| Wyświetleń:522

Co ma znaczenie w oknach energooszczędnych?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Polskieokna.pl

fot. Polskieokna.pl


Możliwe do zastosowania najcieplejsze pakiety szybowe Polskie Okna

fot. Polskieokna.pl

Możliwe do zastosowania najcieplejsze pakiety szybowe Polskie Okna

Obecnie energooszczędność budynku stanowi o jego wartości rynkowej, a ten sposób budowania jest przyszłością branży. Do budowy energooszczędnego obiektu spełniającego wymogi Unii Europejskiej należy używać sprawdzonych komponentów – między innymi termoizolacyjnych okien.

Stolarka okienna jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji domu. Okna stanowią zazwyczaj główny element oddzielający budynek od niekorzystnych czynników atmosferycznych, ale jednocześnie stanowią dobrą drogę ucieczki ciepła na zewnątrz. Nowoczesna stolarka budowlana o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej, która wykorzystuje tzw. selektywne powłoki pakietów szklanych, odpowiednio rozmieszczona na poszczególnych elewacjach budynku, pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła i dodatkowo wykorzystać światło słoneczne, czyli bezpłatną energię pochodzenia naturalnego. Optymalnie ciepłe okna to te, które zapewniają w ciągu roku zerowy bilans energetyczny, czyli straty i zyski energetyczne kompensują się.

Co wpływa na termoizolacyjność okna?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na termoizolacyjność profili PCW, z których wykonane są ramy okien, jest ich szerokość, ponieważ powietrze zgromadzone wewnątrz profilu zapewnia izolację termiczną. Dopiero w następnej kolejności, wpływ na poprawę współczynnika przenikania cieplnego ma ilość komór, na jaką podzielono profil wewnątrz. Należy przy tym pamiętać, że poszczególne przegrody tworzące wewnątrz profilu komory, w których gromadzi się powietrze, powinny być oddalone od siebie o minimum 5 mm. Węższe komory w zasadzie nie spełniają swojego zadania.

Termoizolacyjność okien PCW w bardzo dużym stopniu zależy również od rodzaju użytych do ich budowy szyb. Nowoczesne produkty składają się z dwu- lub trzyszybowych zestawów szkła zespolonego, oddzielonych ramką dystansową, wykonaną z metalu lub tworzywa termoizolacyjnego. O izolacyjności cieplnej decyduje zarówno rodzaj użytej szyby, szerokość całego pakietu, jak i rodzaj gazu, jaki zastosowano do wypełnienia przestrzeni międzyszybowej. Bardzo duży wpływ na wskaźnik Uf ma użycie w zestawie szybowym przynajmniej jednej tafli szkła niskoemisyjnego, dzięki czemu znacznie utrudniamy drogę ucieczki ciepła na zewnątrz budynku. Dla poprawy izolacyjności termicznej przestrzeń między szybami w oknach wypełniana jest gazem szlachetnym. Najczęściej jest to argon, ale spotykamy również szyby zespolone wypełnione kryptonem, przy czym to drugie rozwiązanie jest z reguły dwukrotnie droższe.

W tzw. budownictwie pasywnym współczynnik przenikania całego okna nie może przekroczyć wartości 0,8 W/m²K. Można go uzyskać wykorzystując szersze niż standardowe profile lub pakiet szybowy wypełniony kryptonem. Zastosowanie takich rozwiązań technicznych powoduje, że okno staje się produktem bardzo drogim. Jednak w oknach dostępnych w sieci sprzedaży Polskieokna.pl, wykonanych ze standardowej szerokości profili (73 i 76 mm), marki BRÜGMANN lub SALAMANDER istnieje możliwość zastosowania bardzo szerokiego (44-48 mm) pakietu trzech szyb zespolonych wypełnionych argonem. Współczynnik przenikania termicznego dla tak skonstruowanej szyby wynosi 0,5 W/m²K.

Dzięki temu, również w tym przypadku, jesteśmy w stanie osiągnąć najlepszy, nie spotykany w tej klasie produktów, współczynnik dla całego okna – 0,8 W/m²K. Tak wykonane okna gwarantują naszym klientom najlepsze parametry izolacyjności i wysoką jakość produktu przy relatywnie niskiej, przystępnej cenie. W naszych punktach sprzedaży Polskie Okna dowiedzieć się można wszystkiego na temat szerokości profili i zakupić okna, które zapewnią optymalną izolacyjność termiczną pomieszczania, a tym samym wpłyną na ograniczenie strat energii, czyli obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem – powiedział Karol Mosakowski, menadżer sieci sprzedaży Polskieokna.pl.

Wzmocnienia

Na termoizolacyjność ram okiennych wpływa również rodzaj wzmocnienia, wykonanego najczęściej z kształtownika stalowego umieszczonego wewnątrz profilu. W energooszczędnych oknach dla obniżenia przenikalność cieplnej ramy okiennej Uf stosuje się tzw. wzmocnienia termiczne. Są one wykonane z kształtowników z przekładką z tworzywa sztucznego, które jest znacznie gorszym przewodnikiem niż stal. Możemy również spotkać wzmocnienia w całości wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych.

Źródło: Pegasus Public Relations/PolskieOkna.pl
red. Marcin Wilk, oknonet.pl


Reklama
#

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Rewolucyjny system przesuwny TRICKS z niewidocznym prowadzeniem

Rewolucyjny system przesuwny TRICKS z niewidocznym prowadzeniem

Jest to system dedykowany do drzwi wykonanych z drewna i...

29. edycja targów BUDMA - podsumowanie

29. edycja targów BUDMA - podsumowanie

W pierwszym tygodniu lutego 2020 cała branża budowlana...

Akademia Yawal 2020 – profesjonalne szkolenia dla producentów stolarki aluminiowej

Akademia Yawal 2020 – profesjonalne szkolenia dla producentów stolarki aluminiowej

Najważniejszym celem organizowanych przez Yawal S.A....

Co dalej z BDO?

Co dalej z BDO?

Pierwszego dnia stycznia wystartowało BDO, czyli Baza...

Spółka Inoutic/Deceuninck zmieniła nazwę na Deceuninck Poland Sp. z o.o.

Spółka Inoutic/Deceuninck zmieniła nazwę na Deceuninck Poland Sp. z o.o.

Nowa, oficjalna nazwa Spółki to Deceuninck Poland Sp. z...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria