Jak zapewnić więcej naturalnego światła w domu?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Jak zapewnić więcej naturalnego światła w domu?

fot. Inoutic/Deceuninck

Jak zapewnić więcej naturalnego światła w domu?


Jak zapewnić więcej naturalnego światła w domu?

fot. Inoutic/Deceuninck

Jak zapewnić więcej naturalnego światła w domu?

Badania dowodzą, że dobrze doświetlone pomieszczenia wpływają na nas pozytywnie. Mamy więcej energii, czujemy się lepiej. Naturalne światło we wnętrzu ma świetny wpływ na nasze zdrowie, wykazuje działanie terapeutyczne, antydepresyjne, zwalcza także bakterie i drobnoustroje. 


Maksymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego w domu podnosi komfort mieszkania oraz zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, ograniczając wydatki na energię elektryczną. Jak zatem sprawić, by naszych domach było go jak najwięcej?

Więcej przeszkleń


Projektowanie domu z dużymi przeszkleniami to najlepszy sposób na naturalne światło we wnętrzach. Duże przeszklenia są atrakcyjne nie tylko pod względem architektonicznym i estetycznym, ale przede wszystkim mają istotny wpływ na bilans energetyczny budynku. Przekłada się to oczywiście na zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego i wizualnego jego użytkownikom przez wprowadzanie dużej ilości naturalnego światła dziennego do pomieszczeń domów. 

Przy projektowaniu okien należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wielkość, ale również na rodzaj profili, z jakich wykonane jest okno. Ważne, aby wybierać profile smukłe, a jednocześnie cechujące się dużą sztywnością, co umożliwia zaprojektowanie okien o dużych wymiarach. Jednocześnie profil w niewielkim zakresie będzie ograniczał dopływ światła. 

Takim profilem jest np. system Elegante marki Deceuninck. Niezwykle smukła stylistyka Elegante zapewnia więcej światła. Specjalna technologia klejenia pakietów szybowych pozwala na realizację stabilnych konstrukcji okiennych o dużych rozmiarach, które pozwolą uzyskać piękne, słoneczne wnętrza w Twoim domu – mówi Krzysztof Kalita, Manager Produktu w firmie Deceuninck. 


Jeżeli chcemy zmniejszyć kontrast między ramą okna a widokiem zewnętrznym, warto zastosować stolarkę w jasnych kolorach. Daje to wrażenie przestrzeni i jasności we wnętrzu.

Działaj na zewnątrz…


Malowanie domu na zewnątrz jasnymi kolorami (najlepiej na biało) – nie tylko ściany zewnętrzne budynku, ale także powierzchnie parapetów, ramy okienne, a nawet ogrodzenie domu – sprawia, że promienie słoneczne, odbijając się od białych powierzchni, będą przenikać do wnętrza domu. Podobny efekt osiągniemy, wykonując w ogródku oczko wodne, od którego powierzchni będą odbijały się promienie słońca. Warto pamiętać także, by nie sadzić wysokich drzew i gęstych krzewów w pobliżu okien, zwłaszcza zimozielonych. Pod tym względem znacznie lepsze są drzewa liściaste, które latem dają cień, a zimą nie przesłaniają słońca. 

Pnącza porastające ściany należy formować w taki sposób, by nie zasłaniały okien, bo ograniczają w ten sposób dostęp światła. Winobluszcz (tak zwane dzikie wino) lub bluszcz, można bez obawy przycinać, gdyż doskonale znoszą one cięcie. Warto wiedzieć, że światło wpadające z góry ma większe natężenie niż z boku. Dlatego przez okna wyższe przedostaje się więcej światła niż przez okna niższe o tej samej powierzchni. Jeśli ościeża wokół okna będą nachylone pod kątem do lica ściany (tak zwany glif), do domu dostanie się jeszcze więcej światła.

… i pamiętaj o wnętrzach


Aby pomieszczenia wydawały się bardziej przestronne, ściany wewnętrzne domu powinno się malować na jasne, pastelowe barwy. Ciemne sufity obniżają optycznie pomieszczenie, powodując uczucie dyskomfortu. Małe pomieszczenia można optycznie powiększyć, zawieszając na ścianach lustra, w których odbija się światło. W celu osiągnięcia efektu jasnego pomieszczenia należy unikać w oknach firanek i kotar, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Po rozsunięciu zasłony lub firanki okno powinno być całkowicie odsłonięte (brak miejsca na rozsunięte zasłony może zmniejszyć ilości światła docierającego do pomieszczenia nawet o 30%). 

#systemy_pvc, #okna_pvc, #profile_pvc

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Systemy SO EASY na drodze do ATG

Systemy SO EASY na drodze do ATG

So Easy System rozpoczęła procedurę uzyskania...

GEALAN Polska – rozbudowa w poszanowaniu środowiska i najbliższego otoczenia

GEALAN Polska – rozbudowa w poszanowaniu środowiska i najbliższego otoczenia

Ruszyła rozbudowa zakładu w Rzgowie. W bezpośrednim...

Wskazówki odnośnie elektromechanicznych produktów KFV

Wskazówki odnośnie elektromechanicznych produktów KFV

Korzystanie z zasilaczy lub przewodów, które nie są...

OKNOPLAST po raz kolejny sponsorem Vistula Folk Festival

OKNOPLAST po raz kolejny sponsorem Vistula Folk Festival

W dniach 20-25 sierpnia 2019 roku w Płocku odbędzie...

Jak wybrać duże okna do energooszczędnego domu?

Jak wybrać duże okna do energooszczędnego domu?

Jeszcze do niedawna energooszczędne okna musiały...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria