| Wyświetleń:806

Ile komór wybrać?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Środkowa płetwa uszczelniająca w sześciokomorowych profilach linii IDEAL 8000 nie tylko poprawia ich parametry termoizolacyjne, ale też utrudnia podważenie skrzydła, co zwiększa stopień bezpieczeństwa.

fot. ALUPLAST

Środkowa płetwa uszczelniająca w sześciokomorowych profilach linii IDEAL 8000 nie tylko poprawia ich parametry termoizolacyjne, ale też utrudnia podważenie skrzydła, co zwiększa stopień bezpieczeństwa.


Chociaż o parametrach profili decyduje wiele czynników bardziej istotnych niż ich podział, to właśnie o liczbie komór najczęściej się dyskutuje. Wybrać pięć czy sześć? Czy więcej znaczy lepiej? Sprawdźmy, jak budowa kształtowników przekłada się na ich właściwości.


W ciągu ostatnich dwudziestu lat mocno zaostrzyły się wymagania Warunków Technicznych dotyczące przenikalności cieplnej okien – z dawnej normowej wartości Uw = 2,0-2,6 W/(m²K) zeszliśmy do 1,1 W/(m²K), a od 2021 roku okna będą mogły mieć maksymalnie Uw = 0,9 W/(m²K). Bardzo duży nacisk kładzie się też na ich szczelność. Nic dziwnego, że poszczególne komponenty stolarki, w tym profile okienne z PVC, przeszły ogromną metamorfozę. Z prostych, niedoskonałych, wręcz „garażowych” ramiaków przekształciły się w skomplikowane, misterne konstrukcje o znakomitych parametrach technicznych i użytkowych.


Coraz więcej…


Początkowo w celu poprawy właściwości termoizolacyjnych profili tylko sukcesywnie zwiększano głębokość zabudowy i stopień ich podziału. Począwszy od trzech komór, stopniowo doszliśmy do pięciu, sześciu, a nawet ośmiu. Nie da się jednak robić tego w nieskończoność. Zbyt szerokie profile są ciężkie, nieekonomiczne i utrudniają prace montażowe oraz wykończeniowe, na pewnym poziomie mało spektakularna staje się też poprawa ich właściwości termoizolacyjnych. Zamiast dalej mnożyć komory, zaczęto zatem modyfikować konstrukcję pięcio- i sześciokomorowych kształtowników, uzyskując rozwiązania o takich samych podziałach, a coraz lepszych parametrach.

Nowoczesne profile pięciokomorowe


Kształtowniki pięciokomorowe w popularnych systemach IDEAL 4000 i IDEAL 5000 mają głębokość zabudowy 70 mm i współczynnik przenikania ciepła Uf = 1,2–1,4 W/(m²K). Można w nich osadzić szklenie jedno- lub dwukomorowe o łącznej grubości do 41 mm, czyli w praktyce takie, których współczynnik przenikania ciepła Ug ≥ 0,7 W/(m²K). Wzmocnienia profili wykonane są ze stali, co zapewnia ramom dużą wytrzymałość mechaniczną i odporność na odkształcenia. To szczególnie istotne w przypadku przeszkleń o dużych rozmiarach, dlatego te linie profili chętnie wykorzystywane są w wielkogabarytowych konstrukcjach.


Profile pięciokomorowe linii IDEAL 4000 mają dwie uszczelki zewnętrzne, a linii IDEAL 5000 dodatkowo trzecią – środkową, stąd ich nieco lepsze parametry cieplne

Profile pięciokomorowe dostępne są również w zmodyfikowanej wersji energeto 4000. Wzmocnienia stalowe są tu zastąpione ściankami specjalnie koekstrudowanymi tworzywem Ultradur High Speed (technologia powerdur inside). Dość istotnie poprawia to termoizolacyjność kształtowników, gdyż ich współczynnik Uf = 1,0 W/(m²K). Dodatkowo przewidziano tu również możliwość wklejania szyb (bonding inside), co oznacza poprawę nie tylko właściwości cieplnych, ale też sztywności całego okna.

Energooszczędne profile sześciokomorowe


Kształtowniki o sześciu komorach mają głębokość zabudowy 85 mm i mieszczą szklenie jedno- lub dwukomorowe o grubości do 51 mm, czyli o 10 mm więcej niż przy profilach pięciokomorowych. Takie grubsze pakiety szybowe mogą być cieplejsze – ich współczynnik Ug oscyluje wokół 0,5 W/(m²K) – a tym samym lepsze parametry termoizolacyjne mogą mieć całe okna, zwłaszcza, jeśli przeszklenia są duże. 

W profilach sześciokomorowych mamy do wyboru albo tradycyjne wzmocnienia stalowe (wskazane przy wielkogabarytowych przeszkleniach) albo cieplejsze wzmocnienia z termoplastycznych wkładek wzmocnionych włóknem szklanym Ultradur High Speed (powerdur inside).


Profile sześciokomorowe linii IDEAL 7000  wzmacniane stalą (po lewej) mają współczynnik przenikania ciepła Uf = 1,1 W/(m²K), a te z termoplastem (po prawej) - Uf = 1,0 W/(m²K)

Przewidziano również możliwość stosowania wklejanych pakietów szybowych (bonding inside), co pozwala poprawić parametry cieplne i zwiększyć sztywność całej konstrukcji. Co bardzo ważne, systemy profili są multifunkcyjne, to znaczy, że można je szklić naprzemiennie – zarówno wklejając pakiety szybowe, jak i osadzając je w sposób tradycyjny (dowiedz się więcej o technologii MULTIFALZ). 

Na właściwości profili wpływ ma również zastosowany system uszczelnienia. W systemach IDEAL 7000 mamy dwie uszczelki zewnętrzne. To rozwiązanie typowo użytkowe, bo pozwala na energooszczędne rozwiązania również dla konstrukcji stałoszklonych bez konieczności stosowania adapterów. W systemach IDEAL 8000 znajdziemy jeszcze specjalne uszczelnienie środkowe. Nie jest ono zwykłą środkową uszczelką, tylko ma postać sztywnej płetwy, która na całym obwodzie chroni okno przed wilgocią i przewiewaniem. Co więcej, tworzy tak zwaną suchą komorę pracy okuć, zwiększając ich żywotność w zakresie bezawaryjnego funkcjonowania.


Profile IDEAL 7000 i IDEAL 8000, choć oba są sześciokomorowe, różnią się detalami, które wpływają na ostateczne parametry cieplne okien

Najcieplejszą wersją systemów sześciokomorowych jest linia energeto 8000. To rozwiązanie oparte na systemie IDEAL 8000, łączące kilka innowacji technologicznych. Wyeliminowano tu wzmocnienia stalowe, zastępując je systemem wzmocnień Ultradur High Speed w technologii powerdur inside. Jednocześnie wprowadzono szklenie w technologii wklejania (bonding inside). Opcjonalnie możliwe jest też wypełnianie komór pianą poliuretanową, co pozwala uzyskać parametry cieplne na poziomie standardu pasywnego – Uw = 0,61 W/(m²K).

To w końcu lepsze pięć czy sześć?


Z premedytacją nie skupiamy się na profilach ośmiokomorowych, które stanowią dość specyficzną i raczej niszową grupę produktową przeznaczoną głównie dla budynków pasywnych. Porównujemy popularne energooszczędne profile pięcio- i sześciokomorowe.Jak widać, profile sześciokomorowe nie zawsze są cieplejsze niż pięciokomorowe – dzięki innowacjom technologicznym oba mogą mieć współczynnik Uf = 1,0 W/(m²K). Parametry całych okien w systemach sześciokomorowych są jednak lepsze. Większa głębokość zabudowy pozwala na osadzenie szerszych, cieplejszych pakietów szybowych, co już stanowi pewną przewagę, a to w połączeniu z wciąż udoskonalanymi modyfikacjami konstrukcyjnymi, które poprawiają zarówno właściwości cieplne, jak i statykę konstrukcji, z założenia plasuje systemy na wyższej półce.

Ostateczna decyzja, które profile wybrać, zależy oczywiście od indywidualnych oczekiwań – od tego, czy zależy nam na sztywności, parametrach cieplnych czy cenie. Najlepiej zawsze zwrócić się z projektem do producenta albo doświadczonego sprzedawcy, który doradzi optymalne rozwiązanie.

Opracowanie pochodzi z portalu www.domszytynamiare.pl i jest częścią cyklu "Profile okienne z PVC", tworzonego wspólnie z marką Aluplast w ramach kampanii Akademia Świadomego Budowania. 

#okna_PVC, #profile_PVC, #wzmocnienia_okienne

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

ALUPLAST Sp. z o.o.

61-357 Poznań
Gołężycka 25 A
tel.: 61 6543400
tel.: www.energeto.pl
Fax: 61 6543499
e-mail: aluplast@aluplast.com.pl
https://www.aluplast.com.pl
https://www.facebook.com/aluplast/