Drzwi prawe czy lewe?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Pozornie wybór jest prosty – drzwi prawe lub lewe. Jednak często przy zakupie okazuje się, że nie jesteśmy pewni, które z nich lepiej sprawdzą się w urządzanej przestrzeni. Czy powinny otwierać się zgodnie ze wskazówkami zegara, czy wręcz przeciwnie? Jak więc rozpoznać drzwi prawe i lewe?

Gdy staniemy na wprost drzwi i zawiasy będziemy mieli po lewej stronie, a klamkę po prawej – będą to drzwi lewe. Drzwi te otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W sytuacji odwrotnej, gdy klamka usytuowana będzie po lewej stronie, a zawiasy po prawej – możemy być przekonani, że są to drzwi prawe. Analogicznie, będą się one otwierać w kierunku przeciwnym do ruchów wskazówek zegara.

  • Ważny wybór: drzwi prawe czy lewe?

Wybierając drzwi, powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością przestrzeni. Należy między innymi zwrócić uwagę na umiejscowienie włącznika światła. – Ważne jest, aby drzwi nie otwierały się na niego, aby skrzydło drzwiowe go nie zasłaniało. W takiej sytuacji bowiem trzeba obchodzić drzwi dookoła, aby włączyć oświetlenie, co w codziennym funkcjonowaniu jest bardzo niewygodne – wyjaśnia Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi Invado. Włącznik powinien być umieszczony tuż przy klamce, dostępny od razu, gdy wchodzimy do pomieszczenia. Jeśli zmieniamy kierunek otwierania się drzwi, trzeba równocześnie przenieść włącznik. Gdy okazuje się, że wybrane drzwi zachodzą na meble bądź otwierają się na ścianę, którą można inaczej zaaranżować, też warto przemyśleć ich zmianę.


Reklama

  • Drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?

Kolejnym dylematem, który należy rozważyć jest kierunek otwierania drzwi – do wewnątrz czy na zewnątrz, mając na uwadze drzwi prawe i lewe. I tu znów warto spojrzeć całościowo na aranżację przestrzeni, aby uniknąć sytuacji kiedy poszczególne skrzydła będą otwierać się na siebie i wzajemnie blokować. Planując rozmieszczenie, trzeba zastanowić się na komunikacją między danymi przestrzeniami np. kuchnia – pokój czy sypialnia – łazienka, aby uniknąć niepożądanych sytuacji aranżacyjnych. I tak np. drzwi do sypialni zazwyczaj otwierają się do wewnątrz, natomiast drzwi do łazienki ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest zaplanować z otwieraniem się na zewnątrz. Również w przypadku małych pomieszczeń drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, aby nie zabierały dodatkowej powierzchni.

Przed wyborem drzwi, warto przemyśleć swój pomysł na przestrzeń, aby zaaranżować ją w możliwie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny sposób. Jeśli pojawiają się wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć rady fachowca, tak by uniknąć późniejszych nieergonomicznych rozwiązań, przez lata utrudniających codzienne życie. 

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!



Nowe możliwości aranżacji wnętrz z systemami przesuwnymi PIU GEOMETRIC

Nowe możliwości aranżacji wnętrz z systemami przesuwnymi PIU GEOMETRIC

System przesuwny PIU GEOMETRIC to nowe możliwości...

Nowa, pięcioletnia gwarancja na drzwi CAL

Nowa, pięcioletnia gwarancja na drzwi CAL

Firma CAL wprowadziła w swojej ofercie nową,...

PARMAX wprowadza na rynek drzwi zewnętrzne z czytnikiem twarzy

PARMAX wprowadza na rynek drzwi zewnętrzne z czytnikiem twarzy

Innowacyjne drzwi z czytnikiem twarzy PARMAX oficjalnie...

SL – bezpieczeństwo ppoż. przede wszystkim

SL – bezpieczeństwo ppoż. przede wszystkim

W dniu 1.11.2019 kończy się europejski 3-letni okres...



» Więcej na subportalu drzwi