| Wyświetleń:857

Wybrać odpowiednie drzwi wejściowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wybierając drzwi wejściowe do twojego domu, musisz wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Ważny jest przecież nie tylko projekt, który jako pierwszy rzuca się w oczy i wpływa na ogólny wygląd budynku. Równie istotne są takie kwestie, jak izolacja termiczna i akustyczna, ale także bezpieczeństwo, które niestety rzadko brane jest pod uwagę w momencie kupowania drzwi frontowych. Na co zwracać szczególną uwagę i po czym poznać produkt, który posłuży przez długie lata?

Bezpieczeństwo

Chociaż budując lub remontując dom niewiele osób nastawia się na najgorsze, właśnie sytuacje wyjątkowe powinniśmy mieć na względzie w pierwszej kolejności. Szczególnie że statystyki mówią same za siebie – włamania odbywają się nie tylko przez główne wejście, aż 70% z nich dokonywanych jest przez drzwi balkonowe, tarasowe lub piwnicę. Wybierając materiały budowlane powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na bezpieczeństwo drzwi frontowych, ale także wszystkich okien i drzwi w domu.

Każdy prawidłowo wprowadzony do obrotu produkt ma informację o spełnianych standardach. Jeden z nich (PN-EN 1627:2012) określa klasę bezpieczeństwa na podstawie poziomu ochrony przed włamaniem. Konieczne jest skonsultowanie się z dostawcą i sprawdzenie, czy podana klasa bezpieczeństwa dotyczy całego produktu (okna/drzwi), czy tylko niektórych jego elementów (profil, przeszklenia, metalowe części itp.). – Idealnym rozwiązaniem jest wcześniejsza konsultacja montażu okien lub drzwi z producentem stolarki. Jeśli projekt określa wymaganą klasę bezpieczeństwa, wykonawca zaleci odpowiednie rozwiązanie dla twojego domu – mówi Krzysztof Kalita, Menadżer Produktu w Inoutic.

Co ciekawe, instalując drzwi o podwyższonej odporności na włamanie zgodnie z klasą RC 2 lub wyższą i zabezpieczone okna (klasa RC2 lub wyższa), masz szansę na uzyskanie zniżki do ubezpieczenia gospodarstwa domowego od firmy ubezpieczeniowej. Okna i drzwi z profilami Inoutic spełniają wymagania dla tej klasy bezpieczeństwa, pod warunkiem przestrzegania certyfikowanego procesu produkcji. – Musimy być jednak przygotowani na większy wydatek: drzwi i okna z certyfikatami bezpieczeństwa są zwykle droższe niż produkty bez certyfikatów, co jednak w perspektywie czasu i bezpieczeństwa rodziny jest dużo korzystniejszą inwestycją – podkreśla Krzysztof Kalita.

Czym jest klasa RC2?

Dla każdej klasy bezpieczeństwa norma (PN-EN 1627:2012) określa siłę i czas działania, jakie dany produkt musi wytrzymać. Klasa RC2 oznacza ochronę przed przypadkowym włamywaczem, próbującym uzyskać dostęp z użyciem prostych narzędzi ręcznych: np. śrubokręta, szczypców, klina itp. a w przypadku wyeksponowanych zawiasów, również z użyciem małej piły ręcznej. Włamywacz wyposażony w te przyrządy nie przedostanie się przez okna nawet po 3 minutach intensywnych wysiłków. Jeśli więc chce on uniknąć hałasu, a zależy mu na szybkim działaniu, najprawdopodobniej te systemy zabezpieczeń skutecznie go odstraszą i zrezygnuje z włamania.

Design

Konstrukcja drzwi wejściowych jest w dużej mierze tworzona na podstawie wybranego materiału panelu - może to być szkło, włókno szklane, plastik, aluminium itp. Dostawcy drzwi zawsze starają się proponować tak szeroki asortyment paneli, jak to możliwe, jednak ich oferty są podobne. Producent natomiast powinien zalecić odpowiednią kombinację w oparciu o wymagania klienta dotyczące wyglądu i właściwości termoizolacyjnych. Drzwi wejściowe z profili PVC są zwykle dostępne w wersji klasycznej, tj. z prostym skrzydłem. Istnieją jednak wersje bardziej zaawansowane: drzwi z tzw. panelem nakładkowym (zakrywającym profil skrzydła), możliwe do wykonania w systemie Inoutic Eforte. Są one odpowiedzią na współczesny trend gładkich powierzchni bez przesunięć. W takim rozwiązaniu panel zakrywa profil skrzydła od zewnątrz, tworząc jednolitą gładką powierzchnię. Panel jest zwykle grubszy. Ponadto, jeśli materiał ma dobre właściwości termoizolacyjne, tak skonstruowane drzwi zmniejszą także straty ciepła.

Izolacja termiczna czy akustyczna?

Zgodnie z wytycznymi prawnymi, dotyczącymi warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, drzwi w przegrodach (ścianach) zewnętrznych lub w przegrodach między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi muszą od 1 stycznia 2017 r. charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła Ud  1,5 W / m²K, przy czym inwestorzy już teraz oczekują jeszcze wyższych parametrów. W przypadku domów pasywnych należy brać pod uwagę przede wszystkim właściwości termoizolacyjne drzwi. Jeśli jednak zależy Tobie na doskonałej redukcji dźwięku, musisz pamiętać o tym, że izolacja termiczna domu, zejdzie na plan dalszy.

#bezpieczeństwo, #drzwi, #zewnętrzne, #inoutic, #kalita, #rc2

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Rzecznik Klienta PORTA – innowacja w branży

Rzecznik Klienta PORTA – innowacja w branży

PORTA DRZWI jako pierwsza w branży stolarki otworowej...

Dom z widokiem na taras – OKNOPLAST prezentuje nowe drzwi tarasowe SLIDE

Dom z widokiem na taras – OKNOPLAST prezentuje nowe drzwi tarasowe SLIDE

Piękny balkon czy taras są przedłużeniem naszego...

PETECKI Inowa Slide – nowa generacja drzwi przesuwnych

PETECKI Inowa Slide – nowa generacja drzwi przesuwnych

Seria PETECKI Inowa Slide łączy cechy drzwi...

Rola drzwi przeciwpożarowych podczas ewakuacji budynku

Rola drzwi przeciwpożarowych podczas ewakuacji budynku

Właściwie przeprowadzona ewakuacja pozwala na ochronę...

Promocja HENSFORT – na wiosnę. Na lata!

Promocja HENSFORT – na wiosnę. Na lata!

Z okazji nowego sezonu budowlanego, niespodziankę dla...» Więcej na subportalu drzwi