20 lat firmy FLOP SYSTEM

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Flop System zdobywała doświadczenia w zakresie produktów związanych z wentylacją mieszkań, budynków wielorodzinnych i indywidualnych nie tylko na budowach. Prawdziwym poligonem był udział w unijnym projekcie badawczo-rozwojowym organizowanym przez uniwersytet w Cambridge. Przy okazji dwudziestolecia firmy, o jej historii i filozofii, opowiada założyciel i prezes zarządu Janusz Kopecki.

Jakie były początki firmy Flop System?

Pod koniec lat 80 uruchomiłem firmę, zajmującą się czymś wyjątkowym jak na tamte czasy – sprzedażą elektrycznych urządzeń grzewczych, napędzanych wentylatorem. Jako mała 2-osobowa firma zajęliśmy się importem produktów norweskiego lidera w produkcji nadmuchowych nagrzewnic elektrycznych i kurtyn powietrznych, Pyrox.  Dobra opinia o nas doprowadziła do uzyskania wyłączności na rynek polski kolejnej, tym razem, szwedzkiej firmy LHG Kanalflakt . Następnie zainteresowaliśmy się również rynkiem wentylacji domowej, związanych z wentylacją toalet, łazienek i innych tego typu pomieszczeń. Do dziś współpracujemy z brytyjską firmą  Manrose, oferujemy również osuszacze duńskiej firmy Dantherm , a także sprzęt specjalny.


Z tego co Pan mówi, wynika, że od początku, już od samego pomysłu na działalność, cechowało Was innowacyjne myślenie?

Tak, Pyrox poza nagrzewnicami, była jedną z niewielu firm, które w tamtym czasie w Europie produkowała kurtyny powietrzne. Wtedy mało kto wiedział do czego „to” służy, a rozmowy targowe  wyglądały czasami zabawnie. Nawet podczas spotkań z inżynierami, projektantami, często byliśmy wyśmiewani. Zabawne bywały również rozmowy na temat osuszaczy - „po co to komu”?! Pod koniec lat 90-tych postanowiliśmy udoskonalić zarządzanie. W roku 2000  byliśmy jedną z pierwszych firm w branży wentylacyjnej, która uzyskała certyfikat jakości ISO 9001 w zarządzaniu jakością w przedsiębiorstwie.

A co się zmieniło po roku 2000?

Rynek się rozbudował, dynamicznie rozwinął, poprzez m.in. budowę marketów, nowych hal, biurowców, stał się bardzo ciasny i bardzo konkurencyjny. Nastąpiły też korporacyjne zmiany w LHG (Systemair). Stąd zdecydowaliśmy się, że będziemy zmieniać trochę profil działania i zorientujemy się na jakość powietrza w budownictwie mieszkaniowym.

Macie interesującą wiedzę na te tematy... skąd?

W 2001 roku zostaliśmy zaproszeni do udziału unijnym projekcie badawczo-rozwojowym organizowanym przez uniwersytet w Cambridge. Był to trzyletni projekt, w którym brały udział: uniwersytet w Cambridge jako koordynator oraz uniwersytet w Dublinie, duński kontraktor instalacyjny Cenergia , produkcyjna firma brytyjska Titon oraz my – Flop System z Polski, jako partnerzy.
W tym przedsięwzięciu badaliśmy skuteczność działania niskoenergetycznego systemu wentylacji z wykorzystaniem zaawansowanej techniki okiennej. To co od 2 lat, w kontekście daty wprowadzania certyfikacji energetycznej budynku i tematu budynków niskoenergetycznych staje się popularne, jest przedmiotem naszych działań już od 7 lat.

To nie jedyne Wasze kontaktu na polu naukowym...

W tym 3-letnim projekcie zdobyliśmy bardzo duże doświadczenie, które pomnożyliśmy w kolejnym, w którym do tej pory bierzemy udział. Jest on koordynowany przez uniwersytet w Brighton. Sprawdza on współzależność socjalną, zdrowotną i techniczną systemu wentylacji mieszkań oraz wskazuje propozycje termo modernizacyjne istniejących mieszkań. Mówimy o systemach niskoenergetycznych, czyli takich, dla których zużycie energii przez budynek musi być na poziomie maksimum 60W na metr kwadratowy na rok, jak również z możliwością zastosowania tych technologii w budownictwie pasywnym, aczkolwiek to jeszcze nie zostało wdrożone.

Czyli dzisiaj firma koncentruje się na...?

Tak jak powiedziałem wcześniej, firma po roku 2000 zorientowała się na działania w zakresie wdrażania produktów związanych ze zdrową wentylacją mieszkań, budynków wielorodzinnych i indywidualnych. W ślad za tym wprowadziliśmy na rynek również, jako jedna z niewielu firm systemy wentylacji okiennej, listwy wentylacyjne, nawiewniki okienne. To są te rzeczy, którymi firma się zajmuje. Nie jesteśmy firmą instalacyjną i nigdy nie byliśmy. Zawsze staraliśmy się promować produkt, promować technologię, rozwiązania nowoczesne, przyjazne człowiekowi przede wszystkim. Te, które mają szansę relatywnie szerokiego zastosowania, czyli nie jakieś laboratoryjne, czy spektakularne wielkie inwestycje, ale te rozwiązania i elementy, które się wiążą z dość powszechnym zastosowaniem, wykorzystaniem, stworzeniem pewnej odpowiedzi na potrzebę standardu. Jak widać, ten standard się zmienia z roku na rok.

Jaki będzie następny krok firmy Flop System?

Cały czas w firmie działamy na zasadzie firmy handlowo – produkcyjnej. Produkcja odbywa się  na zasadzie brendingu , czyli są wyspecjalizowane firmy za granicą, które produkują dla nas nowoczesne urządzenia pod marką FLOP SYSTEM, a naszym zadaniem jest kreowanie pionierskich technologicznie rozwiązań, w których znajdują one zastosowanie. To jest kierunek, w którym firma będzie się rozwijać. Nie chcemy konkurować z naszymi klientami, którymi są krajowi producenci stolarki okiennej, firmy instalacyjne i hurtownie.
Aktualnie firma jest  mocno zorientowana na kwestię zdrowego budownictwa ekologicznego, w tym na jakość mikroklimatu wewnętrznego mieszkań przede wszystkim.

rozmawiała
Karolina Cetera
redakcja oknonet.pl

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Na co powinien być przygotowany polski rynek pracy w 2019 roku?

Na co powinien być przygotowany polski rynek pracy w 2019 roku?

W 2018 roku pracodawcy musieli zmierzyć się nie tylko z...

MONTERIADA 2019 – pokazy dobrego montażu już w lutym

MONTERIADA 2019 – pokazy dobrego montażu już w lutym

Najnowsza edycja MONTERIADY odbędzie się w dniach 12-15...

Stratofolio, czyli nowe rozwiązania uszczelnień dla budynku

Stratofolio, czyli nowe rozwiązania uszczelnień dla budynku

Stratofolio dostarcza rozwiązania dla uszczelnienia...

Złote Medale WinDoor-tech 2019 przyznane

Złote Medale WinDoor-tech 2019 przyznane

W tej edycji spłynęła rekordowa liczba zgłoszeń o...

Generator zestawień dla dystrybutorów

Generator zestawień dla dystrybutorów

Generator zestawień i Konfiguracje do zestawień to...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria