Dom oazą ciszy

fot. Schüco | Same szyby nie gwarantują komfortu akustycznego.
Hałas towarzyszy na co dzień zwłaszcza mieszkańcom dużych miast i jest tym większym zagrożeniem, że często go nie zauważamy. Wielu z nas przywykło już do dźwięku ruchu drogowego, klaksonów i maszyn budowlanych. Źródeł hałasu jest jednak o wiele więcej. Warto wiedzieć, że długotrwała ekspozycja na dźwięki mniej słyszalny dla ludzkiego ucha może mieć bardziej negatywny wpływ na zdrowie niż krótkotrwały hałas o wysokiej częstotliwości. W zależności od jego natężenia, dolegliwości wywołane hałasem mogą być różne, od zmęczenia psychicznego i drażliwości, aż po trwałą utratę słuchu, a nawet zaburzenia pracy całego organizmu.
Dlatego w budynkach, które znajdują się w lokalizacjach położonych np. tuż przy komunikacji miejskiej, drogach szybkiego ruchu, lotnisk czy zakładów przemysłowych, należy stosować stolarkę o podwyższonej izolacyjności akustycznej.
Uważa się, że już hałas o natężeniu zawierającym się w granicach od 35 do 70 dB wpływa na układ nerwowy i może wywołać brak koncentracji czy przeszkadzać w zasypianiu. Temu zakresowi może odpowiadać całe spektrum dźwięków, od cichej rozmowy aż po gwar i ruch uliczny. Natomiast hałas o wyższym natężeniu może powodować dodatkowo niekorzystne zmiany wegetatywne i dużą liczbę schorzeń, od bólu głowy, nadciśnienia tętniczego, poprzez rozmaite uszkodzenia organiczne, aż po utratę słuchu.
Aby zatrzymać hałas na zewnątrz budynku, należy stosować okna o odpowiednio wysokim współczynniku Rw. Parametr ten jest podawany w decybelach i określa różnicę pomiędzy poziomem dźwięku na zewnątrz a poziomem dźwięku słyszalnego w pomieszczeniach wewnątrz budynku. Przykładowo okno o współczynniku Rw równym 44 dB redukuje hałas o natężeniu 85 dB do poziomu 41 dB. Należy jednak pamiętać, że sam współczynnik Rw nie jest w pełni miarodajny, gdyż nie uwzględnia źródeł hałasu.
Popularnie uważa się, że za akustykę okna odpowiada zestaw szybowy. Specjaliści podkreślają jednak, że zjawiska izolacyjności akustycznej nie należy wiązać tylko z zastosowaniem szyb dźwiękoszczelnych. Szyba może stanowić nawet 80% powierzchni całego okna, jednak w istocie jest ono przegrodą niejednorodną, złożoną z wielu różnych elementów konstrukcyjnych, które różnią się od siebie pod względem właściwości akustycznych. Wskaźnik Rw (C; Ctr) należy więc każdorazowo określać dla całej konstrukcji okiennej. Oprócz szyby niezwykle ważna jest w tym przypadku budowa i głębokość profilu, zastosowanie odpowiednich okuć i uszczelnień. Dlatego poszukując stolarki o podwyższonej izolacyjności akustycznej, warto pytać producentów o deklarację właściwości użytkowych okna, która jest wystawiana na podstawie odpowiednich badań.
Reklama...czytaj dalej ˇ
Schüco International Polska Sp. z o.o.
96-321 Siestrzeń, Gm. Żabia Wola.ul. Żelechowska 2
tel.: +48 / 46 858 32 00
Fax: + 48 / 46 858 32 01
e-mail: schueco@schueco.pl
http://www.schueco.pl
https://www.facebook.com/schueco