| Wyświetleń:3136

Rola drzwi przeciwpożarowych podczas ewakuacji budynku

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Rola drzwi przeciwpożarowych podczas ewakuacji budynku

fot. Alufire

Rola drzwi przeciwpożarowych podczas ewakuacji budynku


Dominikański Project,Wrocław

fot. Alufire

Dominikański Project,Wrocław

Właściwie przeprowadzona ewakuacja pozwala na ochronę ludzkiego zdrowia i życia, dlatego wymaga zachowania odpowiednich zasad. Bardzo dużą rolę w całym procesie odgrywają czujniki sygnalizujące pożar oraz elementy systemu ochrony przeciwpożarowej, takie jak drzwi przeciwpożarowe, które pozwalają między innymi zahamować proces rozprzestrzeniania się pożaru. Jakie są rodzaje drzwi ppoż oraz jakie wymogi powinny spełniać, aby zapewniały szybką ewakuację?  


Zasady ewakuacji budynków


Jedną z podstawowych, a zarazem najtrudniejszych do wyegzekwowania zasad podczas ewakuacji budynków jest zachowanie spokoju i opanowania. Sprawne poruszanie się jest niezbędne, ale bieganie i wyprzedzanie innych już zdecydowanie niewskazane. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podporządkowanie się osobie kierującej ewakuacją, którą zazwyczaj jest kierownik danego zakładu pracy albo osoba przez niego wyznaczona.

Proces ewakuacji rozpoczyna się od miejsc, w których powstał pożar bądź inne zagrożenie. Należy udać się stamtąd do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego, a następnie poruszać się schodami wzdłuż ścian. Korzystanie z wind jest zabronione, ponieważ podczas pożaru mogą się zapalić i zatrzymać. Jeśli poruszanie się jest utrudnione przez dym, wtedy należy przyjąć pozycję pochyloną i zabezpieczyć drogi oddechowe, na przykład przy użyciu wilgotnego materiału.

Po wyjściu z budynku konieczne jest udanie się do wyznaczonego miejsca zbiórki oraz upewnienie się, że każdy zdołał wydostać się na zewnątrz. W przypadku gdy ewakuacja nie jest możliwa, powinno się zadzwonić do służb ratunkowych i podać swoje dokładne położenie. Trzeba również pamiętać o zamknięciu drzwi, co pozwoli na ograniczenie przedostawania się dymu oraz rozprzestrzeniania się pożaru do pomieszczenia, w którym znajdują się osoby oczekujące na pomoc. Dodatkowo zamknięte drzwi trzeba uszczelnić. W tym celu najlepiej sprawdzą się mokre materiały. Dopiero wtedy należy otworzyć okno i oczekiwać na przyjazd ekipy ratowników.  

Jak drzwi ppoż wpływają na przebieg ewakuacji budynku?


Odpowiednie drzwi przeciwpożarowe pozwalają na przeprowadzenie szybkiej ewakuacji. Muszą być jednak właściwie dobrane, a także spełniać wszystkie wymagania techniczne. Jest to niezbędne, aby osoby znajdujące się w budynku mogły sprawnie opuścić niebezpieczny teren i znaleźć się na drodze ewakuacyjnej. Zadaniem drzwi przeciwpożarowych jest przede wszystkim wydzielenie dwóch stref: bezpiecznej oraz tej, na której ogień może się rozprzestrzeniać. Ponadto drzwi powinny być podłączone do systemu SAP (system sygnalizacji alarmowej pożarowej), który ma za zadanie w razie pożaru przesłać sygnał do trzymaczy umożliwiających zamknięcie drzwi.  

Jak drzwi przeciwpożarowe ograniczają rozprzestrzenianie się pożaru?


Konstrukcja drzwi przeciwpożarowych pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu, jak też odgrodzenie strefy niebezpiecznej, która została zajęta przez ogień, od reszty pomieszczeń. Pozwala to na sprawną ewakuację oraz zmniejszenie stopnia zniszczenia budynku. W zależności od klasy drzwi przeciwpożarowe posiadają określoną odporność ogniową, która wynosi od piętnastu do sześćdziesięciu minut. Jest to czas, przez który nie dopuszczają one ognia do strefy za nimi. W ofercie Alufire znajduje się szeroki wybór stolarki przeciwpożarowej, w tym również systemy przeciwpożarowe – solidne drzwi ppoż w różnych wariantach.    

#ppoz, #stolarka_ppoz, #drzwi_przeciwpozarowe

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

ALUFIRE Sp. z o.o. Sp. k.

87-148 Łysomice k.Torunia
ul. Warszawska 64a
tel.: 056 674 88 11
Fax: 056 674 88 10
e-mail: biuro@alufire.pl
https://www.alufire.com/
https://www.facebook.com/alufireCzarna elegancja – nowe akcesoria i aplikacje do wypełnień drzwiowych Perito

Czarna elegancja – nowe akcesoria i aplikacje do wypełnień drzwiowych Perito

Już od dziś można wybrać stylowe czarne pochwyty w...

Promocja drzwi panelowych oraz nowe wzory serii AP w ofercie ALUPROF

Promocja drzwi panelowych oraz nowe wzory serii AP w ofercie ALUPROF

Drzwi wejściowe to wizytówka nowoczesnego domu. Powinny...

Jak zamontować napęd na oknie? Montaż na ramie krok po kroku

Jak zamontować napęd na oknie? Montaż na ramie krok po kroku

Automatyka okienna to nie tylko wygoda, ale także lepsza...

COMBI PLAN – progi całkowicie bezbarierowe 0,0 mm

COMBI PLAN – progi całkowicie bezbarierowe 0,0 mm

COMBI PLAN 0,0 mm na nowo definiuje określenie „bez...

System przeciwpożarowy FR65 – nowość w ofercie firmy Aliplast

System przeciwpożarowy FR65 – nowość w ofercie firmy Aliplast

System FR65 to izolowany termicznie system...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria