą tego typu systemów – szczególnie tych charakteryzujących się pojedynczą ukośną powierzchnią przylgi – jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy proces obróbki (szczególnie czyszczenia przylgi).

Rozwinięciem systemów typu „bevelled\chamferred” są pojawiające się na rynku systemy hybrydowe, łączące zalety profili PVC z innymi typami materiałów. Do tej pory większość z nich łączyła profile PVC z elementami drewnianymi. Aluplast, czerpiąc z kilkuletniego doświadczenia we wprowadzaniu na rynek nakładek aluminiowych Aluskin, proponuje połączenie zalet systemu Ideal 4000 Casement w zakresie efektywności cieplnej, estetyki wnętrza i kosztu wytworzenia, z estetyką zewnętrzną i trwałością fasad aluminiowych. 

aluplast Ideal 70


» Ideal 70 – „okienne stylizacje”

Drugą niezwykle popularna grupę systemów okiennych tworzą systemy typu „featured” – ozdobne, z półokrągłą przylgą, często przyozdobioną jedną lub dwoma dodatkowymi płaszczyznami, tworząc wrażenie estetyczne podobne do ramy obrazu.  Podobieństwo jest tutaj nieprzypadkowe jako, że w wielu przypadkach inspiracją projektantów były późnowiktoriańskie frezowane okna drewniane. Okna tego typu kierowane są głównie na rynek detaliczny (bezpośrednio lub przez sieć Trade\Installer), chętnie instalowane w miejsce starych okien drewnianych i plastikowych. Okna tego typu harmonijnie komponują się z fasadami zarówno w tradycyjnej zabudowie szeregowej, jak wolnostojącej. System aluplast Ideal 70, jest dumnym przedstawicielem „ozdobnego” garnituru, nieustannie zbierając pochlebne recenzje zarówno za styl, jak i za właściwości techniczne i izolacyjne. 

» Okienne dekoracje  tzw. Sash Horns

Jednym z elementów przewagi systemów „ozdobnych” jest możliwość wizualnego naśladowania okien przesuwnych pionowo („Vertical Slider”, „Sash Window”). Okna tego typu historycznie były bardzo popularne w Wielkiej Brytanii i nadal są wykorzystywane, głównie w budynkach pod ochroną konserwatorską – a tych jest w UK zaskakująco duża ilość. Okna typu Vertical Slider w ogromnej większości są zdobione, a jednym z wyróżniających je elementów są dekoracyjne elementy umieszczane w narożach łączenia skrzydła stałego i ruchomego – tzw. Sash Horns. Przy użyciu odpowiednich elementów skrzydła jesteśmy w stanie przenieść tą estetykę na okna PCV i zaproponować okna o zbliżonym wyglądzie i zdecydowanie poprawionych parametrach użytkowych. Wykończenia tego typu są zwykle obowiązkowe dla okien PVC, gdy są one dopuszczone jako alternatywa przy wymianie okien typu VS. Na rynku dostępne są dwa typy rozwiązań – „plant-on” w formie zaślepki z detalem ozdobnym, która jest mocowana na przygotowanym skrzydle. Rozwiązanie „run-through”, dostępne w Aluplast Ideal 70, jest bardziej skomplikowane technologicznie, ale oferujące zdecydowanie większe walory estetyczne i techniczne, przez co jest ono również preferowane przez zdecydowaną większość odbiorców. 

Okna w Wielkiej Brytanii otwierają się na zewnątrz i ten pojedynczy fakt wystarczy, by ten rynek okienny zdecydowanie różnił się od tego, do czego przyzwyczajeni jesteśmy na kontynencie. Utrzymanie zasady szklenia od wewnątrz powoduje konieczność przeniesienia przylgi na drugą stronę ramy (jej "odwrócenie") w przypadku sąsiadujących kwater stałych i otwieranych. To pociąga za sobą konieczność rozwiązania problemu przylgi na słupku pomiędzy różnymi kwaterami. Do tego służy tzw. słupek Z, utrzymujący linię przylg po obu stronach, umożliwiając jednocześnie utrzymanie szklenia od wewnątrz. Historycznie w Wielkiej Brytanii kwatery są znacznie mniejsze niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a okna sześcio-, dziewięcio- i więcej kwaterowe nie są niczym niespotykanym. To z kolei powoduje konieczność łączenia różnego typu słupków w cel utrzymania linii przylgi. Ma to swoje konsekwencje w obróbce profili, co opisaliśmy w tym artykule. Konieczność zgrzewania słupka Z (na ten moment nie udało się opracować alternatywnej technologii) powoduje, że zdecydowana większość producentów okien decyduje się również na wgrzewanie słupków T w celu zachowania jednorodnej estetyki okien wielokwaterowych.

Zaprezentowane systemy to  charakteryzują najczęściej występujące na rynku brytyjskim systemy okienne oraz konstrukcje okienne, których wykonanie nie byłoby możliwe przy zastosowaniu „standardowych”, popularnych u nas systemów okiennych.
#okna_angielskie, #stolarka_pvc, #aluplast

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

ALUPLAST Sp. z o.o.

61-357 Poznań
Gołężycka 25 A
tel.: 61 6543400
tel.: www.energeto.pl
Fax: 61 6543499
e-mail: aluplast@aluplast.com.pl
https://www.aluplast.com.pl
https://www.facebook.com/aluplast/