Drzwi balkonowe pod lupą ITB – kto wygrał ranking?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Producenci stolarki chętnie zachwalają jakość swoich produktów, ale ci, którzy je kupują, muszą im wierzyć na słowo. Ile jest ono warte?

Na łamach internetowego wydania wyborcza.biz ukazał się niedawno niezwykle interesujący artykuł, który przedstawia wyniki badań przeprowadzonych przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa oraz przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Niestety, w rzeczywistości deklarowane parametry często nie znajdują swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Związek i ITB wzięli pod lupę drzwi balkonowe z PVC 13 producentów. Wszystkie były z tzw. wyższej półki cenowej, a więc zaawansowane technologicznie. Ponadto miały ten sam wymiar, a nawet kolor. Bardzo istotne jest to, że kto inny kupował te drzwi w sklepach, a kto inny badał, nie wiedząc, jakiej firmy jest to wyrób.

Efekt? Zaledwie trzy – wyprodukowane przez Stollar, Budvar Centrum i Oknoplast – przeszły badania na przepuszczalność powietrza, wodoszczelność i obciążenie wiatrem z wynikiem celującym. Oznacza to, że konkretne drzwi balkonowe tych firm spełniały podane przez nie parametry, a czasem nawet je przewyższały. A ile drzwi oblało ten test? Aż pięć: AdamS H. Pędzich, Termo Profil, Eko-Okna, Petecki i Dobroplast – przepuszczało powietrze bardziej niż dopuszcza to producent. Ponadto wodoszczelność drzwi balkonowych firmy Termo Profil okazała się gorsza od deklarowanej.

Natomiast w drzwiach pozostałych pięciu firm (Drutex, Plastimet, Śląska Fabryka Okien KNS, Podlaska Fabryka Okien i Drzwi Witraż i Okna Rąbień) ITB stwierdził uchybienia, które jednak nie dyskwalifikowały tych produktów.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest to próba uzyskania przewagi rynkowej, zwłaszcza w przetargach publicznych – komentował wynik badań w czasie czwartkowej konferencji szef Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski. Ale też podkreślił, że wyniki odnoszą się do konkretnych próbek. Nie można wykluczyć, że część negatywnych wyników jest po prostu "wypadkiem" przy masowej produkcji, a nie świadomym zamierzeniem. Dlatego każda z tych firm może poprosić o powtórzenie badań, ale już na swój koszt.

Okazuje się, że w latach 2006-2007 Związek "Polskie Okna i Drzwi" dokonał zakupu kontrolowanego okien 30 największych producentów. Dopiero niedawno dyrektor Związku Paweł Wróblewski ujawnił, że aż połowa przebadanych wyrobów nie utrzymywała deklarowanych parametrów. Związek nie upublicznił wyników badań m.in. w obawie przed pozwami sądowymi.

Kowalski przyznał, że w ubiegłym roku przeżył piekło, kiedy ogłosił fatalne dla kilku producentów wyniki badań styropianu i kleju. Niektórzy grozili wówczas pozwami także "Gazecie". Kowalskiemu przypisywano chęć zwalczania konkurencji. Ten powtórzył w czasie konferencji, że Związek walczy z nieuczciwą konkurencją. Oszuści czują się bezkarni. Tymczasem efekt ich działalności to m.in. wyższe koszty budowy i eksploatacji budynków. Ponadto z rynku są wypierane uczciwe firmy, gdyż nie są w stanie konkurować z oszustami niższą ceną.

Jadwiga Gunerka z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podziękowała Związkowi za tę inicjatywę. – Dzięki niej konsumenci są świadomi zagrożeń przy zakupie materiałów budowlanych – stwierdziła. Kowalski przekazał dokumentację zastępcy głównego inspektora nadzoru budowlanego Jackowi Szerowi.





Reklama
Zainteresowany? Poproś o ofertę!



QDS24 wprowadza do oferty aluminiowe drzwi ppoż. QDS PE 78EI

QDS24 wprowadza do oferty aluminiowe drzwi ppoż. QDS PE 78EI

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań...

Drzwi STAR – prawdziwa gwiazda w ofercie OknoPlus?

Drzwi STAR – prawdziwa gwiazda w ofercie OknoPlus?

Nowoczesna technologia, dbałość o solidne wykonanie...

Tyle słońca w domu, ile chcesz

Tyle słońca w domu, ile chcesz

W długie zimowe miesiące tęsknimy za słońcem, ale...

Z fascynacji naturą – okna tarasowe PATIO

Z fascynacji naturą – okna tarasowe PATIO

W aranżowaniu przestrzeni w nowoczesnych domach...

GERDA i Piotr Kula w drodze na Igrzyska Olimpijskie Tokyo 2020!

GERDA i Piotr Kula w drodze na Igrzyska Olimpijskie Tokyo 2020!

Marka GERDA, wpierając polski sport, została sponsorem...



» Więcej na subportalu drzwi