Złoty medal Brügmanna.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Profile okienne Brügmann Seria 700 z wewnętrzną uszczelką wentylacyjną zostały nagrodzone na tegorocznych targach BUDMA 2001 złotym medalem.


Powszechny jest pogląd, że aby w pomieszczeniu było ciepło, okna muszą być szczelne. Rzeczywiście, wentylacja jest przeciwieństwem izolacyjności termicznej. Jednak, gdybyśmy założyli na głowę worek foliowy, choćbyśmy mieli komfort cieplny, to i tak nasza sytuacja przestanie być komfortowa. Dlatego też, o konieczności stosowania wentylacji pomieszczeń nie należy nikogo przekonywać. Jej wpływ na mikroklimat i zdrowie przebywających w nich mieszkańców, a także ujemny wpływ na stan techniczny budynków przy jej braku jest tematem znanym i nie wymaga dalszych wyjaśnień.

Polska norma PN-91/P-02020 wymaga, aby infiltracja powietrza okien i drzwi balkonowych w budynkach mieszkalnych nowo wznoszonych wynosiła od 0,5 do 1m3/ (m x h x daxPa2/3).

Przepis dotyczy wentylacji grawitacyjnej i wyraźnie określa minimalną wentylację nie dopuszczając do użytku okien szczelnych. Aby sprostać wymogom polskiej normy, a jednocześnie zapewnić oknom odpowiednią szczelność na wody opadowe oraz właściwą izolację akustyczną, firma Brügmann skonstruowała odpowiednio ukształtowaną uszczelkę środkową.

Rozwiązanie to zostało opatentowane w niemieckim Urzędzie Patentowym. Podstawową zaletą  rozwiązania jest to, że jest zapewniony w oknach wykonanych z profili Serii 700 przy zastosowaniu wewnętrznej uszczelki wentylacyjnej równomierny przepływ powietrza na całym obwodzie okna. Dzięki temu powietrze szybko się ogrzewa i rozprasza.

Jest to sposób wentylacji zapewniający niezbędną ilość powietrza w sposób nie powodujący przeciągów, zimnych strug powietrza, które występują w wielu innych profilach, gdzie mikrowentylację zapewnia się poprzez wycinanie na obwodzie odpowiedniej długości uszczelki w celu rozszczelnienia okna.Reklama

 

Rozwiązanie to zostało przebadane przez Instytut Techniki Budowlanej, który przebadał 9 sztuk okien i drzwi balkonowych. W poniższej tabeli widać uzyskane podczas tych badań wartości współczynnika infiltracji a.  
 • w przypadku okna dwudzielnego    nr 1.1/LL-219  - 0,63m3/ (hmdaPa 2/3),
 • w przypadku okna dwudzielnego    nr 1.2/LL-219  - 0,57m3/ (hmdaPa 2/3),
 • w przypadku okna dwudzielnego    nr 3.1/LL-219  - 0,58m3/ (hmdaPa 2/3),
 • w przypadku okna jednodzielnego  nr 4.1/LL-219  - 0,64m3/ (hmdaPa 2/3),
 • w przypadku okna jednodzielnego  nr 4.2/LL-219  - 0,72m3/ (hmdaPa 2/3),
 • w przypadku drzwi balkonowych    nr 6.1/LL-219  - 0,64m3/ (hmdaPa 2/3),
 • w przypadku drzwi balkonowych    nr 6.2/LL-219  - 0,64m3/ (hmdaPa 2/3),
 • w przypadku okna dwurzędowego  nr 7.1/LL-219  - 0,78m3/ (hmdaPa 2/3),
 • w przypadku okna dwurzędowego  nr 7.2/LL-219  - 0,69m3/ (hmdaPa 2/3).
Jak wynika z raportu badań NL-1636/A/98 okna te spełniają wymagania polskiej normy i kwalifikują się do stosowania w pomieszczeniach wyposażonych w wentylację grawitacyjną. Taki zapis znajduje się w aprobacie technicznej na  profile.


W chwili obecnej na rynku można spotkać wiele różnych rozwiązań zapewniających wentylację. Są to systemy wszelkiego rodzaju listew wentylacyjnych, nawiewników pracujących automatycznie, ręcznie oraz szereg innych sposobów wentylowania pomieszczeń jak np. okucia okienne z funkcją rozszczelniania. Wszystkie te systemy w sposób lepszy lub gorszy spełniają swoje funkcje, jednak rozwiązanie firmy Brügmann, które w chwili obecnej jest jedynym tego typu rozwiązaniem dopuszczonym do stosowania przez Instytut Techniki Budowlanej posiada wiele dodatkowych zalet takich jak:

 

 1. Zerowe koszty dodatkowe: ponieważ produkowane profile mogą być na życzenie klienta standardowo wyposażone w uszczelkę rozszczelniającą.
 2. Technologiczne: technologia wykonania okna nie różni się niczym od standardowo stosowanej technologii przy jego produkcji. Nie wymagana jest tutaj żadna dodatkowa wiedza, oprzyrządowanie, frezowanie otworów pod nawiewniki czy też stosowanie dodatkowych elementów.
 3. Sprawdzone: rozwiązanie to zostało przebadane przez Instytut Techniki Budowlanej i wyniki badań potwierdzają jego skuteczność i zgodność z polskimi normami i przepisami. Producent produkujący okna tego typu jest w stanie przedłożyć Komisji Przetargowej odpowiednie atesty i aprobaty wymagane na rynku polskim.
 4. Bezingerencyjne: rozwiązanie nie wymaga ingerencji ludzkiej, tzn. nie ma możliwości zamknięcia listwy wentylacyjnej, uszkodzenia nawiewników czy też nie skorzystania z funkcji rozszczelniania na okuciu. Rozwiązanie to zabezpiecza zawsze minimalną, wymaganą przepisami wentylację bez ingerencji osób trzecich. Jest to niezmiernie ważna cecha, gdyż obecnie w nowo budowanych budynkach mimo zastosowania okien z innymi systemami wentylacji istnieje zawsze ryzyko, że osoby zamieszkujące w danym pomieszczeniu z wentylacji nie korzystają, co powoduje z czasem szkody budowlane i zawilgocenie pomieszczeń.
 5. Długowieczne: uszczelka schowana jest wewnątrz profilu, a więc nie podlega skutkom działania warunków atmosferycznych takich jak: wiatr, mróz, nasłonecznienie, czy też kurz. Sprawia to, że rozwiązanie funkcjonuje w całym okresie eksploatacyjnym okna. Dodatkowo wspomniana uszczelka wykonana jest z EPV-902, a więc materiału, który zapewnia jej długą żywotność oraz odporność na warunki atmosferyczne oraz także umożliwia jej zgrzewanie wspólnie z profilem okiennym.


Wszelkie dane oraz dodatkowe informacje uzyskacie Państwo na  stronach internetowych www.bruegmann.pl
#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Automatyka domowa stanie się inteligentna – FIBARO i NICE połączyły siły

Automatyka domowa stanie się inteligentna – FIBARO i NICE połączyły siły

Grupa Nice, światowy lider w dziedzinie automatyki dla...

Branża budowlana a mikrobiologia techniczna

Branża budowlana a mikrobiologia techniczna

Zainteresowani tym, jakie usługi laboratorium M&R LAB...

Napęd łańcuchowy KS4 ze świadectwem dopuszczenia CNBOP

Napęd łańcuchowy KS4 ze świadectwem dopuszczenia CNBOP

FUMARO z Gdańska wprowadza na polski rynek nowy...

Zabezpieczanie okien i drzwi płynną folią

Zabezpieczanie okien i drzwi płynną folią

Czy mieli Państwo problemy z uszkodzonymi drzwiami i...

Veka Softline 76 – nowy profil w ofercie ABM Jędraszek

Veka Softline 76 – nowy profil w ofercie ABM Jędraszek

ABM Jędraszek wprowadził do oferty profil Veka...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria