| Wyświetleń:3954

Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof – raport z placu budowy

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof

fot. Aluprof

Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof


Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof

fot. Aluprof

Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof

Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof

fot. Aluprof

Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof

Jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji w Polsce, czyli budowa Mennica Legacy Tower, jest już na ukończeniu. Budynek osiągnął już swoją docelową wysokość 140 m, a obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe. Generalnym wykonawcą Mennica Legacy Tower jest WARBUD S.A., projekt to dzieło pracowni Goettsch Partners z Chicago i jej polskiego Partnera – firmy Epstein. ALUPROF S.A., czołowy polski dystrybutor systemów aluminiowych oraz jeden z europejskich liderów tej branży, opracował dla tego obiektu indywidualne rozwiązania fasadowe i okienne.


Budowa Mennica Legacy Tower u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej na warszawskiej Woli rozpoczęła się pod koniec 2016 roku. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się jednak w marcu 2017, a prace związane z konstrukcją Wieży i Budynku Zachodniego były realizowane równolegle. Docelową wysokość 140 metrów osiągnięto w marcu tego roku. Głównymi inwestorami projektu są Golub GetHouse oraz Mennica Polska.

Wieża, wraz z niższym budynkiem, mierzącym „tylko” 43 metry, który powstał od strony ulicy Żelaznej, dostarczy ponad 65 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni do wynajęcia. Budowa świetnie wpisuje się w aktualny trend rosnącego zapotrzebowania na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszą się przestrzenie najwyższej klasy, a takie oferuje Mennica Legacy Tower. To tutaj podpisano największą w historii polskiego rynku nieruchomości umowę najmu – mBank wynajął prawie całą powierzchnię użytkową Wieży i zajmie ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych. Do nowych przestrzeni bankowcy wprowadzą się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. Niższa, 43-metrowa część budynku, oferuje prawie 15 tysięcy metrów kwadratowych pod wynajem. Zajmą je biura coworkingowe firmy WeWork, które już niedługo będą dostępne dla pracowników.

Zawrotna prędkość budowy: piętro w 6 dni


Stan surowy Wieży został osiągnięty w marcu 2019 r. Realizacja jednej kondygnacji w szczytowym momencie trwała zaledwie sześć dni roboczych. Aktualnie montowana jest szklana elewacja. Dedykowane systemy szklanej fasady zostały zaprojektowane przez Aluprof, który zrealizował ten projekt we współpracy z firmą Eljako-Al. Pierwszy z nich, czyli system ściany elementowej słupowo-ryglowej MB-SE80 MLT to rozwiązanie przeznaczone do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego. Konstrukcję takiej ściany stanowią moduły, w całości wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym. 

Wysokość modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której są montowane, a ich szerokość ustalana jest zgodnie z projektem architektonicznym. Dzięki odpowiedniemu zróżnicowaniu kształtów profili aluminiowych oraz technologii szklenia segmentów fasady możliwe było uzyskanie na poszczególnych elewacjach budynku różnorodnych efektów wizualnych, zgodnych z założeniami projektu. Uzupełnieniem systemu jest okno panelowe MB-86 SI MLT umożliwiające dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń budynku. 

Drugi z dedykowanych systemów, zaprojektowany na potrzeby konstrukcji części fasady najniższych kondygnacji obu budynków w kompleksie Mennica Legacy Tower, to indywidualny system ściany słupowo-ryglowej MB-SR60N MLT. Rozwiązanie zostało zaprojektowane do wykonywania lekkich ścian osłonowych typu wypełniającego. Jego konstrukcja nośna składa się z aluminiowych kształtowników nakładkowych słupów i rygli oraz profili zespolonych, zamykających zabudowę z góry i z dołu. Taki sposób budowy fasady, podobnie jak w przypadku konstrukcji MB-SE80 MLT podyktowany był dążeniem do osiągnięcia widoku i funkcjonalności fasady zgodnych z założeniami projektu architektonicznego.

Intensywne prace wykończeniowe


Aktualnie na terenie budowy prowadzone są prace instalacyjne i wykończeniowe oraz roboty związane z zagospodarowaniem pasażu miejskiego przed i pomiędzy budynkami kompleksu – układane są granitowe chodniki, montowane są ławki, budowana jest też fontanna. Innym efektownym etapem było nasadzanie drzew w okolicy Mennica Legacy Tower. W ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich otaczających budowę zostało zasadzonych łącznie kilkadziesiąt drzew. Wśród nich są m.in. starannie wyselekcjonowane gatunki, które przyjechały do Warszawy prosto ze szkółki leśnej w Anglii. Wysokość tych zielonych pomników sięga nawet 9 metrów.

W lobby Wieży rozpoczął się natomiast montaż efektownych, kilkumetrowych tafli szkła, które za pomocą specjalnych stalowych lin stworzą praktycznie przezroczystą ścianę o wysokości 12 metrów. To pierwsze tego typu rozwiązanie, unikatowe na skalę światową, którego projektanci z Chicago nie stosowali jeszcze w żadnej ze swoich inwestycji.

Certyfikowany budynek


Warto zaznaczyć, że kompleks Mennica Legacy Tower uzyskał najwyższe możliwe oceny w certyfikatach wielokryterialnych dotyczących nowoczesnego budownictwa. W systemie BREEAM obiekt uzyskał najwyższą możliwą ocenę, czyli Outstanding, uzyskując wynik ponad 88%. Oznacza to, że realizacja od etapu planowania, poprzez budowę, aż po efekt końcowy była prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego, ekologicznego budownictwa. Drugi ważny certyfikat to LEED, który Mennica Legacy Tower również uzyskała w najwyższej możliwej kategorii — Platinum.

#okna_aluminiowe, #fasady_aluminiowe, #systemy_aluminiowe, #profile_aluminiowe

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Webinarium ORGADATA: LogiKal – wszystko o czasach produkcyjnych – powtórka

Webinarium ORGADATA: LogiKal – wszystko o czasach produkcyjnych – powtórka

ORGADATA serdecznie zaprasza do udziału w kolejnym...

Efekt MACO EVO – rewolucja w powlekaniu

Efekt MACO EVO – rewolucja w powlekaniu

Ogromna, choć niemal niewidoczna zmiana: od kilku...

Pracownik ALUPLAST debiutuje w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych

Pracownik ALUPLAST debiutuje w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych

Pracownik ALUPLAST, Pan Romek Kiciński, zadebiutował w...

Aluminium w służbie zdrowia – systemy ALUPROF

Aluminium w służbie zdrowia – systemy ALUPROF

W placówkach ochrony zdrowia na co dzień obowiązują...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria