| Wyświetleń:640

GEALAN o rozwoju technologii wklejania szyby STV®

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Technologia wklejania szyby STV®

fot. GEALAN

Technologia wklejania szyby STV®


Zobacz również:

oknoad

Energooszczędne okna VELUX

Energooszczędne okna trzyszybowe

ELASTYCZNE ROZWIĄZANIA Z NOWOCZESNĄ TECHNOLOGIĄ

Dobry Montaż

Innowacyjne drzwi przesuwne


Technologia wklejania szyby STV®

fot. GEALAN

Technologia wklejania szyby STV®

Zapraszamy Państwa do wywiadu z Panem Markiem Skrzypkiem – dyrektorem ds. technicznych i jakości w GEALAN Polska, który opowiada o rozwoju technologii wklejania szyby STV®. Na czym polega ta technologia? Jak się zmienia? Czy jest popularna? Zapraszamy do lektury!


STV® to jedna z innowacyjnych technologii w ofercie GEALAN. Na czym ona polega i kiedy została wprowadzona do sprzedaży?

Marek Skrzypek: Opracowana przez GEALAN technika klejenia STV® (Statyczne Szklenie na Sucho) polega na sklejaniu szkła i profilu skrzydła dwustronną taśmą klejącą przy zachowaniu tradycyjnego szklenia i wypierania klockami szklącymi szyby. Metoda ta została wdrożona do produkcji w naszej firmie w 2010 roku. Tajemnica STV® kryje się w specjalnie opracowanej taśmie, która w procesie ekstruzji jest trwale przymocowywana do przylgi skrzydła. Producent okien otrzymuje jeden produkt: skrzydło z taśmą STV®. Obróbka profili z taśmą przebiega w tradycyjny sposób i nie są potrzebne żadne inwestycje w dodatkowe maszyny. Przycinanie, zgrzewanie, zaczyszczanie oraz szklenie wymaga tylko drobnych zmian w ustawieniach parametrów maszyn do produkcji okien. 

Jednoczesne zastosowanie STV® oraz wzmocnienia stalowego w skrzydle umożliwia budowę okien o naprawdę dużych rozmiarach, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe, i poprawia właściwości użytkowe okien. Technika STV® może być również stosowana w oknach łukowych, poprawiając tym samych ich stabilność. Należy wówczas w pierwszej kolejności dokonać gięcia profili PVC, po czym – przy użyciu rozwijarki ręcznej – samodzielnie nałożyć taśmę STV® na skrzydła w kształcie łuków. Stosowanie STV® przy jednoczesnym zrezygnowaniu ze wzmocnienia stalowego w skrzydle istotnie wpływa na współczynnik Uf. Zważywszy na to, że normalnej wielkości okna można budować bez stali w skrzydle, prowadzi to do poprawy współczynnika Uf średnio o 0,2 W/m²K dla danej kombinacji profili.

W ostatnim czasie GEALAN udoskonalił technologię STV®. Co to oznacza dla producentów okien i jakie zmiany zostały wprowadzone?

M.S.: Aktualnie promujemy udoskonaloną metodę szklenia okien z taśmą STV®, która jest jeszcze bardziej efektywna i łatwiejsza do wdrożenia w zakładach produkujących okna. W dotychczasowej metodzie szklenia zalecane było zwilżanie taśmy STV® wodą w celu właściwego wypozycjonowania szyby i wyparcia jej w sposób tradycyjny, jak w przypadku normalnego szklenia okien. Po całkowitym odparowaniu wody z taśmy STV®, uzyskiwaliśmy optymalną przyczepność końcową procesu klejenia. 

Natomiast w nowej metodzie przyklejanie szyby do taśmy STV® odbywa się natychmiast, ponieważ wyeliminowaliśmy konieczność zraszania taśmy STV® wodą. Uzyskanie przekątnej podczas szklenia zostało osiągnięte poprzez zastosowanie specjalnych najazdów instalowanych pomiędzy ramą a skrzydłem. Natomiast wstawianie szyby w skrzydle odbywa się za pomocą podkładek bazowych z możliwością pozycjonowania szkła. Dzięki tej metodzie całkowita przyczepność taśmy do szyby jest osiągana bezpośrednio po procesie szklenia okna. Dlatego w tym przypadku, okna po szkleniu można transportować do klienta jeszcze w tym samym dniu. Sam proces szklenia najlepiej pokazuje nasz film instruktażowy.

Czy STV® to produkt niszowy czy dostępny w szerokiej gamie produktów?

M.S.:Technologia klejenia szyby z wykorzystaniem taśmy STV® jest dostępna we wszystkich naszych systemach, w oknach białych w okleinach oraz w kolorach z szerokiej palety acrylcolor. Może być stosowana zarówno w tradycyjnych oknach i drzwiach balkonowych, jak również w szeregu innych typach konstrukcji okien – w szczególności tam, gdzie istnieje potrzeba zwiększenia wymiarów projektowanych okien. Nasi partnerzy produkujący okna w systemach GEALAN otrzymali od nas szczegółowe wytyczne, w jakim zakresie zwiększają się wymiary konstrukcji okiennych po zastosowaniu technologii STV®. Jest to bardzo często wykorzystywane dla przewymiarowanych konstrukcji, które nawet z najmocniejszą/największą stalą są niemożliwe do wykonana. Dopiero wykorzystanie techniki wklejanej szyby umożliwia zaprojektowanie takich okien z pełną gwarancją fabryczną producenta.

Czy polskie firmy chętnie wdrażają STV® w swoich zakładach produkcyjnych?

M.S.: Nasi klienci chętnie wykorzystują technikę STV® z bardzo wielu powodów, o których już wspomniałem częściowo w poprzedniej wypowiedzi. Wielu klientów twierdzi, że w przypadku okien STV® uległy znacznemu zmniejszeniu koszty obsługi pomontażowej i reklamacji (tzw. regulacji skrzydeł – szczególnie w przypadku ciężkich zestawów 3-szybowych). W przypadku okien białych, gdzie nie muszą być stosowane wzmocnienia, zmniejszył się ciężar okien oraz poprawił się komfort zamykania i otwierania, a szczególnie funkcji uchylania dla dzieci oraz osób starszych. Mając na uwadze tak wiele korzyści, klienci doceniają tę technologię i coraz chętniej wykorzystują możliwości okien STV®. Ostatnio pozyskany nasz nowy klient, zaliczany do czołówki wiodących producentów okien w Europie, zmierza wprowadzić technologię wklejanej szyby we wszystkich produkowanych przez siebie oknach. Jeżeli tak się stanie, to pewnie pozostałe firmy również nabiorą większego przekonania do tej innowacyjnej metody szklenia okien.


#szklenie_okien, #okna_PVC, #STV

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

GEALAN POLSKA Sp. z o.o.

95-030 Rzgów
ul. Rudzka 31
tel.: 042 2252130
Fax: 042 2252135
e-mail: info@gealan.pl
https://www.gealan.plAkademia Yawal 2020 – profesjonalne szkolenia dla producentów stolarki aluminiowej

Akademia Yawal 2020 – profesjonalne szkolenia dla producentów stolarki aluminiowej

Najważniejszym celem organizowanych przez Yawal S.A....

Co dalej z BDO?

Co dalej z BDO?

Pierwszego dnia stycznia wystartowało BDO, czyli Baza...

Spółka Inoutic/Deceuninck zmieniła nazwę na Deceuninck Poland Sp. z o.o.

Spółka Inoutic/Deceuninck zmieniła nazwę na Deceuninck Poland Sp. z o.o.

Nowa, oficjalna nazwa Spółki to Deceuninck Poland Sp. z...

YAWAL DP Slide – wysoka jakość w ekonomicznym ujęciu

YAWAL DP Slide – wysoka jakość w ekonomicznym ujęciu

Yawal wprowadza na rynek nowe rozwiązanie drzwi...

Z życia Salamander: nowy system wynagrodzeń

Z życia Salamander: nowy system wynagrodzeń

Spółka Salamander Window & Door Systems S.A. inwestuje...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria